Wiadomości

stat

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Krystian Pieszczek: Przez koronawirus żużel może się cofnąć

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Kibice wrócą na stadiony 19 czerwca. 25 procent pojemności trybun

Żużel to bardzo kosztowny sport nie tylko z perspektywy klubu, ale i zawodnika. Krystian Pieszczek (na zdjęciu) nie wyklucza, że koronawirus odbije się na jego dyscyplinie mocniej niż na innych.
Żużel to bardzo kosztowny sport nie tylko z perspektywy klubu, ale i zawodnika. Krystian Pieszczek (na zdjęciu) nie wyklucza, że koronawirus odbije się na jego dyscyplinie mocniej niż na innych. fot. Joanna Michalkiewicz

- Żużel może ucierpieć bardziej niż inne dyscypliny. Niektórych po prostu nie będzie stać na jazdę - mówi Krystian Pieszczek. Jak duże spustoszenie grozi "czarnemu sportowi" ze względu na koronawirus? - Żużel może się cofnąć. Myślę, że nie wrócimy do czasów, gdy zawodnicy wozili motocykle przyczepkami, ale wiele rzeczy się zmieni - uważa zawodnik Zdunek Wybrzeże Gdańsk.Rafał Sumowski: Koronawirus zastopował wszystkie sportowe rozgrywki. Na żużel trafiło w momencie kiedy mieliście zaczynać sezon. Jak pan sobie z tym radzi?

Krystian Pieszczek: Spędzam czas w domu, stosuję się do zaleceń rządu. Tu chodzi o zdrowie, nie tylko moje, ale i wszystkich innych ludzi. Oczywiście pozostaję w rytmie treningowym. Ćwiczę tak jakbym nadal przygotowywał się do sezonu, tylko że większość treningów wykonuję w domu. Do tego dochodzi co jakiś czas bieganie po lesie.

Ze zdrowiem wszystko w porządku?

Krótko przed pierwszym wyjazdem na tor miałem przez kilka dni wysoką gorączkę, ale wyzdrowiałem i zdążyłem trochę pojeździć.

Koronawirus. Wypłaty dla żużlowców wstrzymaneNiewiele, bo krótko po pierwszych jazdach w Gdańsku, odgórnie zakazano nawet treningów.

Cieszę się, że zdążyłem pojeździć chociaż dwa dni i zaliczyć sporo okrążeń. Zawsze to jakiś kontakt z motocyklem, tym bardziej, że nie wiemy ile teraz przyjdzie nam czekać na kolejną taką możliwość.

Pan może utrzymywać formę, ale co z motocyklami? Ile czasu mogą tak stać w gotowości?

Nic im nie grozi. Po dłuższej przerwie trzeba będzie zrobić tylko rewizję i sprawdzić sprężyny zaworowe. To one najczęściej "umierają" w silnikach żużlowych.

Tadeusz Zdunek: Żużel bez kibiców nie ma sensuDomyślam się, że cały plan logistyczny na ten sezon może pan wyrzucić do kosza?

Wszystko legło w gruzach. Będzie trzeba planować na nowo, gdy tylko pojawi się terminarz. Zdaję sobie sprawę, że jeśli ruszymy, będzie to niezwykle napięty sezon. Na pewno będzie logistycznym wyzwaniem. Pewnie będzie trzeba częściej latać samolotem, a sprzęt porozstawiać w kilku bazach.

Liczy pan już straty związane z opóźnieniem albo nawet odwołaniem sezonu?

Wiadomo, że trzeba brać pod uwagę nawet najgorszy scenariusz, ale ja jestem cały czas dobrej myśli. Wierzę, że pojedziemy w tym roku. Dużo będzie zależało od tego kiedy ruszymy i czy wystartują wszystkie rozgrywki.

Krąży w środowisku pomysł o odwołaniu wszystkich rozgrywek indywidualnych i skupieniu się na lidze. Dla pana wciąż byłby to duży cios. W końcu zyskał pan prawo udziału w eliminacjach do Grand Prix i mistrzostw Europy.

Mam nadzieję, że ludzie odpowiedzialni za planowanie rozgrywek zdołają to wszystko pogodzić. Jeśli będziemy mieli jechać tylko w lidze, trzeba się będzie z tym pogodzić. Mam tylko nadzieję, że w takim wypadku nominacje do eliminacji przejdą na kolejny sezon.

Wirtualny mecz Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Unia Tarnów - biletyLigowi sportowcy do gry potrzebują zazwyczaj zdrowia i stroju. W pańskiej dyscyplinie sporą część zarobionych pieniędzy musicie przeznaczyć na kosztowny sprzęt. Pandemia koronawirusa zaszkodzi wam w większym stopniu?

Z perspektywy pojedynczego zawodnika, żużel może ucierpieć bardziej niż inne dyscypliny. Inwestujemy w sprzęt duże kwoty. Nawet jeśli pojedziemy krótszy sezon, sponsorzy mogą chcieć zwrotu części pieniędzy albo wycofać swoje wsparcie. W końcu kryzys dotknie wiele różnych branż. Niewykluczone, że niektórych żużlowców po prostu nie będzie stać na jazdę. Dotyczy to nawet zawodników z ekstraligi.

Czy żużlowi grozi cofnięcie się w rozwoju o 10-20 lat?

Obserwując to, co dzieje się teraz na świecie, liczę się z tym, że żużel może się cofnąć. Mam jednak nadzieję, że nie będzie to tak drastyczne. Musimy wszyscy zachować optymizm. Myślę, że nie wrócimy do czasów, gdy zawodnicy wozili motocykle na mecze przyczepkami, ale wiele rzeczy się zmieni. Niewykluczone, że takie rzeczy jak na przykład regulacje dotyczące strojów, w których startujemy, nagle okażą się mniej istotne. Nikt nie będzie pilnował tego, czy masz indywidualny czy klubowy strój, bo ważniejsze będą te rzeczy, które dla ścigania czy bezpieczeństwa są absolutnie kluczowe.

Opinie (29) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
09.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 40:50 PGG ROW Rybnik LIVE!
01.06 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 31:17 zaliczony po 8 biegu Orzeł Łódź LIVE!
26.05 (nd) godz.17:00 Orzeł Łódź 47:43 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
11.05 (sob) godz.13:15 PGG ROW Rybnik 58:32 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.05 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:38 Arged Malesa TŻ Ostrovia LIVE!
14.04 (nd) godz.14:15 Lokomotiv Daugavpils 51:38 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź
  • Awans do ekstraligi: PGG ROW Rybnik
  • udział w barażach o awans: Ostrovia
  • udział w barażach o utrzymanie: Orzeł Łódź
  • awans z II ligi: Polonia Bydgoszcz

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Najczęściej czytane