Wiadomości

stat

Amadeusz Szulist nowym żużlowcem Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Niesamowita historia

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Zanim Amadeusz Szulist zapisał się do szkółki żużlowej, nie widział nawet meczu Wybrzeża na żywo. Do treningów zachęciła go gra komputerowa, a licencję zdał po zaledwie pięciu miesiącach treningów na torze.
Zanim Amadeusz Szulist zapisał się do szkółki żużlowej, nie widział nawet meczu Wybrzeża na żywo. Do treningów zachęciła go gra komputerowa, a licencję zdał po zaledwie pięciu miesiącach treningów na torze. fot. archiwum prywatne

Amadeusz Szulist zdał licencję żużlową i został nowym zawodnikiem Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Jego historia jest niesamowita. Do dyscypliny trafił przez... grę komputerową, a wcześniej "czarnego" sportu nie widział ani razu na żywo. 17-latek z Kościerzyny odpowiednie uprawnienia zdobył po zaledwie pięciu miesiącach przygotowań i nie zraził się tym, że pierwsze podejście oblał.Wadim Tarasienko w Zdunek Wybrzeże Gdańsk?Amadeusz Szulist to najnowszy żużlowiec Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Niespełna dwa tygodnie temu 17-latek zdał licencję podczas egzaminu w Częstochowie. To było jego drugie podejście. Wcześniej podczas egzaminu w Gnieźnie, do zaliczenia zabrakło mu niespełna 3 sekund.

- Na "czasówce" za mało trzymałem gaz i byłem po prostu za wolny. W Częstochowie wszystko poszło już po mojej myśli - mówi świeżo upieczony wychowanek Wybrzeża.
O skali talentu Szulista dopiero się przekonamy, ale z pewnością już teraz jest postacią wyjątkową. Niemal każdy adept sportu żużlowego zaczynał swoją przygodę z "czarnym sportem" w podobny sposób. Ktoś z rodziny zaprowadził go na mecz, spodobało mu się, chciał zapisać się do szkółki, mama protestowała, ale w końcu udało się ją przekonać. Po kilu latach treningu, przyszedł czas na zdanie licencji.

W tym wypadku było kompletnie inaczej. Amadeusz nigdy nie był na meczu Wybrzeża, zawody oglądał co najwyżej w telewizji, a jazdy na żużlu nauczył się w zaledwie pięć miesięcy.

Juniorzy Zdunek Wybrzeża Gdańsk do wymiany- Zawsze byłem zafascynowany sportami motocyklowymi. Jeździłem na quadzie, na skuterze, na "dzikim" torze trenowałem enduro. Jazdą na żużlu zainteresowałem się przez grę komputerową. Spodobała mi się na tyle, że chciałem spróbować jak to jest naprawdę. Tym bardziej, że pomysł zasugerował mi kolega Paweł Tyburski - mówi 17-latek, który mieszka w Kościerzynie.
Amadeusz Szulist na torze.
Amadeusz Szulist na torze. fot. archiwum prywatne
Szulist do szkółki zapisał się pod koniec zeszłego roku, więc całą zimę spędził na treningach siłowych w grupie prowadzonej przez Jarosława Hulko. Na przełomie maja i czerwca po raz pierwszy w życiu wsiadł na motocykl żużlowy.

- Rozpocząłem treningi pod okiem Mirosława Berlińskiego. Jazda na motocyklu o pojemności 500 cc to było coś nowego, ale największy problem miałem z tym, że żużlówkę odpala się "na pych". Przebiegłem z nią chyba całe okrążenie. Moja jazda z początku nie była jakaś super, ale ostatecznie nauczyłem się na tyle, aby zdać licencję. Wcześniejszy kontakt z motocyklami na pewno w jakiś sposób mi pomógł. Fajne było to, że nauka żużla wcale nie okazała się taka droga. Praktycznie cały sprzęt zapewniał klub. Musiałem opłacać jedynie miesięczne składki czy badania lekarskie. Dojazdów nie liczę, bo i tak dojeżdżam do Gdańska do szkoły, po której zostawałem na treningach - opowiada Amadeusz.

Szkolenie żużlowców w Zdunek Wybrzeże Gdańsk- Amadeusz to bardzo pracowity, skromny chłopak. Cierpliwie słucha wszystkich uwag i się do nich stosuje. Od pierwszych treningów poczynił naprawdę duże postępy, czego efektem jest zdany egzamin. Oczywiście teraz musi włożyć jeszcze więcej, co najmniej, dwa razy tyle pracy, by osiągać sukcesy - komplementuje wychowanka trener Berliński.
17-latek uczy się w TEB Technikum przy ul. Dmowskiego na kierunku Fotografii i Multimediów. Jeśli nie powiedzie mu się w sporcie, będzie miał co robić. Robi zdjęcia i montuje filmy, a jego spot o tematyce antynarkotykowej został wyróżniony w szkolnym konkursie i puszczanym w kościerskim kinie.

- W jakimś stopniu wiążę z tym przyszłość, zdjęcia i filmy to moja pasja. Skoro zdałem jednak licencję żużlową, chcę się sprawdzić. Gdybym teraz miał wystartować w lidze, pewnie woziłbym same zera, ale kto wie? Na pewno podejmę walkę o to, aby w końcu wystartować dla Wybrzeża. W najbliższym sezonie chcę się skupić jednak na zawodach młodzieżowych. Chcę jeździć dużo i pokazać się z jak najlepszej strony - kończy Szulist.

Opinie (87) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

04.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Unia Tarnów
03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
09.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 40:50 PGG ROW Rybnik LIVE!
01.06 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 31:17 zaliczony po 8 biegu Orzeł Łódź LIVE!
26.05 (nd) godz.17:00 Orzeł Łódź 47:43 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
11.05 (sob) godz.13:15 PGG ROW Rybnik 58:32 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.05 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:38 Arged Malesa TŻ Ostrovia LIVE!

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Najbliższe spotkanie

data meczu: 04.04.2020

ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
:
Unia Tarnów
mecz ligowy

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Najczęściej czytane