Rugby. Niekompletna kolejka. Ogniwo wygrało, Arka przegrała, Lechia nie grała

Wojciech Piotrowicz zaliczył kolejny dobry występ. Zawodnik Ogniwa Sopot w meczu z Budowlanymi Lublin zdobył 11 punktów. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Ogniwo Sopot wygrało w Lublinie z Budowlanymi 21:5 (10:0) i jest coraz bliżej 1. miejsca w sezonie zasadniczym i organizacji meczu finałowego u siebie. Natomiast Arka Gdynia pogrążała się na dole tabeli, gdyż przegrała w Krakowie z Juvenią 24:30 (17:20). W 7. kolejce ekstraligi Lechia Gdańsk nie zagrała z KS Budowlanymi Łódź. Zabrakło zabezpieczenia medycznego. Komisja Gier i Dyscypliny zdecyduje, czy wyznaczyć nowy termin, czy nałożyć walkower.

Budowlani Lublin - OGNIWO SOPOT 5:21 (0:10)
Punkty Ogniwo: Wojciech Piotrowicz 11, Marek Przychocki 5, Mateusz Plichta 5

OGNIWO: Wilczuk Marcin, Karol, Bysewski (72 Zając) - Anuszkiewicz, Piotrowski - Niedźwiecki, Grabowski (72 Rau), Zeszutek - Plichta - Piotrowicz, Szczepański, Wilczuk Mariusz (70 Wojtkuński), Przychocki (65 Porębski), Mrowca, Burrows

Ogniwo Sopot

Arka Rugby

Sprawdź, jak zapowiadaliśmy 7. kolejkę ekstraligi z udziałem rugbistów z Trójmiasta

Ogniwo Sopot do Lublina na mecz z Budowlanymi pojechała z Władysławem Grabowskim. Rugbista z Sopotu wyleczył kontuzję, której doznał w meczu z Pogonią Siedlce i od razu pojawił się w wyjściowym składzie.

Początek meczu zdecydowanie należał do gospodarzy. Rugbiści z Lublina przez pierwsze 25 minut przeważali, jednak w żadnej sytuacji nie potrafili postawić kropki nad "i". Jak na lidera przystało, podopieczni Karola Czyża w porę się ocknęli i przeważyli szalę na swoją korzyść.

Rugbiści Ogniwa Sopot zdołali zdobyć punkty jeszcze przed przerwą. Po przyłożeniu pięć oczek na swoje konto mógł dopisać Marek Przychocki, a chwilę później podwyższył Wojciech Piotrowicz (7:0). Przed samym zejściem do szatni drużyna z Sopotu wykorzystała jeszcze rzut karny i ostatecznie po pierwszej połowie wygrywali 10:0.

To był udany dzień dla Piotrowicza. Po zmianie stron sędzia odgwizdał kolejne dwa rzuty karne, a zawodnik Ogniwa wykorzystywał szansę raz za razem (16:0). Swoje trzy grosze dołożył również Mateusz Plichta, po przyłożeniu którego przyjezdni prowadzili 21:0.

Gospodarze nie chcieli zostawić na sobie złego wrażenia, dlatego zdobyli przyłożenie przed samym końcem. Nie wpłynęło ono na losy tego spotkania, dlatego Ogniwo do Sopotu wróci z kolejnym kompletem punktów i wciąż jest jedyną niepokonaną drużyną w ekstralidze.

Juvenia Kraków - ARKA GDYNIA 30:24 (20:17)
Punkty dla Arki: Szymon Sirocki 19, Maciej Machnio 5

ARKA: Bojke, Plichta (76 Witt), Wojaczek (45 Bartkowiak) - Zypper, Ziętkowski - Miziak (75 Żarczyński), Lomakin, Gajowniczek (75 Kuzimski) - Szyc - Bordowski - Wolszon, Cichosz, Hluskow, Machnio - Sirocki

Dariusz Komisarczuk w meczu z Juvenią Kraków postawił na młodych zawodników. Średnia wieku w pierwszym składzie Arki Gdynia wyniosła raptem 24 lata. Mimo to spotkanie rozpoczęło się od przyłożenia zespołu z Krakowa (5:0). Już w 8. minucie rugbiści Arki odpowiedzieli i zdobyli pierwsze punkty po rzucie karnym wykonanym przez Szymona Sirockiego.

Emocji w tym meczu nie brakowało wcale. Gospodarze w podobnej sytuacji podwyższyli swoje prowadzenie, a kilka minut później po przyłożeniu prowadzili już 13:3. Wtedy ciężar gry na swoje barki wziął Sirocki, który jeszcze dwukrotnie wykorzystywał karne, a goście zbliżyli się do zawodników z Krakowa na cztery punkty (9:13).

Widać było, jak rugbiście "Buldogów" podczas pauzowania przez kontuzje brakowało gry. Sirocki w kolejnej akcji zdołał zdobyć przyłożenie i wyprowadził tym samym swój zespół na prowadzenie (14:13), a w 32. minucie podwyższył je jeszcze po kopnięciu z rzutu karnego (17:13). Gospodarze przed przerwą zdołali jednak przedrzeć się przez defensywę Arki i po pierwszej połowie prowadzili 20:17.

W drugiej połowie rugbiści obu zespołów w dalszym ciągu wymieniali cios za cios. W 45. minucie goście przyłożyli po raz kolejny, a chwilę później kopnięciem w sam punkt podwyższyli do 24:20. 10 minut przed końcem miejscowi wykorzystali jednak rzut karny i znów zrobiło się nerwowo (24:23).

Dwanaście minut przed końcem ziścił się jednak najgorszy scenariusz. Juvenia zdołała przyłożyć i podwyższyć, w efekcie czego wygrała 30:24. Zwycięstwo drużyny z Krakowa sprawiło, że mogą być pewni utrzymania na kolejny sezon.

Natomiast "Buldogi"m choć zdobyli pierwszy punkt w tych rozgrywkach, wyprzedzić mogą już tylko KS Budowlanych Łódź, z którymi właśnie zmierzą się w następnej kolejce.

LECHIA GDAŃSK - KS Budowlani Łódź, mecz się nie odbył z powodu zabezpieczenia medycznego

W niedzielę o godz. 15 Lechia Gdańsk miała zagrać w Pruszczu Gdańskim z KS Budowlanymi Łódź. Stawiły się obie drużyny, ale do meczu nie doszło. Zabrakło przewidzianego przepisami zabezpieczenia medycznego.

Przepisy ekstraligi rugby mówią, że na meczu musi być obecna karetka i dwóch lekarzy. Jednak jej nie było. Lechia tłumaczy, że nie z jej winy.

- Firma, z która współpracujemy zawiodła i nie zapewniła odpowiedniej obsługi na ten mecz. Sędzia do gry nie dopuścił. Musimy czekać na decyzję Komisji Gier i Dyscypliny PZR. Zrobimy wszystko, żeby mecz odbył się w innym terminie, choć liczymy się z tym, że może być przyznany walkower dla rywali - mówi Sebastian Dobkowski, kierownik zespołu gdańskiego zespołu.
Wobec braku karetki Lechia sprowadził ratownika medycznego, ale określonej przepisami opieki medycznej w ciągu kwadransa po wyznaczonej godzinie gry nie udało się zorganizować.

Rozstrzygnięcie KGiD będzie ważne nie tylko dla Lechii, która w przypadku przegranej walkowerem straci punkt, a tym samym szansę na walkę o awans do półfinału play-off.

Takie rozwiązanie pogrąży też Arkę. Gdynianie z KS Budowlanymi rywalizują o uniknięcie ostatniego miejsca w tabeli, które oznaczać będzie konieczność gry w barażach o utrzymanie. Gdyby Budowlani otrzymali wygraną 25:0 i 5 punktów nad Lechią, odskoczą na taką odległość, której nie da się zniwelować nawet zwyciężając w bezpośrednim meczu z bonusem.