BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 86:78. Nieskuteczna pogoń, jest nowa koszykarka

28 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (26)
aktualizacja: godz. 10:35 (29 grudnia 2022)

Serbska koszykarka Katerina Vucković wzmocniła VBW Arkę Gdynia. Serbska koszykarka Katerina Vucković wzmocniła VBW Arkę Gdynia.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z BC Polkowice 78:86 (18:24, 22:23, 19:19, 22:20) w meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Podopieczne Jeleny Skerović prowadziły na początku meczu, ale od 3. minuty musiały już gonić wynik. Wiele razy były blisko mistrzyń Polski, ale nie potrafiły przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Gdynianki rok zakończą meczem z Polskie Przetwory Basket Bydgoszcz, który odbędzie się w sobotę, 31 grudnia o godz. 13.

Aktualizacja, 29.12.2022, godz. 10:35

Dzień po porażce z mistrzyniami Polski, koszykarki VBW Arki zaprezentowały Katarinę Vucković. Serbka, która może występować zarówno jako środkowa oraz silna skrzydłowa, ma wzmocnić siłę rażenia żółto-niebieskich.

Vucković ma już obycie z polskich parkietów. We wrześniu 2018 roku dołączyła do Widzewa Łódź, zaś dwa lata później grała w barwach CTL Zagłębia Sosnowiec. Później reprezentowała rumuński zespół Satu Mare. Ostatni czas Katarina spędziła w Luxembourgu grając w drużynie BBC Grengewald.

- Jestem bardzo podekscytowana, rozpoczęciem nowego rozdziału w Gdyni. Nie mogę się doczekać gry w zespole i zrobię wszystko, aby pomóc drużynie osiągnąć cele - mówi Vucković, która jest wielokrotną reprezentantką swojego kraju.

Jasmine Thomas (z piłką) była najskuteczniejszą koszykarką VBW Arki w starciu z BC Polkowice. Jasmine Thomas (z piłką) była najskuteczniejszą koszykarką VBW Arki w starciu z BC Polkowice.

BC: Wheeler 33 pkt (3x3), Mavunga 16 (10 zb.), Puter 8 (2x3), Friskovec 9, Spanou 2 oraz Gajda 6 (5 as.), Telenga 6, Gertchen 5 (1x3), Banaszak 1

VBW ARKA: Thomas 21 (2x3), Higgins 12 (12 zb.), Górecki 12 (2x3), Fontaine 9 (2x3) Żytkowska 6 oraz Borkowska 10, Kastanek 8, Niemojewska (10 as.), Podgórna

Gdynianki w przedostatnim spotkaniu w 2022 roku na wyjeździe zagrały z BC Polkowice. Był to mecz na szczycie, gdyż w ostatnich latach te dwie ekipy regularnie walczyły o tytuł mistrzyń Polski. Przypomnijmy, że w tym sezonie pomiędzy tymi drużynami rozstrzygnął się los Superpucharu Polski, po który w Gdyni sięgnęły koszykarki BC Polkowice.

Rozpoczęło się od prowadzenia 5:2 żółto-niebieskich, ale po niespełna 3 minutach szalę na swoją stronę przechyliły gospodynie. Choć gdynianki kilkukrotnie zbliżały się na odległość 1 "oczka", to polkowiczanki wygrały pierwszą kwartę 24:18. Kiedy w 22. minucie BC Polkowice prowadziło 27:20, o czas poprosiła Jelena Skerović. Po chwili jej podopieczne "doskoczyły" na 29:26.

MKS Pruszków - VBW Arka Gdynia 43:98. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu koszykarek

Udana akcja Kristiny Higgins doprowadziła do wyniku 32:31. Później jednak straty i niecelne rzuty gdynianek sprawiły, że ponownie "odjechały" z wynikiem mistrzynie Polski, osiągając nawet 10-punktową przewagę. Ostatecznie do przerwy było 47:40.

W pierwszej połowie sporą różnicę zrobiła skuteczność. BC trafił 57 proc. rzutów z gry (19/33) podczas, gdy koszykarki VBW Arki "tylko" 45 proc. (17/37). Gospodynie ten trend podtrzymały również w na początku drugiej połowy. Rzadko pudłowały, co skutkowało tym, że powiększyły swoją przewagę do 16 punktów.

Przeczytaj o hitowej końcówce roku w trójmiejskiej koszykówce

Przyjezdne jednak przebudziły się. Celne rzuty Jasmine Thomas, Nathalie Fontaine oraz "trójka" Marissy Kastanek sprawiły, że na tablicy wyników było już 62:56. Ostatecznie ta kwarta zakończyła się remisem po 19, a na ostatnie 10 minut VBW Arka wychodziła ze stratą 7 "oczek".

Najpierw prowadzenie dzięki rzutom osobistym podwyższyły miejscowe, ale dwie "trójki" Haley Górecki, doprowadziły do stanu 69:65. Żółto-niebieskie nie poszły jednak za ciosem i zamiast doprowadzić do remisu, pozwoliły rywalkom na ponowne zbudowanie bezpiecznego prowadzenia (79:67). Przyjezdne nie spuściły głów i podjęły jeszcze walkę w końcówce, ale ostatecznie przegrały 78:86.

11 Polskie Przetwory Basket Bydgoszcz 11 1 10 740:923 12
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-12-28

Wyniki 13 kolejki

• BC Polkowice - VBW ARKA GDYNIA 86:78 (24:18, 23:22, 19:19, 20:22)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 82:64 (24:20, 24:15, 16:14, 18:15)
  • Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń - Ślęza Wrocław 91:78 (16:18, 29:20, 34:28, 12:12)
  • MKS Pruszków - MB Zagłębie Sosnowiec 82:69 (17:21, 18:16, 31:13, 16:19)