Euroliga kobiet: Ostatnia akcja zadecydowała o porażce Lotosu

kfk - PMedia.info
16 marca 2005 (artykuł sprzed 19 lat)

VBW Gdynia

Platforma medialna PMEDIA.pl śledzi sytuację na koszykarskich parkietach. Koszykarki Lotosu Gdynia przegrały we wtorek na wyjeździe z czeskim Gambrinusem Brno 63:66 w pierwszym meczu ćwierćfinału Euroligi. Kolejne spotkanie już 18 marca w gdyńskiej hali przy Olimpijskiej 5.

Lotos Gdynia zmierzył się 15 marca z rywalkami Wisły Can-Pack Kraków w fazie grupowej Euroligi. Gdynianki nie pojechały do Brna w roli faworytek, a zaledwie sekundy dzieliły je od sprawienia niespodzianki. Mecz był zacięty i emocjonujący. Od pierwszych minut żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie znaczącej przewagi.

Przez cały mecz na parkiecie przebywały Małgorzata Dydek, która niedawno wyszła ze szpitala po wypadku samochodowym oraz dwie Amerykanki - Deanna Nolan i Powell. Gdyńskie trio zdobyło w sumie 53 punktów.

Po 30 minutach mistrzynie Polski wyszły na prowadzenie jednym punktem 50:49. Minimalną przewagę gdynianki utrzymywały przez większość ostatniej kwarty. Na 42 sekundy przed końcem meczu gdynianki po rzucie Powell prowadziły 63:62. Po faulu Nolan jeden z rzutów wolnych na 16 sekund przed końcem spotkania wykorzystała Jana Vesela, doprowadzając do remisu 63:63.

Po stracie piłki przez Elaine Powell trener Jan Bobrovski wziął czas. O wyniku meczu przesądziła ostatnia akcja, celnym rzutem zza linii 6,25 m Zuzana Zirková dała zwycięstwo Czeszkom. Mimo, iż poprzednio nie udało się to jej trzykrotnie.

W rywalizacji, prowadzonej do dwóch zwycięstw Gambrinus objął prowadzenie 1:0. Kolejna rywalizacja już w najbliższy piątek w hali Gdyńskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji o godzinie 17.30.

Gambrinus Brno - Lotos Gdynia 66:63 (22:19, 12:13, 15:18, 17:13)
Lotos: Deanna Nolan 22, Małgorzata Dydek 16, Elaine Powell 15, Monika Veselovski 5, Agnieszka Bibrzycka 3, Elina Stefanowska 2, Ewelina Kobryn 0.
Gambrinus: Taj McWilliams 18, Ivana Vecerova 15, Alicia Poto 10, Zuzana Zirkova 8, Hana Mahova 7, Alena Kovacova 4, Jana Vesela 4, Eva Viteckova 0.