• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zdunek Wybrzeże Gdańsk zarejestruje spółkę. Kolejne modernizacje stadionu

dak.
31 sierpnia 2023, godz. 14:45 
Opinie (181)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Zdunek Wybrzeże Gdańsk przestanie być stowarzyszeniem i przekształci się w spółkę. Zdunek Wybrzeże Gdańsk przestanie być stowarzyszeniem i przekształci się w spółkę.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk zarejestruje spółkę. Choć to wymóg po zmianach w strukturach 1. Ligi Żużlowej, to klub planował to już od kilku miesięcy. To nie koniec zmian, bo w kolejnych tygodniach modernizację przejdzie stadion przy ul. Zawodników. Trwają przygotowania do budowy odwodnienia liniowego toru i zmiany oświetlenia. Za granicą świetnie pokazał się Mads Hansen, który nie wyklucza pożegnania z klubem.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk musi założyć spółkęNadchodzą zmiany w Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Do tej pory klub był zarejestrowany jest jako stowarzyszenie. Natomiast niebawem przekształci się w spółkę. Częściowo obejmował to plan, a częściowo zostanie do tego zmuszony.

1. Liga Żużlowca wydała bowiem komunikat, z którego dowiadujemy się, że rozgrywki dotąd zarządzane przez Główną Komisję Sportu Żużlowego przechodzą w ręce Ekstraligi Żużlowej. Natomiast Piotr Szymański, przewodniczący GKSŻ, został dyrektorem ds. sportowych 1. LŻ. To może pociągnąć za sobą szereg kolejnych decyzji, m.in. poszerzenie najlepszej ligi świata, o czym mówi się już od dawna.

- Zarząd Ekstraligi i osoba nowego dyrektora, to nie jedyne zmiany, jakie czekają 1. Ligę. Wszystkie kluby będą się musiały przekształcić w spółki. Liga ma ulec procesowi szybkiej profesjonalizacji. Od sezonu 2024 będziemy mieli dwie ligi w pełni zawodowe. Zmiany były konieczne, bowiem możliwości działania w dotychczasowej formule już się wyczerpały - czytamy w komunikacie.
Kto to Zdunek Wybrzeże Gdańsk na sezon 2024? Oni są lub byli na radarze klubu Kto to Zdunek Wybrzeże Gdańsk na sezon 2024? Oni są lub byli na radarze klubu

- Niezależnie od wymogów PZM i spółki Ekstraligi, w kwietniu tego roku na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże, członkowie podjęli uchwałę przygotowaną przez Zarząd o przeprowadzeniu prac mających na celu powołanie spółki akcyjnej. W kolejnych tygodniach, do rozpoczęcia procesu licencyjnego, sprawa zostanie sfinalizowana. Nie jesteśmy zaskoczeni, zdecydowana większość klubów posiada już ten status, a profesjonalizacja dyscypliny cały czas postępuje - informuje Rafał Sumowski, rzecznik prasowy klubu.
Przypomnijmy, że w przeszłości dochodziło już do podobnych historii. W latach 2009-12, tuż po awansie do ekstraligi, również została założona spółka GKS Wybrzeże SA. Wówczas 100-proc. akcjonariuszem było stowarzyszenie GKŻ Wybrzeże.

Szukać możemy jeszcze szerzej w trójmiejskim sporcie. Identyczna sytuacja była w Wybrzeżu, ale tym grającym w piłkę ręczną. Klub założył spółkę i jej jedynym udziałowcem również jest stowarzyszenie. Natomiast w Lechii Gdańsk do spółki wszedł indywidualny inwestor większościowy ze stowarzyszenia.

Falubaz Zielona Góra - Wybrzeże Gdańsk 59:31. Przeczytaj relację, wystaw oceny żużlowcom i menadżerowi Falubaz Zielona Góra - Wybrzeże Gdańsk 59:31. Przeczytaj relację, wystaw oceny żużlowcom i menadżerowi

Modernizacja stadionu przy ul. ZawodnikówPo wymianie band pneumatycznych i modernizacji monitoringu, Gdański Ośrodek Sportu przygotowuje się do budowy odwodnienia liniowego toru i modernizacji oświetlenia na stadionie żużlowym w Gdańsku. Łączny koszt obu inwestycji jest szacowany na ok. 4 mln zł.

- Stosowny projekt w tej sprawie został złożony do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Gdańskich Wód. Otrzymaliśmy też uwagi od Polskiego Związku Motorowego, a ich wdrożenie przewidujemy na przełom września i października. Do końca roku będziemy dysponować gotowym projektem budowy odwodnienia liniowego toru, natomiast sama realizacja będzie uzależniona od warunków atmosferycznych - wyjaśnia Aleksandra Suwara, z-ca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Sportu ds. technicznych.


Projekt oświetlenia analizowany jest w dwóch wariantach pod kątem nośności obecnych słupów.

- Jeśli większe natężenie oświetlania nie będzie wymagało ingerencji w fundamenty obecnych słupów, projekt powinniśmy bez problemów zrealizować w tym roku. Priorytetową inwestycją jest odwodnienie liniowe. Liczymy na to, że kwestia jej zatwierdzenia nie przysporzy problemów. Łączny koszt obu inwestycji szacujemy na ok. 4 mln zł przy czym kluczowa dla ostatecznych kosztów powinna okazać się analiza nośności słupów oświetleniowych. Musimy mieć pewność, czy będzie można użyć obecnych, czy też będzie wymagało to dodatkowych prac - wyjaśnia Aleksandra Suwara.
Nicolai Klindt o swojej przyszłości i nie tylko. Przeczytaj wywiad Nicolai Klindt o swojej przyszłości i nie tylko. Przeczytaj wywiad

Mads Hansen błyszczy w Danii, ale czy zostanie?Sezon żużlowy dla Wybrzeża już się skończył, ale w zawodników gdańskiej drużyny wciąż można oglądać na zagranicznych torach. Świetne zawody w Danii rozegrał Mads Hansen, który zdobył 15 punktów dla Sonderjylland Elite Speedway w przegranym starciu z Esbjerg Vikings 41:43.

Punkty:
Mads Hansen - 15 (3,3,1,2,w,3,3)

Biegi z udziałem Hansena:
1. Hansen, Iversen, Nielsen, Madsen
3. Hansen, Iversen, Basso, Jeppesen
5. Iversen, Breum, Hansen, Andersen
8. Becker, Hansen, Nielsen, Andersen
11. Madsen, Becker, Breum, Hansen (w)
12. Hansen, Iversen, Jeppesen, Madsen
14. Hansen, Madsen, Becker, Breum


Wybrzeże cały czas liczy, że Mads zostanie w Gdańsku na kolejny sezon. Sam zawodnik wciąż nie podjął jeszcze decyzji o tym, gdzie będzie kontynuował karierę. Mimo różnych propozycji, nie wyklucza jednak pozostania w Wybrzeżu.

- Zależy nam na dalszym rozwoju Madsa. Jeśli Wybrzeże zbuduje silną drużynę, która w przyszłym roku będzie walczyła o awans, to taki projekt może być ekscytujący. Nim podejmiemy jakieś kroki na pewno porozmawiamy z Wybrzeżem o planach. (...) To był dobry wybór (związanie z Wybrzeżem w ostatnim sezonie przyp. red.). Trafiliśmy na życzliwych ludzi, wspaniałych kibiców. Wszystko oceniam zdecydowanie na plus. Mads zrobił w tym roku znaczne postępy. To także zasługa gdańskiego klubu - powiedział Torben Hansen, menadżer i ojciec Madsa, w rozmowie z "Tygodnikiem Żużlowym".


Keynan Rew słabiej w AngliiNieco słabiej w Anglii spisał się za to Keynan Rew, który jak już informowaliśmy, w przyszłym sezonie wróci z wypożyczenia do klubu z Leszna. Ostatnio startował dla Ipswich Witches. Jego zespół uległ na wyjeździe Peterborough Panthers 42:48 w rewanżowym meczu Premiership Knockout Cup. W dwumeczu 99:81 triumfowały jednak "Wiedźmy" i to oni awansowali dalej. Rew zdobył dla swojej drużyny 5 punktów i bonus (0,3,1*,1).

Punkty:
Keynan Rew - 5+1 (0,3,1*,1)

Biegi z udziałem Rew:
3. Basso, King, Tarasienko, Rew
7. Rew, Iversen, King, Jenkins
10. Harris, King, Rew, Łaguta
14. Basso, Cook, Rew, Hume
dak.

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (181)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Filippo Xyz 16 35 81.3%
2 Baltyk Gdynia 16 34 81.3%
3 Adam Markuszewski 16 34 81.3%
4 Krzysztof Walaszek 16 34 75%
5 Janusz Ciopcinski 16 33 75%

Tabela końcowa

1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Enea Falubaz Zielona Góra
2 ROW Rybnik
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
5 Trans MF Landshut Devils
6 Zdunek Wybrzeże Gdańsk
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łóź
8 InvestHousePlus PSŻ
 • Play off-off dla zespołów z miejsc 1-6 po sezonie zasadniczym
 • ćwierćfinały:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 59:31 (pierwszy mecz 60:30)
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Trans MF Landshut Devils 53:37 (45:44)
 • Arged Malesa Ostrów - ROW Rybnik 50:40 (39:51)
 • półfinały:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 55:35 (47:42)
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - ROW Rybnik 46:44 (41:49)
 • finał:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - ROW Rybnik 58:32 (50:40)
 • awans do ekstraligi: Enea Falubaz Zielona Góra
 • Zespoły na miejscach 7-8 sklasyfikowane zostały na podstawie wyników sezonu zasadniczego.
 • Po zakończeniu sezonu decyzję o wycofaniu się z rozgrywek I ligi w kolejny sezonie ogłosił Trans MF Landshut Devils, co zapewne pozwoli na tym poziomie pozostać InvestHousePlus PSŻ Poznań, który to jako najsłabszy zespół I ligi miał być zdegradowany.

Playoff

Półfinały

Enea Falubaz Zielona Góra 102
Arged Malesa Ostrów Wlkp. 77
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 87
ROW Rybnik 93

Finał

Enea Falubaz Zielona Góra
ROW Rybnik

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane