Energa Toruń - VBW Arka Gdynia 63:100. Najwyższe zwycięstwo w sezonie koszykarek

sez
5 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Koszykarki VBW Arki odniosły kolejne przekonujące zwycięstwo w Energa Basket Lidze Kobiet. Na zdjęciu: Megan Gustafson. Koszykarki VBW Arki odniosły kolejne przekonujące zwycięstwo w Energa Basket Lidze Kobiet. Na zdjęciu: Megan Gustafson.

VBW Arka Gdynia pokonała na wyjeździe Energę Toruń 100:63 (29:14, 23:13, 28:21, 20:15) w 9. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. To ich najwyższe zwycięstwo w tym sezonie. Podopieczne Gundarsa Vetry wygrały każdą kwartę i ani przez chwile nie miały kłopotów z udowodnieniem wyższości nad rywalkami.

GTK Gdynia - CTL Zagłębie Sosnowiec 71:82 - przeczytaj relację

Energa: Adebayo 10 (2x3, 7 zb.), Sarr 10 (7 as., 8 zb.), Pszczolarska 9 (1x3), Scaife 4, Nowicka 3 (1x3, 6 as., 6 zb.) oraz Grzenkowicz 14 (2x3), Wieczyńska 10 (2x3), Podkańska 3

VBW ARKA: Gustafson 18, Szymkiewicz 14 (6 zb.), Lundquist 12 (2x3, 6 as.), Kastanek 5 (1x3, 10 as.), Bertsch 4 oraz Kunek 14 (2x3), Begić 9 (1x3), Borkowska 9 (7 zb.), Rudzka 9 (1x3), Podgórna 3 (1x3, 6 as.), Dobrowolska 3 (1x3)

VBW Arka na krajowym podwórku odniosła wcześniej dwa przekonujące zwycięstwa, które podbudowały morale w zespole. Choć gdynianki w Eurolidze przegrywają mecz za meczem, to w Energa Basket Lidze wróciły na właściwą ścieżkę. Podopieczne Gundarsa Vetry w wyjazdowym starciu z Energą Toruń także nie miały kłopotów z wygraną. Od pierwszych minut wyszły na prowadzenie, którego nie oddały do końca. Już po pierwszej kwarcie żółto-niebieskie prowadziły 29:14. Mało było celnych rzutów za trzy punkty - zarówno do jednego, jak i drugiego kosza.

Drużyna z Trójmiasta skuteczniejsze próby oddawała w drugiej odsłonie. Przed przerwą VBW Arka pięciokrotnie trafiła zza łuku, Energa trzy razy. Gdynianki zdecydowanie lepiej wypracowywały sobie pozycje do rzutów spod kosza, gdzie królowała Megan Gustafson (6 z 8 celnych prób). Amerykanka po dwóch kwartach zdobyła łącznie 14 punktów i była najskuteczniejszą zawodniczką meczu.

Z kolei najwięcej asyst zanotowały Klara LundquistMarissa Kastanek (po 6) Kastanek w całym meczu uzbierała aż 10 asyst. Torunianki miały problemy ze skutecznością. Wynik nie napawał zresztą ich kibiców optymizmem, gdyż po 20 minutach gry było 52:27 dla żółto-niebieskich.

Alice Kunek: Chcemy iść za ciosem

Energa znacznie lepiej w ofensywie zaprezentowała się w trzeciej kwarcie - 21 zdobytych punktów przez miejscowy zespół jest tego najlepszym przykładem, ale co z tego, skoro gdynianki rzuciły o 7 więcej i podwyższyły przewagę z 25 do 32 punktów? Już w tym momencie losy meczu były rozstrzygnięte, szczególnie że łotewski szkoleniowiec miał w kim wybierać. Każda jego podopieczna, która pojawiła się na boisku, dołożyła cegiełkę do wysokiego zwycięstwa.

Ostatnia odsłona to już tylko dominacja mistrzyń kraju i trzecia z rzędu wysoka wygrana w Energa Basket Lidze - z GTK Gdynia wygrały 91:60, a z Pszczółką Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin (97:50).

Tym razem VBW Arka zdobyła równo 100 punktów, mimo że Morgan Bertsch zagrała nieco ponad 5 minut, ale nie ma to związku z żadnym urazem. Koszykarka po prostu odpoczywała przed następnymi meczami.

Wyniki 9 kolejki

• Energa Toruń - VBW ARKA GDYNIA 63:100 (14:29, 13:23, 21:28, 15:20)
  • GTK GDYNIA - CTL Zagłębie Sosnowiec 71:82 (17:16, 18:27, 16:23, 20:16)
  • Ślęza Wrocław - Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz 94:73 (27:19, 20:15, 22:10, 25:29)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - BC Polkowice 71:86 (19:14, 13:20, 27:22, 12:30)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - SKK Polonia Warszawa (przełożony)
  • pauza: PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.