Zwycięstwo "Buldogów" nad mistrzem Polski

25 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Arka Rugby

Rugbiści Arki pozostali w grze w rywalizacji o pierwsze miejsce w rundzie jesiennej w ekstraklasie. Na własnym boisku gdynianie pokonali aktualnego mistrza Polski, Folca AZS AWF Warszawa 24:5 (10:0). Na bocznym boisku GOSiR trybuny pękały w szwach. Liczba widowni przekroczyła dwa tysiące osób. Byli także sympatycy Polonii, którzy przyjechali na mecz piłkarzy. Dla wielu z nich było to pierwsze zepchnięcie z tą dyscypliny, choć w przeszłości w Bytomiu rugby stało na wysokim poziomie.

Punkty: Macoń 9, Motyl 5, Szostek 5, Zembroń 5 - Jędral 5.

ARKA: Ruszkiewicz (65 Kaszubowski), Wojaczek, Bartkowiak (70 Kałduńki) - Skindel, Rogowski (41 Andrzejczuk) - Dąbrowski, Jeliński, Raszpunda - Szostek (75 Denisiuk) - Chromiński, Motyl, Głuszek, Korbolewski, Zembroń - Macoń.

Już inauguracyjna akcja gospodarzy zakończyła się przyłożeniem. W 40 sekundzie gdy (!) ładnie rozprowadził ją Kazmierz Raszpunda. Mariusz Motyl dostał dokładne podanie i wykorzystując swą szybkość położył niemal między słupami. Marcin Macoń z podwyższenia nie mógł przestrzelić. W 6. minucie kopacz Arki nie zawiódł z około 15 metrów, trafiając tym razem z karnego.

Przy wyniku 10:0 przewagę optyczną osiągnął Folc, ale nic z niej do przerwy nie wynikało. Najbliżej powodzenia stołeczna piętnastka była po kwadransie, gdy jej atak załamał się dopiero metr przed polem punktowym miejscowych. Arce tylko na chwile udało się otrząsnąć z tej przewagi. Jeden z wypadów przyniósł karnego. Tym razem Macoń kopał z trudnej pozycji i wynik nie uległ zmianie.

Zaraz po zmianie stron Folc również postanowił poszukać punktów po kopach. Dwie próby Rafała Janeczko, ale ze znacznej odległości od celu, były nieudane.

W 52. minucie przestrzelił również Macoń, choć miał dogodną pozycję na trzy punkty. Jednak po chwili już nikt o tym nie pamiętał. Łukasz Szostek dobrą grą w dniu dzisiejszym uświetnił przyłożeniem, po rajdzie lewą stroną boiska. Macoń z trudnej pozycji kopnął na 17:0.

Po przerwie gra była wyrównana. Gospodarze dążyli do zdobycia czterech przyłożeń, co dałoby im bonusowy punkt. Goście chcieli jeszcze powalczyć o korzystny rezultat. W 70. minucie Tomasz Jędral zdobył, jak się później okazało, honorowe punkty dla Folca. Na to przyłożenie goście z pewnością zasłużyli.

Końcowy rezultat na pięć minut przed końcem ustalili Marcel Zembroń (przyłożenie) i Macoń (podwyższenie). Barbariens za najlepszych zawodników spotkania uznał Raszpundę i Szostka. Obaj otrzymali gratisowe karnety do siłowni.

- To był nasz najlepszy mecz w tym sezonie. Udało nam się zdominować rywali. Do pełni szczęścia zabrakło tylko lepszego przenoszenia gry nogą. W ostatnim czasie dużo pracowaliśmy nad obroną i dziś widać było bardzo dobrą postawę w defensywie. Nastawiliśmy się na powstrzymanie Meraba Gabuni i to się udało perfekcyjnie. Gruzin często był bezradny. Ponadto doskonale ten mecz drużyna wytrzymała pod względem psychicznym - chwalił Maciej Stachura, szkoleniowiec "Buldogów".

Pozostałe wyniki 8. kolejki: Posnania - Ogniwo Sopot 36:5 (24:0), Lechia Gdańsk - Pogoń Siedlce 62:12 (43:5), Budowlani Łódź - Czarni Pruszcz Gdański 92:0 (38:0), Salwator Juvenia Kraków - WMPD-PUDiZ Olsztyn 32:7 (20:0).