Estończycy pokonani dopiero w końcówce

Krzysztof Klinkosz
30 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Nadspodziewanie trudno przyszło koszykarskim mistrzom Polski zwycięstwo nad Kalevem Tallin w meczu Zjednoczonej Ligi VTB. Gdynianie zwycięstwo zapewnili sobie dopiero pod koniec czwartej kwarty. Asseco Prokom ostatecznie wygrało 64:58 (24:18, 9:16, 15:14, 16:10).

ASSECO PROKOM: Jagla 11, Szczotka 9, Brown 8, Wilks 5, Łapeta 2 - Ewing 13, Hrycaniuk 10, Burrell 4, Varda 2, Widenow 0, Kostrzewski 0.

KALEV: Keerles 11, Dorbek 9, Tamm 9, Arbet 8, Toome 3 - Sokk 7, Saks 6, Krabbendam 5, Kitsing 0, Orula 0.

Pierwsze minuty inauguracyjnego spotkania Zjednoczonej Ligi VTB w Gdyni upłynęły pod znakiem wyrównanej gry z jednej i drugiej strony. Na punkty gości trafieniami odpowiadali gospodarze, co ciekawe aż do 6 minuty (8:8) do kosza ekipy łotewskiej trafiali tylko Polacy grający w Asseco Prokomie.

W końcówce pierwszej kwarty gospodarze postanowili rozbić twardą defensywę Kalevu rzutami za trzy punkty. Jak się okazało była to dobra recepta na zespół z Tallina. Najpierw uczynił to Bobby Brown a po chwili Michael Wilks i gospodarze wyszli na prowadzenie 14:8.

Po kolejnej "trójce", tym razem w wykonaniu Daniela Ewinga, było 20:13 dla gdynian. Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 24:18 dla gospodarzy.

Na początku drugiej kwarty nadal warunki gry dyktowali gospodarze i w połowie tej części gry wyszli na prowadzenie 29:20. Kolejne 5 minut gdynianie przegrali jednak aż 4:14 a całą kwartę zakonczyli z mało chlubnym wynikiem zaledwie 9 punktow po stronie zysków.

Przy tak fatalnej skuteczności gospodarzy Kalev wyszedł po 20 minutach na prowadzenie 34:33.

Przez całą trzecią kwartę żadna z ekip nie mogła przełamać rywala i wynik oscylował cały czas wokół remisu. W końcowym rozrachunku tej części gry gdynianie byli lepsi o punkt i po 30 minutach meczu było 48:48.

Ostatnią odsłonę rzutem za 3 punkty otworzył Gregor Arbet (48:51). Gdynainie jednak nie pozwolili na dalszą "ucieczkę" zespołowi z Tallina. Dzięki 6 punktom z rzędu, autorstwa Ewinga, Wilksa i Jana Hendrika Jagli gospodarze wyszli na prowadzenie 54:51.

Rywale podjęli jeszcze jedną próbę zmiany wyniku, zbliżyli się na dystans 1 punktu (56:55) ale w ostatnich 90 sekundach meczu najpierw Jagla a później Brown trafili za 3 punkty i ustalili wynik meczu na 64:58 dla mistrzów Polski.

Pozostałe wyniki 2 kolejki grupy B, Ligi VTB: Chimki Moskiewski Region - Azowmmasz Mariupol 65:58 (12:12, 17:15, 13:14, 23:17), Żalgiris Kowno - VEF Ryga 84:71 (24:16, 20:18, 21:15, 19:22)

• wielki mistrz Polski jest słaby

tragedia, z tak kiepskim zespołem powinni sobie poradzić bez problemu a tu tylko 6pkt różnicy

• 11 17

• Mecz w wykonaniu Prokomu to klasyka TANDETY .

• 9 14

• Załamka.

Powinienem się chyba cieszyć, ale po takim czymś mi się nie chce. Jak oni chcą wygrać z Żalgirisem w Kownie

• 10 9

• pytania (6)

Giddens nie grał??? drobna kontuzja, czy zwyczajnie decyzja Pacesasa???

• (4)

konieczność wystawienia 5 polaków w meczowej 12 sprawia, że jeden zagraniczny musi oglądać mecz z trybun

• 2 1

• jaka konieczność? (2)

przeciez to VTB a nie PLK, może nie być żadnego Polaka w składzie...

• 4 1

• Musi musi, ba musi byc nawet 2 wychowankow klubu! VTB ma jeszcze wieksze obostrzenia niz PLK. Gidens nie gral ze wzgledu na kontuzje (info: wywiad przed meczem z trrenerem).

• 3 1

• i po co ten komentarz, jak widać, że nie wiesz o czym piszesz?