Ekstraliga rugby. Lechia i Ogniwo ze zwycięstwami. Arce zabrakło niewiele

dak.
12 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 17:51 (12 marca 2022)
W 10. kolejce ekstraligi z trójmiejskich zespołów zwyciężyli tylko: Lechia Gdańsk i Ogniwo Sopot. W 10. kolejce ekstraligi z trójmiejskich zespołów zwyciężyli tylko: Lechia Gdańsk i Ogniwo Sopot.

W 10. kolejce ekstraligi ze zwycięstw cieszyć się mogą tylko dwa trójmiejskie zespoły. Lechia Gdańsk pokonała u siebie Awentę Pogoń Siedlce 40:14 (21:0), a Ogniwo Sopot wygrało na wyjeździe z Posnanią 31:15 (19:8). Natomiast mistrzowie Polski zwycięstwo okupili sześcioma kontuzjami. Blisko wygranej była również Arka Gdynia, która przegrała na NSR z Master Pharm Łódź 26:28 (16:11). Tutaj losy spotkania wahały się do ostatnich sekund, a w całym starciu prowadzenie zmieniło pięciokrotnie. Wszyscy nasi reprezentanci zdobyli po punkcie bonusowym.

Aktualizacja, godz. 17:51

Arka Gdynia - Master Pharm Łódź 26:28 (16:11)

Punkty dla Arki: Anton Szaszero 16, Szymon Sirocki 5, Philip Botha 5

ARKA: Bojke, Mohyła (14 Botha), Kasperek (73 Bartkowiak) - Zypper, Papunashvili - Raszpunda (58 Ziętkowski), Gajowniczek, Litwińczuk - Szyc - Szaszero - Szopa, Grzenkowicz (71 Karasewicz), Shoeman - Sirocki

Arka Gdynia - Master Pharm Łódź. Zobacz transmisję z meczu

Arka Gdynia po udanej inauguracji i zwycięstwie z Juvenią Kraków (27:8) chcieli pójść za ciosem i w hicie 10. kolejki pokonać również Master Pharm Łódź. To pozwoliłoby im doskoczyć do rywala na 1 lub 2 punkty w ligowej tabeli. Jednak źle zaczęli, bo to przyjezdni otworzyli wynik przyłożeniem, a niedługo potem powiększyli wynik po rzucie karnym (8:0).

To jednak nie złamało podopiecznych Dariusza Komisarczuka. W 21. minucie piłkę na prawe skrzydło dostał Szymon Sirocki, który sprytnie oszukał rywala i zdobył przyłożenie. Chwilę później, mimo trudnej pozycji, próbę podwyższenia wykorzystał Anton Szaszero. Ukrainiec skutecznie zachował się również przy rzucie karnym, po którym wyprowadził dwój zespół na prowadzenie w 31. minucie (10:8).

I to właśnie rzuty karne decydowały o punktach przed końcem pierwszej połowy. Dwa takie wykorzystał jeszcze Szaszero, a po stronie łodzian jedno Kamil Brzozowski (16:11).

Przeczytaj relację z poprzednich meczów trójmiejskich drużyn rugbistów

W drugą połowę lepiej weszli gospodarze. Od razu zaczęli szukać swoich okazji i po wymianie wielu podań a także próbach siłowego przedarcia się do pola punktowego, przyłożenie zdobył Philip Botha. To jego pierwsze w nowym klubie, do którego dołączył zimą. Po kopie Szaszero było 23:11. Jednak na odpowiedź gości nie było trzeba czekać długo, bo po 3 minuty później było już 23:18.

Emocji w Gdyni tego dnia nie brakowało, bo prowadzenie zdążyło zmienić się jeszcze trzy razy. Najpierw po przyłożeniu objęli je rugbiści z Łodzi, ale gospodarze odzyskali po rzucie karnym Szaszero. W końcówce podobną okazję wykorzystali goście i to oni ostatecznie wyrwali zwycięstwo 28:26. Żółto-niebieskim na pocieszenie pozostał defensywny punkt bonusowy za porażkę różnicą nie większą jak 7 punktów.

Posnania - Ogniwo Sopot 15:31 (8:19)

Punkty dla Ogniwa: Wiktor Wilczuk 10, Jakub Możejko 6, Mateusz Plichta 5, Wojciech Brzezicki 5, Olgierd Sawicki 5

OGNIWO: Kavtaradze (46 Mokrecow), Karol (35 Rau), Bysewski (41 Fidler) - Piotrowski (57 Misiak), Mroziński - Irlaki Tsivtsivadze, W. Wilczuk, Grabowski (21 Powała-Niedźwiecki) - Plichta - Możejko - Czasowski, Olszewski (57 Sawicki), Burrows, Drewczyński (50 Wołowczyk) - Brzezicki (65 Burek)

Posnania - Ogniwo Sopot. Zobacz transmisję z meczu

Dla Ogniwa Sopot było to już trzecie spotkanie w 2022 roku, ale dopiero pierwsze na wyjeździe. Atut swojego boiska szybko wykorzystała Posnania, która po 3 minutach prowadziła 3:0 po rzucie karnym. Co więcej, gospodarze poszli za ciosem i wykorzystali kontrę w 16. minucie. W kontrze Bartosz Kowalewski przebiegł z piłką ponad pół boiska i zdobył przyłożenie (8:0).

Tyle wystarczyło, żeby podopieczni Karola Czyża się przebudzili. Niedługo potem świetnie wykonali wrzut z autu i w formacji mola automatycznie weszli w pole punktowe z "jajem" i... rywalami. Niedługo potem prowadzenie dał Wojciech Brzezicki po przyłożeniu z prawego skrzydła. Kolejne ataki sopocian zostały nagrodzone jeszcze przed przerwą, gdy piłka po raz trzeci znalazła się w polu punktowym. W obu ostatnich przypadkach przy podwyższeniach bezbłędny był Jakub Możejko (19:8).

Zobacz, co przed sobotnimi meczami rugbistów mówili trenerzy trójmiejskich drużyn

Przyjezdni mocno ruszyli także po zmianie stron. Szybkie przyłożenie zdobył Wiktor Wilczuk, a podwyższył Możejko. Wynik 26:8 utrzymywał się przez długi czas. W końcu został przełamany przez Posnanię, która zdołała doskoczyć na 11 "oczek". Jednak kropkę nad "i" w ostatnich minutach postawił 19-letni Olgierd Sawicki, który debiutował w ekipie Ogniwa.

Sopocianie ostatecznie wygrali 31:15 i zdobyli ofensywny punkt bonusowy. Zwycięstwo okupili jednak kolejnymi kontuzjami. Zaraz po meczu do szpitala trafił Mateusz Plichta z podejrzeniem złamania żeber. Inne problemy mają natomiast: Władysław Grabowski, Kacper Drewczyński, Robert Olszewski, Wojciech Karol i Brzezicki.

Lechia Gdańsk - Awenta Pogoń Siedlce 40:14 (21:0)

Punkty dla Lechii: Robert Wójtowicz 10, Paweł Boczulak 10, Jason Makhari 5, Kewin Bracik 5, Bartosz Kruszczyński 5, Zavien Klaasen 5

LECHIA: Witoszyński (35 Olszewski), Buczek (55 Beśka), Wojnicz (55 Kacprzak) - Dabkiewicz, Kossakowski (41 Krużycki) - Nyaoda, Płonka (63 Hedesz), Johannes - Boczulak - October (27 Kruszczyński) - Wójtowicz, Klaasen, K. Bracik, Makhari - Romanowicz

Lechia Gdańsk - Awenta Pogoń Siedlce. Zobacz transmisję z meczu

Spotkanie Lechii Gdańsk z Awentą Pogoń Siedlce oficjalnie rozpoczęło rundą wiosenną ekstraligi rugby w sezonie 2021/22, gdyż mecze rozgrywane 1 i 2 tygodnie wcześniej były odrabianymi zaległościami z jesieni.

Biało-zieloni do starcia na stadionie przy al. Grunwaldzkiej przystąpiła z nową "10". Od pierwszych minut na boisku zobaczyliśmy Raltona Octobera. Jednak zawodnik z RPA już w 27. minucie musiał je opuścić przez uraz uda, którego nabawił się przy starciu z jednym z rywali. Zastąpił go Bartosz Kruszczyński.

Podrażnieni ostatnią porażką podopieczni Jurija Buchało mocno zaczęli napierać od samego początku, dzięki czemu już po pierwszej połowie wygrywali 21:0. Silnym ogniwem okazało się lewe skrzydło, z którego gospodarze zdobyli trzy przyłożenia. Najpierw Milan Kossakowski znalazł Jasona Makhariego, który na pełnej prędkości wbiegł w pole punktowe i otworzył wynik spotkania. Niedługo potem w podobnej sytuacji z pięciu punktów cieszył się również Robert Wójtowicz.

Tuż przed przerwą przyłożenie dorzucił jeszcze Kewin Bracik. Po każdym z nich skuteczne kopy wykonywał Paweł Boczulak, choć pozycje nie wydawały się takie proste.

Przyjezdni nie wyciągnęli wniosków z pierwszej połowy, gdyż Lechia kontynuowała dokładnie to samo po przerwie. Przekonał o tym Wójtowicz, który w 57. minucie przyłożył po akcji z lewej strony placu gry. Boczulak i tym razem nie miał problemu z podwyższeniem.

Przy składnej grze miejscowych kolejne przyłożenia były kwestią czasu. I faktycznie najpierw błąd rywali wykorzystał Bartosz Kruszczyński, a chwilę potem 5 "oczek" dorzucił jeszcze Zavien Klaasen. Jednak przy prowadzeniu 40:0 wkradło się rozluźnienie i w końcówce Pogoń odpowiedziała jeszcze dwiema skutecznymi akcjami, w efekcie czego pomniejszyli stratę do 40:12.

Nie dało im to jednak zdobyczy w ligowej tabeli. Biało-zielonym wręcz przeciwnie, bo zdobyli również bonus ofensywny.

10 Awenta Pogoń Siedlce  10 0 0 10 129:408 3
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny grają następnie o tytuł mistrzowski, a dwie następne o brązowe medale na boisku zespoły wyżej klasyfikowanego w tabeli. Zespoły z miejsc 5-10 kończą rozgrywki na tych pozycjach, które zajęły w sezonie zasadniczym. Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-03-13