• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdański żużel nie ucieknie od długów

Krzysztof Cegielski
23 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł na ten temat Prezes klubu za 2 tys. zł i premie kibiców
Zdaniem Krzysztofa Cegielskiego gdańscy żużlowcy nie mają szans by odzyskać wszystkie zaległe pieniądze. Polski Związek Motorowy nie dopuści jednak do tego, by całość zadłużenia została anulowana nawet przy powołaniu nowego klubu po rocznej karencji. Zdaniem Krzysztofa Cegielskiego gdańscy żużlowcy nie mają szans by odzyskać wszystkie zaległe pieniądze. Polski Związek Motorowy nie dopuści jednak do tego, by całość zadłużenia została anulowana nawet przy powołaniu nowego klubu po rocznej karencji.

"Gdański żużel trzeba odbudować w II lidze, ale niekoniecznie musi powstawać do tego nowy klub. Polski Związek Motorowy i tak nie pozwoli na to, by całkowicie odciąć od długów Wybrzeża. To byłoby nie fair wobec zawodników. Oni i tak będą poszkodowani. To oczywiste, że nie uda im się odzyskać wszystkich należnych pieniędzy, ale można wynegocjować rekompensaty" - uważa Krzysztof Cegielski, były zawodnik GKS Wybrzeże, a obecnie prezes stowarzyszenia żużlowców Metanol.



KARENCJA, NOWY STADION, SPŁATA DŁUGÓW - SPOSOBY NA RATOWANIE GDAŃSKIEGO ŻUŻLA

Czy żużlowcom należy wypłacić należne im pieniądze?

Nie przestrzegając warunków przyznania licencji nadzorowanej, Wybrzeże mocno nadużyło zaufania władz polskiego żużla. Nie liczyłbym na ich przychylność co do kontynuowania jazdy w I lidze. Myślę, że dla Gdańska jedynym wyjściem jest start w II lidze. Czy powinien to być dotychczasowy klub czy nowy podmiot? Trudno powiedzieć. Najważniejsze by zachowana była ciągłość, roczna przerwa byłaby zdecydowanie złym rozwiązaniem.

Z tego co wiem, zadłużenie gdańskiego klubu jest spore i trudno mi oceniać jaką część zaległych wypłat mogą realnie odzyskać żużlowcy. Pamiętajmy, że zadłużenie nie dotyczy tylko minionego sezonu, a także poprzedniego. Na zaległe pieniądze wciąż czekają Robert Miśkowiak czy Dawid Stachyra, którzy w tym roku przecież nie jeździli już dla Gdańska. Przed sezonem podpisano z nimi porozumienia, których później nie realizowano. Ponadto pozostaje sporna kwestia zadłużenia wobec Piotra Świderskiego z 2012 roku.

GERARD SIKORA: NALEŻY ZAŁOŻYĆ NOWY KLUB, A DŁUGI ZOSTAWIĆ ODPOWIEDZIALNYM ZA NIE

Teoretycznie powołanie nowego klubu i roczna karencja pozwoliłyby uwolnić się od zadłużenia. Można zostawić je na głowach ludzi, którzy dotychczas zarządzali klubem, ale czy to by było fair wobec zawodników? Przecież spółka, która nie będzie generowała żadnych przychodów nie ma szans na uregulowanie zaległości.

Władze polskiego żużla po to wprowadziły zapisy dotyczące rocznej karencji w przypadku korzystania przez nowy klub z tego samego stadionu co zadłużony poprzednik, by takich sytuacji nie było. Polski Związek Motorowy pokazuje się czasami jako instytucja bardzo elastyczna, ale nie sądzę by pozwolił na obejście tego przepisu. Inaczej co chwilę możemy mieć sytuację, w której w poszczególnych ośrodkach będą powstawały nowe podmioty by odciąć się od długów.

Nie jest tak, że nowy klub musiałby uregulować wszystkie długi. Podobna sytuacja była w Rybniku, gdzie zupełne nowy klub prowadzony przez Krzysztofa Mrozka porozumiał się z wierzycielami. Nie odzyskali oni wszystkich pieniędzy, ale udało się zapłacić im częściowe rekompensaty. Sam brałem udział przy tych negocjacjach i wiem, że później ustalenia te były realizowane.

WYBRZEŻE BEZ LICENCJI NA ROZGRYWKI LIGOWE

W razie gdyby ktoś w Gdańsku chciał odciąć się od długów, zawodnikom pozostają nakazy sądowe i komornicze. Nie wiadomo jednak jak długo mogą ciągnąć się takie sprawy. W całej tej sytuacji zawodnicy będą poszkodowani, bez względu na to jakie rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte.

Oczywiście można mówić, że żużlowcy zarabiają za dużo, ale ktoś podpisywał z nimi te umowy. Nie można mieć pretensji do nich, że zgodzili się na kontrakty, które im proponowano. To co zarobili i co jest im z tego tytułu należne, nie podlega dyskusji. Oczywiste jednak wydaje się, że w Gdańsku czy w Częstochowie nie uda im się odzyskać wszystkich pieniędzy.

Czytałem wypowiedzi Tadeusza Zdunka, który mimo utraty licencji, wciąż chce porozumieć się z zawodnikami. To dobry znak i widać, że w klubie rozumieją, że utrata licencji nie zwalnia z obowiązków.

TADEUSZ ZDUNEK: MAMY PLAN RESTRUKTURYZACJI KLUBU

Dlatego też uważam, że niekoniecznie musi powstawać nowy klub. Może po negocjacjach z PZMot Wybrzeże otrzyma szansę w II lidze? Obecne władze Wybrzeża mądrzejsze o ostatnie doświadczenia, być może będą w stanie odbudować zespół Przecież nie od razu trzeba atakować ekstraligę i walczyć o medale, by wszyscy byli zadowoleni. Można dać sobie na to kilka lat. Może w Gdańsku powróci z czasem sprzyjający klimat dla żużla?

Wiem ile kibiców ma czarny sport w Trójmieście. Trzeba odzyskać ich zaufanie, zaufanie sponsorów i władz miasta. Nie jestem tak blisko Gdańska by osądzać pomysły dotychczasowych władz Wybrzeża, ale być może ci ludzie mają jakąś wizję co dalej i niekoniecznie trzeba ich przekreślać. "Nowe" nie zawsze musi oznaczać lepsze.
Krzysztof Cegielski

Osoba

Krzysztof Cegielski

Krzysztof Cegielski

Urodzony 3 września 1979 roku, wychowanek słynnej "gorzowskiej szkoły żużlowej". Drużynowy Wicemistrz Świata z 2001 roku, Indywidualny Wicemistrz Świata Juniorów z 2000 roku. Indywidualny wicemistrz Polski z 2002 roku. Niestety świetnie zapowiadającą się karierę przerwała poważna kontuzja.

Wielu ekspertów wróżyło mu karierę na miarę choćby innych słynnych żużlowców z tego miasta jak Edward Jancarz czy Zenon Plech. Po sezonie 1999 przeniósł się z Gorzowa Wlkp. do Gdańska, w barwach Wybrzeża startował dwa sezony, miał być jednym z kluczowych zawodników w planie utworzenia nad morzem jednej z najlepszych ekip w kraju. Jednak po sezonie 2001, kiedy poprowadził gdańszczan (wspólnie z Nickim Pedersenem) do powrotu do ekstraklasy, opuścił zespół w wyniku nieporozumień z zarządem. Przyczyną były zaległości finansowe klubu.

Jako zawodnik Wybrzeża, w 2000 roku w rodzinnym Gorzowie stanął na drugim miejscu podium w finale IMŚJ (przegrał z Andreasem Jonssonem). Rok później zdobył srebro drużynowego Pucharu Świata i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy. W Polsce zdobył w 2000 roku m.in. srebro w MMPPK. W 2002 drugim roku reprezentował barwy Startu Gniezno zaś w 2003 klubu z Wrocławia. Jeździł też dla barw Poole Pirates, Vargarny Norrkoeping i Elit Vetlandy. Właśnie w meczu ligi szwedzkiej, w czerwcu 2003 roku uczestniczył w fatalnym w skutkach karambolu, który przerwał świetnie zapowiadającą się karierę. Po zakończeniu kariery został m.in. telewizyjnym komentatorem speedway`a a także szefem związku zawodowego żużlowców.

Zawodnicze sukcesy Krzysztofa Cegielskiego - srebrny medal Drużynowego Pucharu Świata (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2000) - brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Polski (2002) - złoty (1998) i srebrny (2000) medal Mistrzostw Polski Par Klubowych - srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1999) - złoty medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1999) - dwa srebrne medale (1999, 2000) Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych

Opinie (67) 1 zablokowana

  • Sport&Show&Biznes

    Kolejna podpucha.Żużel nie ma racji bytu.Nie ma tu obiektu na miarę XXI w.
    Lotos też nie da się wciągnąć w pułapkę marketingu bez moralności i dna.
    Niech pasjonaci za własną kasę zafundują sobie Show !!!!

    • 12 5

  • (4)

    Zamiast snuć dywagacje zajrzyjcie do opublikowanego na stronie PZM regulaminu przyznawania licencji. Jeśli znajdzie się człowiek,który wyłoży kasę i stworzy klub w którym żadna osoba nie będzie związana z dotychczasowym klubem, to nie będzie obowiązywał punkt b/ odmowy wydania licencji. Pozostanie punkt a/ czyli musi startować na innym stadionie. Dziwi mnie,że jako fanów żużla interesuje was rozwiązanie, jak uniknąć spłaty długów, czyli po prostu wyruchać zawodników.
    Inny stadion w Gdańsku musiałby sfinansować ten chętny z własnych pieniędzy, bo miasto mając gotowy do jazdy stadion,w który wkładało i nadał wkłada swoje środki, nie włoży w inny złamanego grosza. Trochę realizmu panowie.

    • 14 5

    • miasto zmienia adres stadionu z ul. Zawodników na ul. Długie Ogrody

      i formalnie jest inny stadion

      Jak się chce to można wy....kiwać każdego

      • 8 6

    • (2)

      Aha, dzięki za wyjaśnienie co do regulaminu.

      A co do zawodników, to nikt nie chce ich wyruchać- kasę są im winni ci, którzy te umowy podpisali ze strony klubu i od nich powinni ich wymagać. Od konkretnych osób, nie od klubu.

      Wyobraź sobie, że dogadają się X z Y i podpiszą taki kontrakt na miliard złotych za sezon. Pewnie, że to absurd, ale wg Twojego myślenia klub ma się z****** i zapłacić, a panowie X i Y unikną odpowiedzialności, tak? Bo to klub wisi, a nie pan X panu Y?

      Mnie to po prostu mocno bulwersuje, ta cała sytuacja, bo jak zwykle zamiast wziąć się konkretnie za całą sprawę to wszyscy piszą, dyskutują, a winni wydają ciężko wyłudzone pieniążki... Mówię tu o osobach kompetentnych, związanych z żużlem- niech złożą zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa czy wykonają inny ruch, a nie...

      • 8 2

      • Umowę podpisywali ludzie, (1)

        ale reprezentowali klub! To nie były prywatne ustalenia. Zawodnicy nie jeździli dla prezesa tylko dla klubu! Gdyby było tak jak sugerujesz to niemożliwa byłaby działalność żadnej większej instytucji. Zatem ta sprawa nie może być traktowana w sugerowany sposób. Chyba, że ktoś udowodni, że taki prezes czy inny przedstawiciel klubu złamał prawo przy podpisywaniu umów, np. działał na szkodę spółki. Ale wtedy sąd rozstrzyga czy i jak ukarać.

        • 1 8

        • Wyjaśnij mi, proszę, co masz na myśli w zdaniu: "Gdyby było tak jak sugerujesz to niemożliwa byłaby działalność żadnej większej instytucji"? Co ja sugeruję wg Ciebie?
          Ja piszę o tym, że jeśli ktoś w imieniu klubu podpisuje oszukańcze kontrakty (nie ma pieniędzy na ich pokrycie), to powinien oddawać kasę ze swojego majątku. A Ty o czym?

          • 7 1

  • Amatorka na motorkach

    Zarządzający - amatorzy, bo nie umieją prowadzić biznesu i zabezpieczać się w umowach (vide Swiderski i kasa za niejeżdżenie)

    Zawodnicy - amatorzy, bo wolą duże ale niepewne kontrakty, niż mniejsze, ale pewne pieniądze

    Kibice - amatorzy, bo cały czas wierzymy ...

    • 18 3

  • Czy naprawdę wierzycie,że gdybyśmy mieli stadion taki jak w Toruniu, to automatycznie przez cały ten sezon na oglądanie kolejnych porażek GKS ciągnęłyby tłumy i na każdym meczu min.10 tysięcy? Jakoś na meczu z GKM nikomu nie przeszkadzał brak luksusów. Wniosek: najpierw stabilny finansowo klub, potem wyniki i to przez parę lat, za tym duża frekwencja i wtedy można atakować,że ten stadion jest za mały i przestarzały.

    • 19 5

  • (1)

    Jeśli zdarzy się,że np. Zdunek czy Polny za długi klubu odpowie swoim prywatnym majątkiem, to już nigdy żaden biznesmen nie dotknie żużla. Jaką miałby pewność,że sponsorzy nie wycofają się albo po prostu nie zbankrutują. I wtedy co? Zabiorą mu dom, samochód i wyślą do kamieniołomów ? Takich baranów nie ma.

    • 6 11

    • A co ma wycofanie się czy bankructwo sponsora do tego, że zabiorą majątek prezesowi klubu? Przecież w takich wypadkach nie grozi egzekucja z majątku...
      W skrócie: szukasz sponsorów, którzy wpłacają określoną kwotę za określone korzyści (reklama np.) i masz tą kasę na koncie. Jak ją masz, to planujesz budżet: mogę zatrudnić tylu i za taką kasę.
      Tak to powinno działać w wielkim uproszczeniu. Nie ma tak, że sponsor Ci zadeklaruje, że wpłaci i wtedy robisz budżet, bo tak zrobił p. Terlecki (z tym, że jemu nawet prawdopodobnie nie deklarowano niczego, tylko założył, że zdobędzie skądś pieniądze i kontraktował zawodników za wirtualne pieniądze). Do planowania budżetu wkładasz tylko tyle kasy, ile masz na koncie klubowym, koniec i kropka.

      Samochód, dom i wysłać do kamieniołomów powinno się ludzi, którzy obiecali pieniądze i teraz nie chcą ich spłacić. Oszustów, a nie żadnych biznesmenów, bo prawdziwym biznesmenom nic nie grozi, jeśli się wezmą za żużel i będą uczciwi.

      • 8 1

  • Wtedy na prezesa wystartuje menel kochający żużel. Zabiorą mu najwyżej worek z puszkami. Jemu starczy darmowy metanol.

    • 8 10

  • Cegielski to pijawka który myśli tylko i wyłącznie o najemnikach i o ich pieniądzach wcale bym się nie zdziwił jakby był u nich na %%%% Kluby i kibice go nie interesują

    • 13 3

  • Cegła za chwilę speedway w Polsce dosięgnie dna i po kłopocie.

    Tak swoją drogą to trzeba, ukarać działaczy.
    Pamiętaj Krzysztof, że klub to kibice, w drugiej kolejności żuzlowcy i potem prezesi.
    Niestety kibiców ma się w poważaniu.

    Odzyskać zaufanie trzeba wśród kibiców, a nie żużlowców.
    Żużlowcy to dorobkiewicze i naiwniacy.
    To oni i prezesi odpowiadają za powolny upadek speedway'a.

    • 21 1

  • Kto rozliczy Adamowicza za utopioną w żużlu kasę na "promocję" miasta?

    • 11 11

  • Panie Cegielski !

    Glownym winowajca takich sytuacji w sporcie zuzlowym jest PZM .Panowie siedza sobie za duze pieniadze przy stoliku , wymyslaja absurdy I pomalu sami zabijaja ten sport .Jeszcze troche czasu to nie bedzie komu jezdzic .!!!

    • 19 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Texcom Stal Rzeszów
18 maja 2024, godz. 16:30
86% Texcom Stal Rzeszów
1% REMIS
13% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 3 12 100%
2 Karol Madajczyk 3 11 100%
3 Wojtas Fc zdunkowo 4 11 75%
4 Wojtas Fc zdunkowo 4 11 75%
5 Piotr MATYSIAK 4 11 75%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Cellfast Wilki Krosno 4 4 0 0 +42 8
2 Innpro ROW Rybnik 4 4 0 0 +38 8
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 4 3 0 1 +37 6
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 4 2 0 2 +4 4
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 4 1 1 2 -19 3
6 Texom Stal Rzeszów 4 1 0 3 -7 2
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 4 0 1 3 -35 1
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 4 0 0 4 -60 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 4 kolejki

  • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 21:27 (mecz zakończony po 8 biegach z powodu ulewy)
  • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Innpro ROW Rybnik 39:50
  • Cellfast Wilki Krosno - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 55:35
  • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Texom Stal Rzeszów 47:43

Ostatnie wyniki Wybrzeża

23% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
76% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
#OrzechowaOsada PSŻ Poznań
27 kwietnia 2024, godz. 16:30
40% #OrzechowaOsada PSŻ Poznań
1% REMIS
59% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane