• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stadion w Letnicy: bez sponsora, za to z przedszkolem

Maciej Korolczuk
29 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czyszczą bursztynową elewację stadionu w Letnicy
Wkrótce ze stadionu w Letnicy zniknie logo Energi. Na zdjęciu demontaż napisu w 2018 r. związany z naprawą uszkodzonych liter. Wkrótce ze stadionu w Letnicy zniknie logo Energi. Na zdjęciu demontaż napisu w 2018 r. związany z naprawą uszkodzonych liter.

Stadion Gdańsk - tak obecnie oficjalnie nazywa się obiekt w LetnicyMapka, który z końcem października stracił tytularnego sponsora - wchodzącą od niedawna w skład grupy Orlen spółkę Energę. Po dwóch miesiącach od wygaśnięcia umowy nadal na elewacji stadionu widnieje jednak logotyp byłego sponsora. - Jego zdjęcie nastąpi w najbliższym czasie - słyszymy na stadionie. Tymczasem w 2021 r. obiekt wzbogaci się o... przedszkole.



Jaka przyszłość czeka stadion w Letnicy?

Przypomnijmy, że umowa tytularna stadionu między spółką Arena Gdańsk Operator a grupą Energa przestała obowiązywać z początkiem listopada. Od tamtej pory obiekt w Letnicy pozostaje bez oficjalnej nazwy, choć z zewnątrz pozornie może wydawać się, że nic się nie zmieniło. Na elewacji wciąż widnieje bowiem logotyp Energi, który w ostatnich tygodniach - dzięki włączonym lampom nagrzewającym wymienioną murawę - był w szczególny sposób wyeksponowany.

I choć od zakończenia współpracy między miastem a Energą mija już drugi miesiąc, na razie nieznana jest data demontażu ze stadionu reklam paliwowo-energetycznego koncernu. Poza samym logotypem na elewacji, są także reklamy, banery i flagi na koronie obiektu. Zgodnie z umową, za demontaż tych elementów odpowiada dotychczasowy sponsor.

Zapytaliśmy na stadionie nie tylko o harmonogram prac związanych z przywróceniem właściwego wyglądu elewacji, ale też jak brzmi obecnie oficjalna nazwa obiektu.

- Obecnie posługujemy się nazwą Stadion Gdańsk - wyjaśnia Marta Szymczak, rzecznik prasowy, zarządzającej stadionem Areny Gdańsk Operator. - Za demontaż logotypu odpowiada dotychczasowy sponsor tytularny. Zdjęcie logotypu odbędzie się w najbliższym czasie - trwają już przygotowania. Należy jednak wziąć pod uwagę zmienne warunki pogodowe, ponieważ prace odbywają się na wysokościach.
W ostatnich tygodniach wiele osób zastanawiało się, skąd pochodzi łuna światła nad miastem. To efekt włączonych lamp do nagrzewania nowej murawy na stadionie w Letnicy. W ostatnich tygodniach wiele osób zastanawiało się, skąd pochodzi łuna światła nad miastem. To efekt włączonych lamp do nagrzewania nowej murawy na stadionie w Letnicy.

Rozmowy z nowymi sponsorami



O los obiektu powstałego na Euro 2012 dopytują też radni miasta. W grudniu z interpelacją w tej sprawie wystąpił Przemysław Majewski z PiS. Jak wynika z odpowiedzi na jego pytania, władze stadionu podjęły rozmowy z innymi firmami zainteresowanymi współpracą sponsoringową.

- M.in. zrealizowano wizyty studyjne i przekazano informacje dotyczące możliwości technicznych stadionu. Na tym etapie rozmów obie spółki, tj. Arena Gdańsk Sp. z o.o. i Arena Operator Sp. z o.o. zobowiązane są do zachowania poufności - czytamy w odpowiedzi.

Aby przetrwać konieczne zaciskanie pasa



Koniec umowy z Energą, która dawała stadionowi ok. 3 mln zł rocznie zbiegł się ze szczytem pandemii koronawirusa i wielkim kryzysem w branży rozrywkowo-eventowej. Nie pozostało to bez echa także w działalności gdańskiego stadionu. Efektem obostrzeń jest choćby przesunięty finał Ligi Europy oraz wyprzedany koncert Dawida Podsiadło, a także mecze Lechii Gdańsk bez udziału publiczności.

- Od długiego czasu ograniczona była również możliwość prowadzenia działalności przez najemców powierzchni w Fun Arenie. Nie odbywają się także żadne spotkania biznesowe (konferencje, kongresy). W poczuciu odpowiedzialności społecznej biznesu oraz ratując przed upadkiem najemców Fun Arena operator zdecydował o czasowym zawieszeniu poboru czynszu na okres obowiązywania rozporządzeń ograniczających możliwość prowadzenia działalności (marzec-maj) oraz odroczenie części czynszu po zniesieniu zakazów w trybie rozporządzenia (czerwiec-grudzień). Spłata tego odroczenia zakładana była od stycznia 2021. Nie jest znany plan rządu RP na kolejne miesiące, a zakazy wprowadzane w trybie bieżącym wpływają na to, iż organizatorzy przedsięwzięć bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii planowania wydarzeń, a co za tym idzie - rezerwowania Stadionu na własne potrzeby, planowania współpracy itp. - tłumaczy Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska nadzorujący "stadionowe" spółki.
Jak tłumaczy wiceprezydent Gdańska, Arena Gdańsk Operator jest gotowa do sukcesywnego przywracania działalności wydarzeniowej w ciągu dwóch tygodni od zakończenia restrykcji, jednakże działalność ta uzależniona jest od zainteresowania organizatorów wydarzeń. A do tego niezbędne jest ustabilizowanie się sytuacji pandemicznej.

Aby zbilansować koszty utrzymania obiektu, stadion zacieśnił współpracę z Amber Expo i wynajął MTG część terenu na zewnątrz na potrzeby budowy szpitala polowego. Wiosną na parkingu przed stadionem stanął też punkt do pobierania wymazów na Covid-19. Aby zbilansować koszty utrzymania obiektu, stadion zacieśnił współpracę z Amber Expo i wynajął MTG część terenu na zewnątrz na potrzeby budowy szpitala polowego. Wiosną na parkingu przed stadionem stanął też punkt do pobierania wymazów na Covid-19.
Aby przetrwać ten trudny czas, spółka podjęła szereg działań związanych z codziennym funkcjonowaniem obiektu.

To m.in.:

  • ograniczenie kosztów energii elektrycznej,
  • obniżenie kontraktów z podwykonawcami, współpracującymi z operatorem w zakresie obsługi technicznej,
  • optymalizacja stanu zatrudnienia oraz regulacje wynagrodzeń pracowników AGO,
  • wniosek o środki pomocowe z tarczy antykryzysowej,
  • 50% zwolnienie ze składek ZUS,
  • dopłaty do wynagrodzeń oraz odroczenie płatności PIT4.

Przedszkole na stadionie



To nie koniec. Jak informują przedstawiciele stadionu, część pomieszczeń wewnętrznych oraz terenu zewnętrznego wynajęto Międzynarodowym Targom Gdańskim na potrzeby tworzenia zaplecza magazynowego dla szpitala rezerwowego.

Niedawno została też podpisana umowa najmu na ponad 2,5 tys. m kw. powierzchni na potrzeby stworzenia na stadionie... przedszkola z ogólnopolskim operatorem oświaty.

- Prace nad projektem przedszkola już się rozpoczęły. Będzie to placówka publiczna o profilu sportowym, dedykowana również dzieciom z niepełnosprawnościami. Otwarcie przedszkola planowane jest na 2021 r. - dodaje Marta Szymczak.

Miejsca

Opinie (423) ponad 50 zablokowanych

  • Saudyjczycy kupią niebawem Lotos

    i zrobią Wielbłąd Arena

    • 15 1

  • Tylko spólki państwowe mogę tam inwestować. (3)

    w praktyce oznacza to po porstu dofinansowanie z budżetu. Na mecze Lechii, przed wirusem chodziło mniej niż 10 tys. ludzi. W praktyce stadion na 15 tys. załatwiłby sprawę obsługi piłki nożnej w Gdańsku. Niestety gigantomania zwyciężyła i mamy niemal 45 tys. miejsc z którymi nie wiadomo co zrobić. Straty dla miasta będą tylko rosły, bo w pewnym momencie wzrosną wydatki na utrzymanie i remonty. Studnia bez dna w państwie i mieście, gdzie brakuje ciągle pieniędzy na służbę zdrowia i oświatę.

    • 24 2

    • myśl (2)

      taki był wymóg na euro ale wtedy piałeś z zachwytu że je dostalismy. Problem tkwi w tym że do spółek zarządzajacych dostaja się ludzie za marne pieniądze i na ogół znajomi którzy się nie znaja a zatrudnienie impresariów kosztuje

      • 2 6

      • Wtedy już było wiadomo, że takie inwestycje się nie zwracają.

        Portugalia miała taki sam problem, jak my teraz, po Euro 2004. Trzeba porywać się na rzeczy, które mają sens a nie pchać się w wielomilionowe straty w sytuacji deficytu budżetowego. Gdybym to ja miał decydować, wolałbym przeznaczyć te miliony na darmową komunikację miejską. W skali miasta to dodatkowe 100 mln. PLN rocznie a dałoby możliowść odkorkowania ulic i wyciągnięcia ludzi z samochodów. Sam stadion rocznie, to ponad 15% tej kwoty. Chyba lepszy cel, niż dofinansowywanie rozrywki dla kilku tysięcy ludzi?

        • 2 2

      • Austria 4 lata wcześniej załatwiła to tymczasowymi trybunami

        rozebranymi zaraz po Euro. Dziś stadiony mające wtedy 30tys miejsc mają 15tyś. Poza tym od początku trzeba było myśleć o tym, aby ten stadion był wielofunkcyjny. Po pierwsze akustyka, która umożliwiałaby przeprowadzać tam pożądane koncerty, po drugie tor żużlowy, który rozwiązałby problem ze stadionem z centrum Gdańska. Niestety głupotą owczesnego rządu, była porażająca.

        • 5 2

  • Obóz

    Nalezy tam zorganizowac obóz przejściowy dla tych osob, ktore nie przestrzegają obostrzeń w trakcie pandemii.

    • 8 2

  • Mam pomysł na nazwy grup

    Wszędzie są pszczółki, czy biedronki tu można zrobić:
    1) Ultras
    2) Hools
    3) old Boys
    Zajęcia z obsługi racy, zajęcia plastyczne z malowania transparentów, a muzyczne ze stadionowych przyśpiewek ;)

    • 7 1

  • 1.W trybie pilnym powołać Społeczny Komitet Rozbiórkowy Areny Gdańsk im. Wielkomocarstwowych Zapędów z p. Dulkiewicz na czele.

    2. Plan B. Stworzyć jeszcze ze cztery miejskie spółki złożone z wiadomo kogo i spróbować trochę poukrywać długi generowane przez tego misia.
    3. Po kilku latach nieuchronnie wdrożyć pkt. 1.

    • 26 2

  • Nowa Wyzwolenia

    A co z Nową Wyzwolenia,kiedy rozpocznie się budowa .......jak na razie cicho...........sza.Budują bloki.

    • 9 2

  • (3)

    Niestety miasto, a dokładniej obecne władze z panią prezydent same dokładają gwóźdź do trumny tego "przedsięwzięcia". Adamowicz zrobił wiele dobrego dla Gdańska ale też kilka drogich i zupełnie niepotrzebnych i nadal generujących potężne koszty inwestycji - min ten stadion i słynny ECS. Wszystko po to by dać stołki swoim ludziom za grube pieniądze. Do dziś mieszkańcy, budżet miasta pochodzi przecież z naszych podatków, dokładają rocznie grube miliony do tych inwestycji i sztuczne pompowanie spółek, urzędników, managerów itp. Pani Dulkiewicz będzie szła w zaparte i dalej podtrzymywała "potrzebę istnienia" tych obiektów. Daje się tym samym pożywkę pisowi w Gdańsku, który niestety będzie miał rację. Ale miasto nie podważy jedynie słusznych decyzji inwestycyjnych zmarłego tragicznie Prezydenta bo zaczęło by się mówić że to była niegospodarność. Może czas się do tego przyznać i skończyć to wydawanie milionów? Adamowicza zapamietałem jako dobrego gospodarza w ogólnym rozrachunku, było przecież sporo fajnych inwestycji. Część tych złych i nietrafionych należy rozliczyć i zamknąć w końcu. Wystarczy też spojrzeć na gospodarowanie Halą Olivia i zniszczeniem PKH przez Pana który dzięki Adamowiczowi ma monopol na zarządzanie obiektem

    • 30 3

    • Wiele dobrego?

      "Adamowicz zrobił dużo dobrego" to taka obiegowa opinia. A konkretów brak. A dlaczego? Bo ich nie ma.
      Z całą resztą się zgadzam

      • 7 5

    • PKH sam się załatwił (1)

      nie mając pieniędzy na cały sezon wystartowali w lidze licząc, że jakoś się uda.

      • 1 1

      • Skoro PKH miał płacić Panu K. za wynajęcie lodu na mecze i treningi po drakońskich stawkach to przychody z biletów nie wystarczały. Nie PKH się załatwiło a sitwa zarządzająca obiektem

        • 2 0

  • sponsorem będą ...

    wszyscy mieszkańcy Gdańska !!!! Dowalą podateczek od podateczku i kasa się bedzie zgadzać .
    Czy mozna ujawnić pensje pracowników tego złotego jajka ?

    • 20 3

  • Wies tańczy i śpiewa czekam kiedy na tym pastwiska bydło będą wypasac

    • 5 4

  • Panna Dulkiewicz zadluza miasto jak Budym. Pełowskie samorzady nieudolne jak zawsze.Natychmiast zarzad komisayczny

    • 26 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane