Wiadomości

stat

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Denis Zieliński: Wybrałem szansę na regularną jazdę

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Choć Denis Zieliński wychował się w Toruniu, a licencję zdawał w barwach klubu z Grudziądza, to w Gdańsku zadebiutuje w rozgrywkach ligowych.
Choć Denis Zieliński wychował się w Toruniu, a licencję zdawał w barwach klubu z Grudziądza, to w Gdańsku zadebiutuje w rozgrywkach ligowych. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

- W zeszłym roku złamałem w Gdańsku rękę, ale nie biorę tego do głowy. Zapominam o tym, co złe i czekam na nowe wyzwania. Tutaj mam szanse na regularną jazdę w lidze już w debiutanckim sezonie - mówi Denis Zieliński, nowy żużlowiec Zdunek Wybrzeża Gdańsk. 16-latek smykałkę do żużla odziedziczył po dziadku, który musiał zrezygnować z "czarnego sportu" na rzecz... miłości. - Ja wiążę przyszłość z żużlem i myślę, że nikt nie byłby w stanie tego zmienić - zapewnia junior, o którego motocykle będzie dbał były współpracownik mistrza świata.Zobacz prezentację żużlowców w klubie ParlamentRafał Sumowski: Jak zaczęła się twoja przygoda z żużlem?

Denis Zieliński: Mój świętej pamięci dziadek Tadeusz Nalaskowski jeździł na żużlu. Poznał jednak babcię, która kazała mu wybrać - albo miłość albo żużel. Wybrał babcię. Przejąłem jednak po nim iskierkę i zawsze chciałem spróbować "czarnego sportu". Mama była przeciwna, ale cztery lata temu udało się ją namówić. Trenowałem w Toruniu u Jana Ząbika na miniżużlu. Zacząłem od licencji 125 CC, później 250 CC aż wreszcie w marcu ubiegłego roku zdałem w Grudziądzu egzamin na "pięćsetkę".

Tobie nikt nie kazał wybierać pomiędzy żużlem a miłością?

Nie, wiążę przyszłość z żużlem i myślę, że nikt nie byłby w stanie tego zmienić. Na kobietę przyjdzie jeszcze czas. Oprócz żużla muszę pilnować jeszcze szkoły. Jest ciężko, bo opuszczam sporo lekcji. Staram się jednak nadrabiać i wszystko zdawać w terminach.

Żużlowiec Zdunek Wybrzeża Gdańsk kandyduje do tytułu Najlepszego Ligowca Roku w Trójmieście. Sprawdź, klasyfikację po dwóch tygodniach plebiscytu i głosujDo Gdańska trafiłeś w ramach wypożyczenia z GKM Grudziądz. W ekstralidze byłoby ci ciężko o ligowy debiut już w tym roku?

Myślę, że byłbym skazany na jazdę w zawodach młodzieżowych, bo było nas czterech juniorów, a dla mnie to pierwszy sezon w lidze. Myślę, że w Gdańsku będę miał dużo większe szanse na regularne starty. Będę rywalizował o miejsce w składzie z Karolem ŻupińskimDominikiem Majchrzakiem. Mam nadzieję, że wywalczę sobie miejsce w zespole i będę zdobywał cenne punkty.

Lubisz tor w Gdańsku?
W zeszłym roku złamałem tu rękę, ale zrosła się, a ja nie biorę takich rzeczy do głowy. Zapominam o tym, co złe i czekam na nowe wyzwania. W Gdańsku po zdaniu licencji ścigałem się może dwa, trzy razy, ale jeszcze wcześniej trenowałem tu regularnie z klubem z Torunia. Lubię ten tor.

Co jest twoją mocną stroną, a nad czym musisz najmocniej pracować? Jakie masz założenia na ten sezon?

Chcę jeździć dużo i bezpiecznie, poznawać jak najwięcej torów. W żużlu cały czas trzeba pracować nad wszystkim. Jeśli chodzi o mocne strony, mam szybki refleks.

Twoim mechanikiem jest Dave Haynes, a więc człowiek, który pracował dla Jasona Doyle'a, gdy ten w 2017 roku zdobywał mistrzostwo świata. Jak ktoś taki znalazł się w teamie 16-latka, który dopiero zaczyna karierę żużlowca?

Znamy się już trochę czasu, jeździliśmy razem na skuterach wodnych. Zaprzyjaźniliśmy się. Ciesze się, że ktoś taki jest u mojego boku. Jego doświadczenie na pewno będzie dla mnie bardzo pomocne. Poza tym przebywanie z nim sprawia, że szybko uczę się języka angielskiego.

Czytaj więcej o wypożyczeniu Denisa ZielińskiegoJak przygotowujesz się do sezon?

Bazę mam w domu Toruniu, gdzie swój warsztat będzie miał też Dave. Na tę chwilę mam trzy kompletne motocykle. Jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne, pracuję z Radosławem Smykiem, Agatą Krzywką. Trenuję m.in. crossfit. Jeżdżę też hobbystycznie na motocrossie. Cały czas coś się dzieje, więc jestem pewien, że będę w dobrej formie.

Na kim się wzorujesz?

Moim idolem jest Tai Woffinden. To aktualny mistrz świata, ale ja podziwiam go przede wszystkim za styl jazdy i waleczność.

Na co stać Wybrzeże w nadchodzącym sezonie?

Jeśli wszystko zagra, to miejsce w pierwszej czwórce powinno być dla nas planem minimum. Dla mnie to będzie bardzo ważny, bo pierwszy rok w lidze. Jestem pozytywnie nastawiony, ale zobaczymy co wyjdzie w praniu.

Opinie (31) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

początek meczu: 31.03.2019 godz. 14:30

Car Gwarant Start Gniezno
:
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

13%

10 typowań

x

1%

1 typowanie

2

86%

66 typowań

TYPUJ!

Aktualna tabela

Nice 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0 0 0:0 0
2 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0 0 0:0 0
3 Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
4 Ostrovia Ostrów Wlkp. 0 0 0 0 0:0 0
5 ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
6 Unia Tarnów 0 0 0 0 0:0 0
7 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0

Do rozgrywek nie została dopuszczona Stal Rzeszów. Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze drużyny awansują do play-off. Ostatni zespół pojedzie w barażach z drugim zespołem II ligi.

Terminarz

31.03 (nd) godz.14:30 Car Gwarant Start Gniezno typuj ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
06.04 (sob) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk typuj Unia Tarnów
14.04 (nd) Lokomotiv Daugavpils ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
29.08 (śr) godz.17:15 Arge Speedway Wanda Kraków 45:43 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
28.08 (wt) godz.17:00 Orzeł Łódź 60:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najczęściej czytane