• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żeglarze przed Olimpiadą

jag.
5 marca 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Do rywalizacji o prawo startu w ośmiu konkurencjach żeglarskich, które znajdują się w programie igrzysk Ateny 2004 Polski Związek Żeglarski zakwalifikował do kadry narodowej w roku przedolimpijkim 20 zawodniczek i zawodników. Większość w tej grupie stanowią reprezentanci trójmiejskich klubów. Podobnie proporcje na naszą korzyść układają się w tzw. związkowej kadrze C, w której znajdują się głównie kandydaci do startu w igrzyskach 2008 roku. Docenieni zostali także szkoleniowcy z naszego regionu. Trenerem koordynatorem został Tomasz Chamera, Marek Chocian odpowiada za klasę 470, a Zbigniew Czubek za 49-er.

Wraz z imienną listą zawodników objętych programem olimpijkim PZŻ przedstawił szczegółowe kryteria zdobycia nominacji na Ateny. Najprostsza droga to wywalczenie podczas tegorocznych mistrzostw świata medalu. Gdyby ta sztuka udała się dwóm lub trzem załogom w jednej klasie, to decyzja zostałaby przesunięta na przyszły rok, a w dalszej rywalizacji uczestniczyliby już tylko medaliści. Natomiast gdy w danej klasie nikomu z Polaków nie uda się stanąć na podium regat w championacie globu, to reprezentant na igrzyska zostanie wyłoniony na podstawie sumy punktów z mistrzostw świata i Europy w 2003 i 2004 roku, jeśli te drugie odbędą się przed 30 kwietnia roku olimpijskiego. W przeciwnym wypadku zamiast championatu liczone będą wyniki Pucharu Świata Kieler Woche 2003 oraz SOF Hyers 2004. Każdej załodze policzone zostaną punkty z dwóch najlepszych startów. W przypadku remisu do Grecji pojedzie ta załoga, która była wyżej na ostatnich mistrzostwach świata.

Polska zamierza wystawić Atenach reprezentantów w ośmiu konkurencjach: 49-er, Europa, Laser, Finn oraz 470 i Mistral kobiet i mężczyzn.

W kadrze olimpijskiej "Program Ateny 2004" znalazło się dwadzieścia osób. To do nich trafią stypendia oraz pieniądze na zgrupowania i starty w międzynarodowych regatach. Lista została opracowana na podstawie ubiegłorocznych wyników. Aby znaleźć się w tym gronie, trzeba było uplasować się na miejscach do 12 lub do 20 na mistrzostwach świata bądź do 10 lub do 16 na mistrzostwach Europy.

Z trójmiejskich klubów powołania otrzymali: Anna Graczyk, Przemysław Miarczyński, Piotr Myszka (Mistral), Rafał Sawicki, Paweł Nowakowski, Gabriela Brzóska, Katarzyna Tylińska (470), Paweł Kacprowski, Paweł Kuźmicki, Marcin Czajkowski, Krzysztof Kierkowski (49-er), Maciej Grabowski (Laser). Jeśli sfinalizowane zostaną transfery, które awizowaliśmy w minionym tygodniu, to AZS AWF Gdańsk będzie miał pięcioro, SKŻ Hestia Sopot - czworo, a YKP Gdynia - troje kadrowiczów.

W tzw. kadrze C PZŻ znajdują się zawodnicy, którzy objęci są przygotowaniami związkowymi, ale póki co nie mogą liczyć na żadne stypendia. Ta grupa powołana została z myślą o młodych żeglarzach, którzy biało-czerwone barwy powinni reprezentować w Pekinie 2008 roku. Z 17 osób aż 12 wywodzi się z Pomorza. Naszą specjalnością są dwie klasy - Laser i Mistral. W tej pierwszej mamy aż pięciu reprezentantów: Artura Wilandta, Konrada Wilandta, Norberta Wilandta (wszyscy Zatoka Puck), Patryka Kuczysa-Lutomskiego (Arka Gdynia) i Karola Porożyńskiego (CHKŻ Chojnice). Na desce doceniono umiejętności przedstawicieli SKŻ Hestia: Marty Hlavaty, Tomasza Frydrychowicza, Maksymiliana Wójcika i Michała Kolki. Pomorską grupę uzupełnia sterniczka klasy 470, Marta Petrasz (w trakcie zmiany barw klubowych z YC SŻR Gdynia na YKP Gdynia).
Głos Wybrzeżajag.

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane