Wiadomości

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Tadeusz Zdunek: Chcemy zbudować mocny zespół

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Miniony sezon był dla kibiców gdańskich żużlowców zawodem. Prezes Tadeusz Zdunek (w środku) utrzymuje jednak, że klub zbudował solidne podstawy i na kolejne rozgrywki zamierza zbudować mocniejszy zespół.
Miniony sezon był dla kibiców gdańskich żużlowców zawodem. Prezes Tadeusz Zdunek (w środku) utrzymuje jednak, że klub zbudował solidne podstawy i na kolejne rozgrywki zamierza zbudować mocniejszy zespół. fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

- Chcemy zbudować mocny zespół. Zainteresowanie jazdą w Gdańsku wyrażają bardzo ciekawi żużlowcy. Trochę to potrwało, ale ze sponsorami przygotowaliśmy grunt pod sezon, który wreszcie będzie nas satysfakcjonował - mówi Tadeusz Zdunek. Prezes Zdunek Wybrzeże Gdańsk liczy na to, że w przyszłym roku na mecze jego drużyny będzie mogło przychodzić przynajmniej 50 procent pojemności stadionu. Taki wynik zagwarantuje bowiem stabilność budżetu.Rafał Sumowski: Drużyna skończyła sezon na czwartym miejscu w eWinner 1. Lidze Żużlowej. To najlepszy wynik od trzech lat, a mimo tego wszyscy mamy chyba poczucie, że był to najbardziej rozczarowujący rok. Dlaczego?

Tadeusz Zdunek: Kibice nie patrzą na końcowy wynik, a na przebieg całego sezonu - porażki u siebie, bardzo wysokie porażki na wyjazdach. To zrodziło rozczarowanie. Zepsuliśmy zwłaszcza początek rozgrywek. Może to wynikało z tego, że przez pandemię nie było sparingów i tak naprawdę pierwsze mecze poniekąd były dla zawodników treningami.

Krystian Pieszczek zostaje w Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Kontrakt w 30 minutCo jako prezes ma pan sobie do zarzucenia po tym sezonie?

Najgorzej zawsze oceniać siebie. Uważam, że skład był bardzo dobry i tak też nas oceniano. Niestety, niektórzy zawodnicy dłużej dochodzili do formy, inni krócej. Na pewno pozytywnie zaskoczył Rasmus Jensen, a poniżej oczekiwań pojechali juniorzy. Miała być najmocniejsza para w lidze, a było inaczej. Zawiedliśmy się też trochę na Peterze Kildemandzie. Liczyłem na to, że jeśli dostanie możliwość regularnej jazdy, będzie liderem. Jechał jednak w kratkę i chyba zapomniał, że nie wszędzie da się jeździć tylko po zewnętrznej części toru. Dla kibiców jego jazda wyglądała bardzo efektownie, ale nie miała przełożenia na punkty.

Czy są zawodnicy, którym zdążył pan bezpośrednio zakomunikować - dla was nie będzie miejsca w kolejnym sezonie?

Jest zdecydowanie za szybko na takie stwierdzenia. Nowy przepis wprowadził sporo zamieszenia dla klubów ekstraligowych, które miały już gotowe składy. Dziś wszystko się wywróciło i musimy uzbroić się w cierpliwość. Prowadzimy wstępne rozmowy, ale podobnie jak pozostałe kluby czekamy jak rozwinie się sytuacja. Zagadką są nawet stawki dla zawodników, nikt z nas nie wie jak będą wyglądały budżety w kolejnym roku. Pandemia mocno przybiera na sile.

Szykujecie jakąś "armatę"?

Chcemy zbudować mocny zespół, lecz na nazwiska przyjdzie czas. Obecnie nie można jeszcze nic podpisywać, rynek opiera się na sondowaniu. Nowy menedżer ma plan na budowę zespołu i to on prowadzi rozmowy. Zainteresowanie jazdą w Gdańsku wyrażają bardzo ciekawi żużlowcy. Kłania się nasza systematyczność - płacimy regularnie i jesteśmy wiarygodni. Wyrobiliśmy sobie dobrą opinię. Oczywiście, opóźnienia się zdarzają, ale to są niewielkie przesunięcia. To wszystko sprawia, że możemy teraz rozmawiać z naprawdę dobrymi zawodnikami. Tym bardziej, że po wprowadzeniu przepisu o zawodniku do lat 24, na rynku transferowym zrobił się duży ruch. Do tej pory braliśmy zawodników, którzy mieli potencjał, ale nie wychodziło im w ekstralidze. Teraz pójdziemy w trochę innym kierunku. Umowa z Rasmusem Jensem pokazała, że warto.

Rasmus Jensen pozostanie żużlowcem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na sezon 2021Unikanie zadłużenia i satysfakcjonujący wynik sportowy to rzeczy bardzo trudne do pogodzenia. Po czwartym sezonie bez awansu nie korci pana aby zaryzykować?

Nie, bo już to przerabialiśmy. Ja dobrze pamiętam lata 2013-14, gdy zupełnie przypadkowo znalazłem się w klubie najpierw jako sponsor a potem jako prezes. Zostałem później z długami. Musiałem sporo przenegocjować i włożyć sporo własnych pieniędzy, aby wyprowadzić klub na prostą. Tym bardziej, że nie było nikogo, kto by się tego podjął. Niektórzy do dziś mnie obrażają, choć za tamte sezony i tak zarobili rekordowe pieniądze. Umowy, które podpisał ówczesny zarząd były z kosmosu. Najlepsi nasi żużlowcy mogli wówczas w I lidze zarobić ponad milion złotych. To jest dla mnie nierealnie. Nie chcemy powtórki. Jesteśmy stabilni. Trochę to potrwało, ale ze sponsorami przygotowaliśmy grunt pod sezon, który wreszcie będzie nas satysfakcjonował.

Mówi pan o awansie do PGE Ekstraligi?

Poczekajmy. W listopadzie już nieraz mieliśmy radość, a potem tor wszystko weryfikował. Motor Lublin dwa lata temu pokazał, że Ekstralidze przydała się świeża krew. Mamy ambicję, żeby się tam znaleźć, ale jak mówię, wszystko rozstrzygnie się na torze.

Budujecie zespół, w którym zawodnicy będą mieli pewne miejsca czy raczej taki, w którym będzie możliwość szerokiej rotacji?

Robiliśmy różne eksperymenty. Próbowaliśmy w ostatnich latach obu koncepcji. W żużlu przyjęło się, że wszyscy zawodnicy powinni jeździć. Ja się z tym nie zgadzam. W każdym sporcie są zawodnicy podstawowi i rezerwowi. Od początku byłem zwolennikiem wprowadzenia zawodnika nr 8 i 16. Nie może być tak, że kontuzja jednego zawodnika wypacza wynik meczu czy całego sezonu. Rotacja musi być, więc trzeba mieć przynajmniej kogoś młodego, zdolnego w rezerwie.

Marcus Birkemose mistrzem Europy juniorów na żużlu. Wygrał w GdańskuMłodych, zdolnych nie brakowało na gdańskim torze podczas poniedziałkowego turnieju o indywidualne mistrzostwo Europy juniorów. Skorzystaliście z okazji, aby przyjrzeć się takim zawodnikom jak Lukas Fienhage, Mads Hansen, czy Petr Chlupac?

Oczywiście. W stawce tego turnieju byli zawodnicy, z którymi rozmowy prowadziliśmy już wcześniej. Być może któryś z żużlowców, którzy brali udział w tych zawodach, się u nas pojawi. Tyle mogę zdradzić.

Wróćmy jeszcze do juniorów. W minionym sezonie zawiedli, a dodatkowo do Torunia ma przenieść się najlepszy z nich Karol Żupiński. Co dalej z tą formacją?

Piotr Gryszpiński nie startował cały sezon, ale ma potencjał. Musimy go trochę dosprzętowić i na pewno będzie podstawowym juniorem w przyszłym roku. Rozmawiamy ze Stalą Gorzów, aby na kolejny sezon wypożyczyć Alana Szczotkę. W kilku meczach też pokazał, że potrafi jechać. Chcę uspokoić kibiców, ten skład juniorski wcale nie będzie taki słaby.

Pandemia dała wam mocno w kość? Co jeśli w sezonie 2021 znów będą ograniczenia dotyczące liczby widzów na trybunach?

Jesteśmy świadomi, że kibiców przyciąga wynik, a ten jak wiemy kosztuje. Robimy to jednak z myślą, aby przyciągać kibiców. Pytanie czy ci kibice będą? Cały czas zastanawiamy się nad tym ryzykiem. Jeśli będziemy mogli na mecz wpuścić 2500 ludzi to będzie problem. Jeśli już będziemy mogli wpuścić 5000 widzów, to już nam wystarczy. Przy zapełnieniu połowy stadionu, możemy spokojnie zaplanować budżet do końca sezonu. Jak będzie? Nikt nie wie.

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 eWinner Apator Toruń
2 Start Gniezno
3 Orzeł Łódź
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Unia Tarnów
6 Arged Malesa TŻ Ostrovia
7 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
8 Lokomotiv Daugavpils

Tabela wprowadzona: 2020-10-12

 • awans do ekstraligi: eWinner Apator Toruń
 • spadek do II ligi: Lokomotiv Daugavpils
 • awans do I ligi: Wilki Krosno
 • Sezon zakończono po rundzie zasadniczej liczącej 14 kolejek. Zrezygnowano z play-off ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczenia w maksymalnej pojemności trybun.

Opinie (152) 2 zablokowane

 • Co roku ta sama śpiewka, Tadek... (6)

  Odpuść już, ile można tych pyszałkowatych zapowiedzi przedsezonowych słuchać? Ile jeszcze prężenia muskułów? Czas się wycofać...

  • 47 102

  • ta? i kto za niego?

   • 42 7

  • Dzięki temu "Panu Tadkowi" w ogóle w Gdańsku jest jeszcze żużel

   Po długach Majoneza, pana T. i Rolnego najłatwiej byłoby zaorać gdański speedway. Jakoś nie było kreatywnych sponsorów, którzy wyciągnęliby rękę. Nie ma co kręcić nosem, tylko dziękować panu Zdunkowi, że kolejny ośrodek żużlowy nie poszedł w zapomnienie. A że nie ma awansu? Widocznie taki jest biznes-plan, i tyle w temacie.

   • 62 9

  • Wyłóż kaskę na klub to bedziesz mogl decydowac. A teraz stól dziub.

   • 38 9

  • Dla ciebie (1)

   Pan Tadeusz !!!

   • 30 4

   • Wajhe psełóż

    • 1 6

  • Zenek P jak Pisdeczka?

   A weź ty się za to, sypnij kaska znajdź sponsorów, a nie sorki sam szukasz sponsorów pod sklepem, z hasłem "kerowniku dej dwa złote"....

   • 11 7

 • Ile razy już to słyszałem. (1)

  Chyba tak często że nie chce mi się w to wierzyć i stałem się agnostykiem...uwierzę jak zobacze!
  A może nadzwyczajnie operujemy innym nazewnictwem i dla kibiców silny zespół znaczy co innego jak silny zespół dla własciciela ??
  Mam wrażenie że kolejny sezon mamy mydlenie oczu i zaklinanie rzeczywistości.... choć wiem że siła zespołu w ogromnej mierze opiera się na pieniądzach....Ale ok... myslę że ostatni raz jestem w stanie uwierzyć na słowo.... Teraz albo nigdy Panie Zdunek. Pozdrowienia i powodzenia

  • 40 31

  • Nic sie nie zmieni

   1 liga przez nastepne 5 lat

   • 6 3

 • W pewnym sensie rozumem gościa (2)

  Sezon w sezon mamy skład całkiem niezły.

  • 88 8

  • Zdunek: "Chcemy zbudować mocny zespół" (1)

   - Jeszcze mocniejszy? - Aha! (już wiem) tzn. nie taki słaby, jaki był w sezonie 2020 z Jensenem i Pieszczkiem

   • 5 6

   • Też jesteś słaby.

    • 1 0

 • czas chyba na zmiany w zarządzie (3)

  • 22 46

  • Miło jest powitać nowego głownego sponsora. (2)

   Proszę ściągnąć wszystkich najlepszych z EL, będą duże szanse, że awansujemy. Myślę, że 10 mln PLN wystarczy na początek. Dziękuję!

   • 20 9

   • Nowy Sponsor/Zarząd niech zbuduje stadion będzie komplet. (1)

    • 9 4

    • Wracaj do gry w simsy. Tam się rządzi światem klikając na ikonki. Tutaj tak to nie dziala.

     • 15 6

 • (1)

  Tu na razie jest sciernisko..

  • 14 17

  • ale będzie Zdunko-widowisko..

   • 5 4

 • (4)

  Ogarnijcie tor w pierwszej kolejności

  • 52 10

  • Na tym torze nie ma żadnej walki. Start i koniec... (2)

   Szkoda kasy, bo nie dość, że zawodnicy z niższej półki, to jeszcze tor nie zapewniający żadnego widowiska. I jeszcze płać 45 zł za trybunę dla tych 15 * 15 sekund...

   • 5 6

   • Jedź do Grudziądza i nie marudź razem z Polnym i Majewskim

    • 5 5

   • 45 zeta, ale przynajmniej kilka browarów można walnąć.Do tego zeżreć 3 kilo kiełbasy.Mnie się podoba :)

    • 0 0

  • Ogarniam.. wtedy, jak mi Komisarz karze

   .. i proszę mi nie zwracać uwagi niepotrzebnie

   • 6 1

 • gks wybrzeże (3)

  Sezon z długami a w konsekwencji degradacja to była masakra. Dziś ciężko zdobywa się punkty bo sprzęt jest podobnej klasy a decyduje przygotowanie zawodnika. Powodzenia przy budowiwie nowego składu.

  • 43 8

  • Dziękuję bardzo za życzenia (1)

   - Nie będzie to Obywatelowi zapomniane

   • 4 0

   • gks wybrzeże

    Ale o co chodzi?

    • 0 1

  • Pracownik klubu?

   • 3 1

 • Kjs (2)

  Rasmus i pieszczek ok
  Tu potrzeba 1 petardy zag moze Iversen, Klindt, lahti
  Plus lider pl jak Hampel, Buczkowski, Pawlicki
  Wlozyc kase i wyciagnac awans

  • 9 24

  • Zejdź na ziemię

   • 2 1

  • Hampel

   tak? Czyli jakąś połowe za niego co cała reszta drużyny? Załatw sponsora jak PGE czy Lotos A Lahti zostaje w Starcie.

   • 2 0

 • Rozmawiamy z naprawde ciekawymi i dobrymi zawodnikami. (4)

  To dobrze ! Tylko zeby cos z tego wyszlo ,to bedzie wynik i kibic na stadionie ! Poczekamy i zobaczymy ,dobrze zo zostali Jensen i Pieszczek .Oby wszysko sie udalo !

  • 34 8

  • Heh (2)

   Jacy kibice będą? Pierwsze nie powodzenie i kibiców będzie brak. U Nas to dramat a nie kibice. Tak jak p.Witek S. Mówił o Łodzi. Tam jechali dobrze a i tak było 2 tyś ludzi. Więc tyle pracy włożonej w klub a kibice ....marnie. Tyle ,że tam w Łodzi żużel nie ma takich tradycji. U Nas wynik słabszy ,ale tradycje większe a i tak frekwencja chyba jeszcze gorsza. Buczek Iverssen Hampel by byli to 1 porażka u Nas i będzie stek wyzwisk i mówienie w stylu- brał weteranów to teraz ma . Trzeba było brać młodych jak Bertzon Lyager itp. Z juniorami będzie podobnie. Zostaną Ci - źle bo przecież mógł wyłożyć 500 tys i brać z Gorzowa Jasińskiego. Chłopie ja rozumiem ,że wynik jest ważny ,ale tu w Gdańsku gro osób to "kibice" A nie kibic fan. Ja oczekuje od zarządu - stworzenia toru na którym będzie walka,szkolenia pełną parą młodzieży oraz już czas aby znalazł się sponsor strategiczny. Wynik sportowy - pewna pierwsza 4ka. Nikt nie ma szans na bycie drugim Apatorem. Każdy z 8 klubów ma bardzo zbliżony budżet i komu się uda przegadać zawodnika to będzie Go miał.Zaden klub nie zapłaci Klindt-np.owi 20% więcej niż inny klub(chyba ,że zaoszczędzi na innym zawodniku). Stawki zapewne są bardzo podobne. Przede wszystkim zmienić tor by był atutem . Byśmy przegrali nie 3 a jedno spotkanie (u siebie) to byśmy mieli 4pkt plus może z jeden dwa bonusy i już by to jakoś wyglądało

   • 11 7

   • Czyli w Twojej ocenie zarząd to totalna klapa! (1)

    Ja oczekuje od zarządu - stworzenia toru na którym będzie walka, szkolenia pełną parą młodzieży oraz już czas aby znalazł się sponsor strategiczny. Nic z tego co piszesz nie wydarzyło się przez 5 lat działania tego zarządu i nie zanosi się, żeby to się zmieniło. Szkolenie leży, jeszcze niedawno pan prezes wyzywał dzieci od grubasów i wszystko było na barkach rodziców. Sami płacą za treningi z Olszewskim i na sali, więc o jakim szkoleniu jest mowa. Tor ten sam co 10 lat temu. Sponsora (dużego) nie udało się złapać. Niech prezes powie ile miesięcy zalegali z pensją Krystianowi Plechowi, skoro twierdzi, że są tylko nieznaczne poślizgi.

    • 5 4

    • Tadek

     Sam wciągnij Maćka ale nie syna tylko tego co ci urósło na pasie a dzieci nie wyzywaj bo na buty narobią

     • 4 1

  • Mirek znowu wierzy !

   i tak co roku

   • 0 0

 • "Po czwartym sezonie bez awansu nie korci pana aby zaryzykować?" (3)

  "Nie, bo już to przerabialiśmy" - odpowiada Zdunek
  - Czyli kolejny sezon znów będzie jazdą, tylko na wegetację w 1-lidze.. bo tylko tego wciąż pragnie Prezes klubu GKŻ Zdunek Gdańsk.

  • 34 16

  • (1)

   Klub zarządzany bez celu ! Bez szkolenia, bez nawierzchni, bez Trenera, bez Menagera. A w 2021 przyjedzie Krosno i wygra z nami.

   • 18 7

   • KO.

    Bardzo dobrze trafiona opinia.

    • 6 4

  • Puszkin

   Każdy jest ekspertem przed komputerem.

   • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

04.10 (nd) godz.16:00 Unia Tarnów 37:53 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
27.09 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:39 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
17.09 (czw) godz.19:00 Start Gniezno 57:33 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
12.09 (sob) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 51:38 Abramczyk Polonia Bydgoszcz LIVE!
06.09 (nd) godz.14:00 Orzeł Łódź 52:38 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
28.08 (pt) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 35:55 e-Winner Apator Toruń LIVE!
22.08 (sob) godz.16:30 Arged Malesa TŻ Ostrovia 58:31 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
16.08 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 51:38 Arged Malesa TŻ Ostrovia LIVE!
08.08 (sob) godz.14:00 e-Winner Apator Toruń 55:35 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
04.08 (wt) godz.18:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 51:39 Orzeł Łódź LIVE!

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 eWinner Apator Toruń
2 Start Gniezno
3 Orzeł Łódź
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Unia Tarnów
6 Arged Malesa TŻ Ostrovia
7 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
8 Lokomotiv Daugavpils
 • awans do ekstraligi: eWinner Apator Toruń
 • spadek do II ligi: Lokomotiv Daugavpils
 • awans do I ligi: Wilki Krosno
 • Sezon zakończono po rundzie zasadniczej liczącej 14 kolejek. Zrezygnowano z play-off ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczenia w maksymalnej pojemności trybun.

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Grzegorz Wrzask 14 37 85.7%
2. Witold Krużyński 11 35 90.9%
3. Radosław Dymkowski 14 33 78.6%
4. Wojciech Koczyński 14 33 78.6%
5. Wojteks23 Wojteks23 11 33 90.9%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »