Arka Gdynia. Decyzja, która zmieniła grę, wyniki i dała awans na fotel lidera

dak.
14 listopada 2023, godz. 16:00
Opinie (41)

Arka Gdynia wygrała 7 z 8 ligowych meczów, gdy zmieniła ustawienie gry z "trójki" na "czwórkę" obrońców. Arka Gdynia wygrała 7 z 8 ligowych meczów, gdy zmieniła ustawienie gry z "trójki" na "czwórkę" obrońców.

Arka Gdynia na fotel lidera wskoczyła m.in. po decyzji Wojciecha Łobodzińskiego, która została podjęta w trakcie pierwszej przerwy reprezentacyjnej, czyli zmianie ustawienia z "trójki" na "czwórkę" obrońców. Żółto-niebiescy nie tylko tracą prawie cztery razy mniej bramek, ale i średnio wygrywają spotkanie z nieco ponad jednym golem przewagi, gdy grając "trójką", średnio przegrywała 0,3 golem na mecz. Sprawdź analizę Stanisława Madeja, która wyraźnie to potwierdza.

Dopiero co pisaliśmy, że Arka Gdynia czekała na fotel lidera od trzech lat. Dlatego warto zwrócić uwagę, co i kiedy przyczyniło się do takiego stanu rzeczy.

Arka Gdynia ponad 3 lata czekała na lidera. Wojciech Łobodziński: Wytrzymaliśmy napór Arka Gdynia ponad 3 lata czekała na lidera. Wojciech Łobodziński: Wytrzymaliśmy napór

Otóż za moment zwrotny można uznać 8. kolejkę Fortuna 1. Ligi, gdy trener Wojciech Łobodziński zmienił system gry z "trójki" na "czwórkę" obrońców.

Przypomnijmy, że po 7. kolejce, gdynianie zajmowali dopiero 11. miejsce w tabeli z dorobkiem zaledwie 8 punktów. Wtedy przyszła wrześniowa przerwa reprezentacyjna, a po niej mecz z Miedzią Legnica, od którego arkowcy zaczęli grać w ustawieniu 4-1-4-1, 4-2-3-1 bądź 4-3-3. W efekcie wygrali 7 z 8 ośmiu ligowych spotkań (oraz dodatkowo jeszcze 2 kolejne w Pucharze Polski). Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie ten okres, to łatwo zauważyć, że Arka prezentowała się znacznie lepiej niż pozostałe drużyny.

• Tabela Fortuna 1. Ligi od momentu, gdy Arka Gdynia przeszła na grę z "czwórką" obrońców.
  • Tabela Fortuna 1. Ligi, gdy Arka Gdynia grała "trójką" obrońców.

Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:3. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:3. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Jeszcze wyraźniej potwierdzają to wyliczenia Stanisława Madeja, który podzielił się na platformie X. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wyniki, ale na to, jak zmieniła się gra Arki.

Otóż po zmianie ustawienia piłkarze zaczęli tracić prawie cztery razy mniej bramek! Ponadto współczynnik xG spadł o połowę. Nieco mniejsze zmiany, ale wciąż na plus zaszły także w bramkach zdobywanych, co widać w wykresie poniżej.

Arka z trójką obrońców (śr. na 90 min)
  • gole zdobyte: 1.43 (xG 1.47)
  • gole stracone: 1.86 (xG 1.52)

Arka z czwórką obrońców (śr. na 90 min)
  • gole zdobyte: 1.78 (xG 1.77)
  • gole stracone: 0.44 (xG 0.74)

* współczynnik xG - parametr analityczny określający liczbę bramek, jaką powinna zdobyć drużyna w danym meczu lub inaczej prawdopodobieństwo zdobycia bramki. Pod uwagę brane są: miejsce, odległość, kąt od bramki, część ciała, którą oddawany jest strzał (noga lepsza, słabsza, główka itd.), rodzaj asysty (dośrodkowanie, wybicie bramkarza itd.) oraz rodzaj akcji (kontratak, sam na sam itd.). Im łatwiejsza sytuacja do strzelenia bramki, tym wartość xG jest bliższa 1, im trudniejsza - tym xG bliższe 0.

Warto również dodać, że od kiedy Arka gra "czwórką" obrońców, średnio wygrywa spotkanie z nieco ponad 1 bramką przewagi, kiedy grając trójką, średnio przegrywała 0,3 golem na mecz. Różnicę widać gołym okiem.

Na koniec przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy trener Łobodziński zdecydował się na zmianę formacji z "trójki" na "czwórkę" obrońców. Dokładnie ten sam zabieg przeprowadził przed dwoma laty w Miedzi Legnica, z którą awansował do ekstraklasy. Co ciekawe, również miało to miejsce w pierwszej przerwie reprezentacyjnej w trakcie rozgrywek.

Już 30 sierpnia sygnalizowaliśmy: Arka Gdynia jak Miedź Legnica Wojciecha Łobodzińskiego? z Już 30 sierpnia sygnalizowaliśmy: Arka Gdynia jak Miedź Legnica Wojciecha Łobodzińskiego? z "3" czy "4" obrońców?