AZS Uniwersytet Gdański - Ślęza Wrocław 55:77. Nowa koszykarka nie pomogła

AZS Uniwersytet Gdański

Koszykarki AZS Uniwersytetu Gdańskiego przegrały siódmy mecz w Energa Basket Lidze. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl

AZS Uniwersytet Gdański przegrał w Hali 100-lecia ze Ślęzą Wrocław 55:77 (16:18, 14:23, 11:22, 11:13) i pozostaje ostatnią drużyną Energa Basket Ligi Kobiet. Przed spotkaniem zespół koszykarek uzupełniła Olena Samburska. Reprezentantka Ukrainy gra na pozycji rzucającej, a w sobotnim debiucie zdobyła 13 punktów.

Arka Gdynia - Wisła Kraków 88:55. Relacja i możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

AZS UG: P. Kuras 20 (2x3), Samburska 13 (3x3), Kosalewicz 9, Ortiz 5 (1x3), A. Kuras 4 (6 zb.) oraz Stępień 2, Szczęśniak 2, Formella 0, Bączek 0

ŚLĘZA: Burdick 20 (9 zb.), Pocek 12 (8 zb.), Glomazic 11 (1x3), Owczarzak 6, Jones 3 (1x3) oraz Jovanović 12, Dobrowolska 8, Marciniak 5 (1x3, 8 zb.), Szajtauer 0

Przed sobotnim starciem zespół AZS Uniwersytetu Gdańskiego wzmocniła grająca na pozycji rzucającej Olena Samburska. Ukrainka reprezentowała swój kraj podczas Mistrzostw Europy, Uniwersjady i w kwalifikacjach do Eurobasketu.

Mierząca 173 cm koszykarka w poprzednim sezonie występowała w Enei AZS Poznań. Zdobywała średnio 9,1 punktu na mecz oraz notowała 2 asysty i 2 zbiórki przy nieco ponad 28 minutach gry.

AZS UMCS Lublin - DGT Politechnika Gdańska 81:63. Relacja i możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

W 2009 i w 2011 została uznana za najlepszą zawodniczkę na pozycji obronnej w lidze bułgarskiej. Ma na koncie mistrzowski tytuł zdobyty w Bułgarii i Rumunii oraz może poszczycić się triumfem w Pucharach obu krajów.

- Olena jest skuteczną zawodniczką, która miała już okazję dać się poznać polskiej publiczności z jak najlepszej strony. Doświadczenie zebrane w składzie zespołu Enea AZS Poznań jest tym, czego na tą chwilę potrzebują gdańskie akademiczki - mówi Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy zespołu koszykarek AZS Uniwersytet Gdański.
Olena Samburska to trzecie wzmocnienie AZS Uniwersytetu Gdańskiego.
Olena Samburska to trzecie wzmocnienie AZS Uniwersytetu Gdańskiego. fot. mat. pras.

Spotkanie w Hali 100-lecia miało w sobotę szczególny charakter. Zawodniczki AZS UG i Ślęzy Wrocław wyszły na prezentację w specjalnie przygotowanych koszulkach, by promować Olimpiady Specjalne.

W drużynie akademiczek zabrakło Taijah Campbell. Kanadyjka jest kontuzjowana.

Spotkanie zaczęło się od niecelnych rzutów przyjezdnych. Po upływie 90 sekund celne trafienie zaliczyła natomiast Paulina Kuras, ale rywalki szybko odpowiedziały i objęły prowadzenie. Gdy na 5:4 trafiła Jastina Kosalewicz, gospodynie z przewagi cieszyły się po raz ostatni. Oba zespoły toczyły wyrównany bój w pierwszej odsłonie, ale za każdym razem gdy podopiecznym Włodzimierza Augustynowicza udało się dogonić rywalki, te znów odskakiwały. W ciągu ostatniej minuty akademiczki zdobyły 5 punktów, ale i tak po 10 minutach przegrywały 16:18.

Początek drugiej odsłony był bardzo podobny do pierwszej. Po upływie 16 minut Ślęza zdecydowanie zaczęła przejmować kontrolę nad meczem i jeszcze przed przerwą przekroczyła dwucyfrowy pułap (28:38). Celnymi rzutami wolnymi zdążyła popisać się jeszcze Żaneta Szczęśniak, a oba zespoły schodziły do szatni przy rezultacie 40:31.

Po przerwie gospodynie zaczęły od serii 7:0. Wtedy swój kunszt zaprezentowała nowa koszykarka. Samburska dwukrotnie trafiła zza łuku i wydawało się, że gdańszczanki stać będzie na nawiązanie walki, ale strata była zbyt wysoka. Na 2 minuty przed końcem trzeciej odsłony wzrosła do 20 "oczek".

Na zakończenie koszykarki wzajemnie wymieniały się ciosami, a gra nie była już tak porywająca. Przyjezdne skutecznie radziły sobie w obronie i nie spieszyły się z akcjami ofensywnymi. Był nawet momenty, gdy żaden z zespołów nie potrafić trafić przez 3 minuty. Akademiczki ostatecznie musiały uznać wyższość 4. zespołu poprzedniego sezonu i przegrały 55:77.

Wyniki 8 kolejki:

• ARKA GDYNIA - Wisła Kraków 88:55 (23:15, 18:10, 25:15, 22:15)
  • AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI - Ślęza Wrocław 55:77 (16:18, 14:23, 14:23, 11:13)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA 81:63 (31:26, 22:5, 15:10, 13:22)
  • Energa Toruń - CosinusMED Widzew Łódź 79:77 (13:20, 27:13, 14:24, 25:20)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp - Artego Bydgoszcz 94:77 (28:26, 19:17, 18:18, 29:16)
  • CCC Polkowice - Enea AZS Poznań 67:44 (16:15, 15:6, 22:13, 14:10)