Derby dla sopocian

13 lutego 2006 (artykuł sprzed 18 lat)

W derbach Pomorza o punkty w ekstraklasie koszykarzy Prokom Trefl Sopot pokonał na wyjeździe Energę Czarni Słupsk 89:86 (21:25, 23:30, 18:17, 27:14). O sukcesie mistrzów Polski w meczu kończącym 19. kolejkę ekstraklasy przesądziła druga połowa, a w szczególności ostatnia kwarta.

ENERGA CZARNI: Kudriawcew 26 (2x3), Davis 18, Barlett 16 (1), Dunn 9, Kikerpill 8 (2), Frasunkiewicz 7 (1), Jagoda 2, Burneika.

PROKOM TREFL: Wójcik 24 (1), Dalmau 23 (4), Jagodnik 17 (1), Andersen 9, Pacesas 7 (1), Nordgaard 5 (1), Masiulis 4, Dylewicz, Bouziane.

Sopocianie nie wyrazili zgody na transfer Tomasa Pacesasa do Hiszpanii. Kapitan drużyny zatem zagrał w Słupsku, ale zabrakło Istvana Nemetha (kontuzja) i Rashida Atkinsa (choroba). Te absencje niekorzystnie odcisnęły się na grze defensywy. Zanim Prokom odnalazł się w nowym obronnym ustawieniu, rywale zwietrzyli szansę powalczenia o niespodziankę. Motorami napędowymi miejscowych byli Aleksandr Kudriawcew i Omar Barlett. Tej parze trener Eugeniusz Kijewski zdołał przeciwstawić wreszcie Adama Wójcika. Popularny "Oława", który rozpoczął mecz na ławce, koncert gry dał w drugiej kwarcie. Wówczas zdobył aż 18 punktów, osiagając z gry 90-procentową skuteczność! Potem musiał się pilnowac, gdyż szybko złapał cztery przewinienia. Jednak i tak w przerwie w "Gryfii" panowały doskonałe humory. Energa prowadziła 55:44! Zaraz po zmianie stron gospodarze poprawili nawet wynik do 13 punktów przewagi.

Prokom zdołał nieznacznie wygrać trzecią kwartę, a decydujący szturm przypuścił w ostatnich dziesięciu minutach. Remis (78:78) został dogoniony na trzy minuty przed końcem po punktach Michaela Andersena i Christiana Dalmau. Sopocianie błysnęli rzutami zza linii 6,25. "Trójkami" popisali się w tej odsłonie Goran Jagodnik, Jeff Nordgaard i dwukrotnie Dalmau. Przy przewadze gości 87:85 tym samym próbował odpowiedzieć Miah Davis, ale piłka doleciała tylko do obręczy.

- Rywale zaskoczyli nas skutecznością. Dopiero obniżenie składu, przesunięcie Jagodnika na pozycje numer cztery, pozwoliło nam wzmocnić defensywę, a w efekcie dało zwycięstwo - podkreślał sopocki szkoleniowiec.

Pozostałe wyniki 19. kolejki: Stal Ostrów Wielkopolski - BOT Turów Zgorzelec 90:97 (25:25, 20:22, 19:20, 26:30); Kotwica Kołobrzeg - Noteć Inowrocław 94:56 (11:19, 23:13, 32:12, 28:12); Astoria Bydgoszcz - Era Śląsk Wrocław 87:82 (22:12, 31:22, 17:26, 17:22); Polpharma Starogard Gdański - DGP Azoty Unia Tarnów 69:58 (16:18, 18:8, 16:20, 19:12); Polonia SPEC Warszawa - WTK Anwil Włocławek 70:62 (27:11, 11:18, 11:19, 21:14); Polpak Świecie - AZS Koszalin 79:88 (11:23, 18:14, 25:25, 25:26).

1. Prokom Trefl Sopot 19 16 3 1688:1421 35
2. Polpharma Starogard Gd. 19 12 7 1492:1369 31
3. KS Polpak Świecie 18 13 5 1442:1371 31
4. Energa Czarni Słupsk 19 11 8 1441:1322 30
5. Astoria Bydgoszcz 19 11 8 1577:1565 30
6. Polonia SPEC Warszawa 18 10 8 1416:1342 28
7. Anwil Włocławek 18 10 8 1354:1312 28
8. Era Śląsk Wrocław 19 9 10 1445:1441 28