Asseco Arka Gdynia - Legia Warszawa 81:66. Przełamanie koszykarzy

dak.
17 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

14 asyst Krzysztofa Szubargi (z prawej) to nowy rekord tego sezonu w Energa Basket Lidze. Josh Bostic (w środku) tego dnia zdobył 21 punktów dla Asseco Arki Gdynia. 14 asyst Krzysztofa Szubargi (z prawej) to nowy rekord tego sezonu w Energa Basket Lidze. Josh Bostic (w środku) tego dnia zdobył 21 punktów dla Asseco Arki Gdynia.

Asseco Arka Gdynia pokonała u siebie Legię Warszawa 81:66 (14:17, 25:16, 18:20, 24:13) i przełamała serię pięciu porażek z rzędu licząc wszystkie rozgrywki. Gra żółto-niebieskich wieloma momentami była bardzo przekonująca, o czym świadczyć może wyrafinowanie w ostatniej kwarcie. Z roli lidera doskonale wywiązał się Josh Bostic. Koszykarz zdobył 21 punktów. Natomiast Krzysztof Szubarga był autorem 14 z 16 asyst w całym zespole. To nowy ligowy rekord.

ASSECO: Bostic 21 (4x3), Moore 9 (1x3), Szubarga 9 (2x3, 14 as.), Hammonds 4 (6 zb.), Hrycaniuk 2 oraz Upson 16, Emelogu 9 (3x3), Wyka 6, Wołoszyn 5, Malczyk 0, Czerlonko 0, Kamiński 0

LEGIA: Milovanović 13 (6 zb.), Michalak 11 (1x3, 6 as.), Brandon 9 (1x3), Finke 7 (1x3, 6 zb.), Linowski 6 (2x3) oraz Matczak 7 (7 zb., 6 as.), Nowerski 6, Nizioł 5 (1x3), Sączewski 2, Sadowski 0

Trefl Sopot - Start Lublin 82:95. Relacja live, galeria foto oraz możliwość wystawienia ocen koszykarzom i trenerom

Asseco Arka Gdynia jest w dołku od końca października. Koszykarze przegrali w pięciu kolejnych starciach licząc wszystkie rozgrywki. Spotkanie z przedostatnią w tabeli Legią Warszawa miało być więc dobrą okazją do przełamania się. Warto jednak wspomnieć, że żółto-niebiescy wygrali tylko raz w sześciu meczach przed własną publicznością w tym sezonie.

Oba zespoły zaczęły bardzo niemrawo od niecelnych rzutów zza łuku. Pudłowali Josh BosticMichał Michalak, ale i tak wynik otworzył ten pierwszy. Chwilę później odpowiedział Milan Milovanović, który dołączył do stołecznych dwa dni przed pojedynkiem. W kolejnej fazie koszykarze mieli problem ze skutecznością, a obie ekipy po dwa razy były na prowadzeniu. Po 10 minutach gry lepsi byli jednak goście, którzy wygrali pierwszą kwartę 17:14.

W drugiej partii żółto-niebiescy włączyli wyższy bieg i odrobili straty po 14 minutach, gdy trafieniem zza linii 3.75 metra popisał się kapitan Krzysztof Szubarga (23:21), a chwilę później w podobny sposób podwyższył Benjamin Emelogu. Na odpowiedź legionistów nie trzeba było długo czekać, bo odstępie 40 sekund dwie "trójki" rzucił Adam Linowski (29:26).

Jeszcze przed przerwą większym spokojem wykazali się gospodarze, którzy skutecznie zmuszali rywali do błędów. Taki popełnił chociażby Filip Matczak, a niedługo potem z góry wsadził Leyton Hammonds (37:31). Miejscowi zachowali 6-punktowe prowadzenie do końca pierwszej części gry i do szatni schodzili przy wyniku 39:33.

Unicaja Malaga - Asseco Arka Gdynia 91:69 - relacja oraz możliwość wystawienia ocen koszykarzom i trenerowi

,

Po przerwie obraz gry zmieniał się jak w kalejdoskopie. Goście rozpoczęli od "trójki" Michalaka i nim minęły 2 minuty, byli już na prowadzeniu (40:39), ale Emelogu ponownie wykorzystał swój największy atut, jakim jest punktowanie zza łuku (42:40). Przez kolejne 120 sekund zapachniało posuchą, gdyż żaden z zespołów nie potrafił trafić, ale DeVonte Upson i Milovanović szybko odpłacili się efektownymi wsadami (44:47), po czym znów mieliśmy 2-minutowy przestój. W końcówce skuteczniejsi byli jednak miejscowi, którzy po trzeciej partii wygrywali 57:53.

Decydującą kwartę od trafienia zaczął Jakub Nizioł, ale ilekroć goście próbowali gonić rywali, tak ci zawsze odskakiwali. Znaczący punkt milowy zaznaczyli po 34 minutach gry, gdy po wsadzie Upsona, gospodarze prowadzili różnicą 10 "oczek". Gdy Bostic rzucił "trójkę" na 73:61 kibice poderwali się do jeszcze większego dopingu, a do końca spotkania zostały 4 minuty. Większym wyrachowaniem wykazali się gospodarze, którzy nie wypuścili zwycięstwa z rąk i wygrali ostatecznie 81:66.

Miejscowi wykorzystali w całym spotkaniu 28 z 56 rzutów z gry (50 proc.) i 11 z 23 "trójek" (47 proc.). Goście trafili natomiast 23 z 63 rzutów z gry (36 proc.) i 6 razy na 17 z dystansu (35 proc.). Przyjezdni zebrali o jedną piłkę więcej, a oba zespoły zaliczyły po 15 strat.

Wyniki 8 kolejki

• TREFL SOPOT - Start Lublin 82:95 (8:16, 20:26, 29:31, 15:22)
  • ASSECO ARKA GDYNIA - Legia Warszawa 81:66 (14:17, 25:16, 18:20, 24:13)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet Enea BC Zielona Góra 81:97 (27:20, 18:28, 12:29, 24:20)
  • King Szczecin - Astoria Enea Bydgoszcz 85:87 (12:17, 27:14, 22:35, 24:21)
  • Polpharma Starogard Gd. - Polski Cukier Toruń 86:89 (22:21, 21:22, 19:19, 24:27)
  • Anwil Włocławek - HydroTruck Radom 78:82 (16:19, 25:16, 21:14, 16:33)
  • PGE Spójnia Stargard - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 80:66 (16:15, 35:20, 12:14, 17:17)
  • Śląsk Wrocław - GTK Gliwice 81:84 (18:22, 18:26, 19:17, 26:19)