Sierleccy Czarni Słupsk - Trefl Sopot 83:60. Koszykarze z 8. lokatą do play-off

dak.
3 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (44)

Jean Salumu (z prawej) to jedyny koszykarz Trefla Sopot, który w meczu z Grupą Sierleccy Czarni Słupsk dobił do dwucyfrowego dorobku punktowego. Jean Salumu (z prawej) to jedyny koszykarz Trefla Sopot, który w meczu z Grupą Sierleccy Czarni Słupsk dobił do dwucyfrowego dorobku punktowego.

Trefl Sopot przegrał na wyjeździe z Grupą Sierleccy Czarni Słupsk 60:83 (20:28, 16:16, 13:18, 11:21) w ostatniej kolejce Energa Basket Ligi. Mimo porażki, żółto-czarni awansowali do fazy play-off, do której przystąpią z 8. miejsca. Sopocianom bardzo pomogła Legia Warszawa, która pokonała Zastal Enea BC Zielona Góra, wyrzucając go poza czołową "8". Ćwierćfinałowym rywalem zespołu Żana Tabaka będzie Śląsk Wrocław. Pierwsze spotkanie na wyjeździe, 6 maja. Rywalizacja będzie toczyć się do 3 zwycięstw.

Czarni: Schenk 20 (2x3), Witliński 9, Jankowski 8 (1x3), Dileo 6 (1x3), Ivey 5 oraz Chyliński 14 (4x3), Musiał 11 (1x3), Lake 8, Leończyk 2, Kołodziej

TREFL: Salumu 12 (2x3), Jovanović 8, Radić 8, Zyskowski 7, Moten 6 (2x3) oraz Pluta 9 (3x3), Gordon 5 (11 zb.), Kolenda 3 (1x3), Freimanis 2

Trefl Sopot zagra w fazie play-off. Co prawda koszykarze przegrali z Grupą Sierleccy Czarni Słupsk, ale żółto-czarnym pomogła Legia Warszawa, która pokonała Zastal Enea BC Zielona Góra, wyrzucając go poza czołową "8". Sopocianie przystąpią do kolejnej fazy z 8. miejsca, choć w przypadku zwycięstwa mogło być nawet i 5. Rywalem w ćwierćfinale będzie Śląsk Wrocław, czyli lider rundy zasadniczej. Pierwszy mecz 6 maja, a rywalizacja będzie toczyła się do 3 zwycięstw.

Ćwierćfinał play-off: Śląsk Wrocław - Trefl Sopot

• mecz nr 1 Wrocław: 6 maja
  • mecz nr 2 Wrocław: 8 maja
  • mecz nr 3 Sopot: 11 maja
  • ew. mecz nr 4 Sopot: 13 maja
  • ew. mecz nr 5 Wrocław: 16 maja

Goście musieli kontynuować grę bez kontuzjowanych: Garretta Nevelsa, Camerona Wellsa i do tego jeszcze Błażeja Kulikowskiego. Od 3 celnych rzutów zaczęli gospodarze, a rywale przełamali się dopiero w 3. minucie. Dlatego też od początku gonili wynik, ale szybko zdołali objąć prowadzenie na 15:14. To było jednak tylko chwilowe, bo Czarni po chwili znów przejęli inicjatywę i po pierwszej kwarcie wygrywali 28:20.

Trefl Sopot i Suzuki Arka Gdynia kończą sezon zasadniczy w EBL. Przeczytaj analizę przed ostatnią kolejką Trefl Sopot i Suzuki Arka Gdynia kończą sezon zasadniczy w EBL. Przeczytaj analizę przed ostatnią kolejką

W drugą za to weszli słabiej, bo potrzebowali ponad 3 minut, aby oddać celny rzut. Niestety sopocianie tego nie wykorzystali, a dobili na jedyne 5 "oczek". Po kilku minutach wyrównanej walki do głosu znów doszli miejscowi, którzy odskoczyli już nawet na 11 punktów. Na tym etapie podopieczni Żana Tabaka mieli na koncie tylko 11 z gry przy 42-proc. skuteczności.

Wydawało się, że może rozmowa w szatni coś wskóra, ale po przerwie żółto-czarni zaprezentowali się jeszcze gorzej, zdobywając tylko 13 punktów w trzeciej partii.

Trefl Sopot - King Szczecin 86:91. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi Trefl Sopot - King Szczecin 86:91. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Jeszcze na początku czwartej kwarty sopocianie próbowali nawiązać walkę, ale liczba błędów się mnożyła. To sprawiło, że gospodarze odjechali na 20 punktów, a przy życiu Trefla "utrzymywała" jedynie Legia Warszawa.

W zespole z Sopotu dwucyfrowy dorobek zdobył jedynie Jean Salumu (12 pkt). Natomiast gra całej drużyny pozostawiała wiele do życzenia, bo zakończyli mecz z 32-proc. skutecznością (17/53), z czego 8 rzutów wpadło z dystansu. Żółto-czarni zanotowali ponadto 18 strat, więc jeśli liczą na lepsze występy w play-offach, to będą musieli się znacznie poprawić. Z pewnością wiele jakości wniósłby Nevels, który czeka na powrót do zdrowia.

16 Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 30 8 22 2538:2736 38
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż).
Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off.
Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego.
Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-05-03

Wyniki 30 kolejki

• King Szczecin - SUZUKI ARKA GDYNIA 98:93 (23:13, 22:19, 26:21, 27:40)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - TREFL SOPOT 83:60 (28:20, 16:16, 18:13, 21:11)
  • Arriva Twarde Pierniki Toruń - Tauron GTK Gliwice 96:89 (22:26, 21:21, 26:30, 27:12)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 92:89 (24:21, 17:23, 24:23, 27:22)
  • PGE Spójnia Stargard - Polski Cukier Start Lublin 99:106 (21:25, 21:24, 29:27, 28:30)
  • Anwil Włocławek - BM Stal Ostrów Wielkopolski 86:88 (17:28, 18:13, 25:25, 26:22)
  • Legia Warszawa - Enea Zastal BC Zielona Góra 87:81 (17:27, 29:14, 24:25, 17:15)
  • Śląsk Wrocław - Rawlplug Sokół Łańcut 75:76 (27:25, 20:14, 16:22, 12:15)