Drugie miejsce na półmetku

23 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

- Dziś dziewczyny gryzły parkiet - chwalił po meczu Jacek Winnicki, szkoleniowiec Lotosu PKO BP. - Dziś dziewczyny gryzły parkiet - chwalił po meczu Jacek Winnicki, szkoleniowiec Lotosu PKO BP.

Po niemrawej pierwszej połowie gdyńskie koszykarki potrafiły udowodnić swoją wyższość nad mistrzyniami Polski po zmianie stron. Kapitalnie Lotos PKO BP zagrał zwłaszcza na początku trzeciej kwarty, w której zdobył szesnaście punktów z rzędu. Ostatecznie przy ul. Olimpijskiej gospodynie pokonaną osłabioną Wisłą Can-Pack Kraków 72:63 (15:16, 12:19, 24:13, 21:15).

LOTOS PKO BP: Leciejewska 17, Currie 15, Snitsina 14, Matovic 9, Podrug 8, Pawlak 5, Tomiałowicz 2, Beard 2, Jujka 0, Marchanka 0.

WISŁA: Kobryn 24, Canty 14, Fernandez 9, Maksimovic 9, Kotnis 4, Gburczyk 2, Skerovic 1.

Stawką pojedynku w Gdyni, kończącego pierwszą rundę rozgrywek był "tylko" tytuł wicemistrzyń półmetka. Bez względu na rozstrzygnięcie przy ul. Olimpijskiej liderkami pozostawały akademiczki z Gorzowa, choć w sobotę przegrały po raz pierwszy. Wcześniej bowiem KSSSE AZS PWSZ pokonał obie najlepsze drużyny ostatnich lat na krajowych parkietach.

Wisła stawiła się bez Chamique Holdsclaw. Amerykanka otrzymała zgodę na wyjazd do USA, gdzie podda się artroskopii kolana. Już wcześniej z gry wypadły Anna Wielebnowska i Agnieszka Pałka. W tej sytuacji krakowianki próbowały wygrać siódemką zawodniczek, ale sił starczyło im tylko na pierwszą połowę. Toczyła się ona pod dyktando przyjezdnych.

W przerwie najwyraźniej Jacek Winnicki przypomniał, że ten mecz trzeba wygrać obroną. Gdynianki wywarły taką presję na rywalki, iż te pierwsze punkty w trzeciej kwarcie zdobyły dopiero po 16 gospodyń. Tym samym straty z pierwszej połowy 27:35 zostały przekształcone w prowadzenie 43:35!

Wisła jeszcze nie kapitulowała. Najmocniej i najdłużej walczyły wysokie koszykarki, które mają za sobą przeszłość w Lotosie. Slobodanka Maksimović zaliczyła ponad 39 minut, a Ewelina Kobryn w trakcie gry odpoczywała łącznie przez niespełna trzy minuty. To właśnie ona po czterech minutach przełamała niemoc rzutową przyjezdnych.

W czwartej kwarcie mistrzynie dogoniły nawet remis (53:53). Kluczowe dla końcowego rezultatu były rzuty za trzy. Co prawda tego dnia gdynianki zza linii 6,25 trafiły zaledwie 4 z 13 prób, ale w kluczowym momencie udało się to Katsiarynie Snitsynie i coraz pewniej czującej się w drużynie, Monique Currie.

Pozostałe wyniki 13. kolejki: PKM Duda PWSZ Leszno - Utex ROW Rybnik 72:78 (25:23, 19:21, 13:16, 15:18), INEA AZS Poznań - MUKS Poznań 78:54 (25:16, 22:7, 14:14, 17:17), Finepharm AZS KK Jelenia Góra - Energa Toruń 69:73 (17:18, 14:19, 21:12, 17:24), CCC Polkowice - KSSSE AZS PWSZ Gorzów 65:63 (26:15, 12:15, 16:15, 11:18), PTK Aflofarm Vicard Pabianice - ŁKS Siemens AGD Łódź 68:65 (23:18, 16:10, 14:20, 15:17).

Opinie (11)

• Połowa zakończyła się wynikiem 27:35; a wspaniała gra naszych dziewczyn w III kwarcie doprowadziła do wyniku 43:35! Czyli wygrywaliśmy tą kwartę 16:0 :)

• 0 0

• Brawa !

Niewazne czy oslabione czy nie, liczy sie zwyciestwo.