Mika i Gacek pomogli ograć Wenezuelę

13 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Trefl Gdańsk

Dwaj siatkarze Lotosu Trefla: Piotr Gacek (z prawej) i Mateusz Mika wystąpili w piątym meczu wygranym przez Polskę w Pucharze Świata. Dwaj siatkarze Lotosu Trefla: Piotr Gacek (z prawej) i Mateusz Mika wystąpili w piątym meczu wygranym przez Polskę w Pucharze Świata.

Polscy siatkarze nadal są wiceliderami Pucharu Świata. Piąte zwycięstwo biało-czerwoni odnieśli nad Wenezuelą 3:1 (25:27, 25:23, 25:16, 25:23), mimo że przez większą część tego spotkania grali zawodnicy, którzy dotychczas w Japonii rzadziej prezentowali się na parkiecie. Udział w wygranej ma dwóch przedstawicieli Lotosu Trefla Gdańsk. Mateusz Mika trzy pierwsze sety rozpoczynał w "6", a Piotr Gacek zaliczył cały pojedynek na pozycji libero. Na czele tabeli są Amerykanie. Murphy Troy jednak znów nie wystąpił w tej drużynie. Kolejne mecze w turnieju zaplanowano na 16 września.

POLSKA: Łomacz 1 punkt, Mika 6, Możdżonek 12, Konarski 17, Buszek 14, Kłos 5, Gacek (libero) oraz Drzyzga, Kurek 1, Kubiak 3, Bieniek, Szalpuk 3

PEŁNE STATYSTYKI MECZU POLSKA - WENEZUELA

Selekcjoner Stephane Antiga wie, że turnieju, w którym w ciągu 16 dni należy rozegrać 11 meczów, nie można zaliczyć, grając jedynie podstawowymi siatkarzami. Dlatego na Wenezuelę wyszedł tylko jeden zawodnik z podstawowego składu, który dzień wcześniej grał w zwycięskim tie-breaku z Iranem. Był nim Mateusz Mika.

Gdański przyjmujący nie grał tym razem tak błyskotliwie jak w sobotę. Krótką zmianę od Michała Kubiaka dostał już w końcówce pierwszego seta, a w trzeciej partii, przy 9:6 kapitan biało-czerwonych na dobre zastąpił zawodnika Lotosu Trefla.

Dorobek Miki w niedzielę ograniczył się do 6 zdobytych punktów. Tyle skończył ataków z 11 piłek, które tego dnia miał nad siatką.

MATEUSZ MIKA MVP MECZU Z IRANEM

Wydawało się, że mimo rezerwowego składu, Polacy poradzą sobie z Wenezuelą w trzech setach. W inauguracyjnej partii prowadzili 15:12, a w drugiej - 16:12. Jednak zbyt duża liczba błędów własnych sprawiła, że trzeba było grać nerwowe końcówki.

Aż 13 punktów oddanych rywalom w pierwszym secie okazało się zbyt dużym balastem i po trzecim setballu biało-czerwoni skapitulowali. Natomiast w drugiej odsłonie wyszli z opresji dzięki blokom Marcina Możdżonka. Środkowy zatrzymał rywali na 23:22 i 25:23, a jego punkty przedzieliła zepsuta zagrywka rywali.

ZOBACZ, JAK SIATKARZE LOTOSU TREFLA ZACHĘCALI DO ZAKUPU KARNETÓW

Jedynie w trzeciej części gry Polacy całkowicie zdominowali Wenezuelę. Po zagrywkach Dawida Konarskiego odskoczyli na 6:2, a na drugą przerwę techniczną zeszli z prowadzeniem 16:10.

Przeciwnicy przetrwali kryzys, a w czwartym secie znów zaproponowali naszej drużynie wojnę. Do pierwszej przerwy technicznej to oni byli częściej na prowadzeniu, a momentami oddalali się na odległość dwóch punktów. Potem do głosu doszli Polacy, ale aż do 20:19 nie udało im się odskoczyć bardziej niż na jeden punkt.

Co gorsza znów pojawiły się błędy. Karol Kłos zepsuł zagrywkę, a w ataku nie przebili się Kubiak i Konarski. Antiga przerwał grę, gdyż zrobiło się 20:22. Po powrocie do gry dwaj ostatni pokazali, że mogą skutecznie atakować i to po ich akcjach był remis. Prowadzenie odzyskaliśmy po nieudanym zbiciu Kervina Pinerua, a piłkę meczową blokiem załatwił nam Możdżonek.

Konarski, wybrały później MVP spotkania, otrzymał do skończenia dwie ostatnie piłki. Najpierw nadział się na blok, ale po chwili sprytnie obił ręce rywali i polskie męki tego dnia skończyły się z dorobkiem 3 punktów.

TUTAJ PEŁNY TERMINARZ MECZÓW POLAKÓW W PUCHARZE ŚWIATA

Na dwudniową przerwę biało-czerwoni udają się jako wiceliderzy turnieju. W środę, 16 września o godzinie 8:10 czasu polskiego zagrają z Kanadą.

Prowadzą Amerykanie, którzy na razie stracili tylko jednego seta. Ta ekipa jednak gra przede wszystkim podstawowym składzie. Dlatego mało gra atakujący Lotosu Trefla Gdańsk. W niedzielnym meczu z Egiptem Murphy Troy nie wyszedł na parkiet, choć zespół USA dość gładko zwyciężył w trzech setach.

Przypomnijmy, że dwa najlepsze zespoły z turnieju w Japonii zapewnią sobie start w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Cztery lata temu Polacy w zajęli 2. miejsce. Wówczas triumfowali Rosjanie, których w tych rozgrywkach już ograliśmy 3:1.

POLSKA LEPSZA OD ROSJI W PUCHARZE ŚWIATA

Komplet meczów 5. kolejki Pucharu Świata
POLSKA - Wenezuela 3:1 (25:27, 25:23, 25:16, 25:23)
USA - Egipt 3:0 (25:20, 25:13, 25:21)
Kanada Australia 3:2 (32:34, 25:14, 25:21, 27:29, 20:18)
Argentyna - Tunezja 3:0 (25:20, 25:19, 25:20)
Rosja - Iran 3:0 (26:24, 25:18, 25:20)
Włochy Japonia 3:0 (25:21, 25:20, 25:15)

• 2 3

• niestety,ale bardzo słaba gra polaków. (2)

Z USA bez szans, z Włochami o wszystko pod warunkiem, że wcześniej frajersko nie pogubimy punktów

• 4 8

• ale to rezerwowy skład grał więc i gra była słaba a ponadto dostosowali się do przeciwnika (1)

Jankesów rozbijemy, jeśli nie będzie jakiś kontuzji - zakład?

• 2 2

• w tym składzie, obiektywnie, jesteśmy na świecie pod koniec pierwszej dziesiątki

poza zasięgiem są: USA, Francja, Brazylia, Serbia, Niemcy, Włochy.
        na podobnym poziomie: Iran, Rosja, Argentyna, Kuba, Bułgaria,

Gdyby I siódemka wyglądała tak: Zagumny, Wlazły, Leon, Winiarski, Kłos, Nowakowski, Zatorski a na ławie: Drzyzga, Kubiak, Mika, Kurek, Bartman, Jarosz, Bieniek, to możemy walczyć o złoto

• 3 6

• rikiwox

Trzeba pamiętać że graliśmy drugim składem i chłopaki nie byli do końca zgrani.Trzeba ćwiczyć warianty taktyki jak nie teraz ze słabszymi to kiedy.

• 5 3

• Ograć?

Słowo coraz częściej używane bez uzasadnienia. Nie lepiej napisać "wygrać"? Różnica w znaczeniu może subtelna, ale jednak jest.

• 5 3

• (6)

Wcześniej ktoś tu pisał, że wszyscy poza Włochami i USA to ogórki - ale jak się okazało wczoraj i dziś, w takim maratonie jak PŚ lepiej z góry nie dopisywać sobie kompletu punktów przed żadnym meczem.

• 4 3

• ale gralismy rezerwami a to roznica (1)

w normalnym skladzie 3:0
      zreszta i w tym niewiele brakowalo

• 0 0

• Dziś tak, ale pisałem też o meczu z Iranem, a tam same rezerwy by nie podołały.

• 1 1

• (3)

Kibice wiedzą, że przed są inne drużyny oprócz USa i Włoch, które mogą nam jeszcze zagrozić.
      Jest solidna Kanada, która ma świetny system i zgraną pakę dla której lepiej byłoby, żeby to USA awansowało zamiast Polski, więc się na nas zmobilizują. Jest ulepszona Japonia, która jest znana z walecznego charakteru, dodatkowo to gospodarze, więc będą chcieli pokonać mistrzów świata na swoim terenie. Australia z którą wtopiliśmy na Igrzyskach Olimpijskich. I na te drużyny na pewno trzeba będzie wystawić najsilniejszy skład.
      Dlatego dziś trzeba było grać rezerwami, żeby nie zajechać podstawowych za wcześnie, bo być może właśnie w ostatnim dniu z Włochami rozstrzygnie się awans.
      Niestety moim zdaniem dziś Antiga trochę źle dobrał skład..

• 1 1

• co ty pisze Japonia dostala w pupala od Włochów i Amerykanów (2)

i męczyła się z Egiptem

a Kanada męczyła się z Australią i dostała do zera nawet od Japonii

Włosi dobrze grają ale z nami w ostatnich latach regularnie przegrywają przegrają i tutaj

teraz coś mi pachnie że wyjdziemy my i Rosjanie :)

• 2 2

• No, byłoby super, gdyby Rosjanie ograli USA i Włochów. Ale nasi są na tyle dobrzy, że nie muszą liczyć na potknięcia innych :).

• 0 0

• Japonia wcale nie dostała od Amerykanów. Japonia urwała jednego seta Amerykanom, a mało brakowało, a wygrałaby drugiego, bo grali na przewagi.
          Więc skoro Japonia potrafi tak grać z drużyną prezentującą najwyższy poziom od innych (obecnie) na świecie, to może im się również przydarzyć dobry mecz z nami. Na Memoriale Wagnera Japonia też pokonała Francję (zwycięzców tegorocznej Ligi Światowej) oraz Iran. Trzeba być skoncentrowanym i wyjść podstawowym składem, bo inaczej przegramy