Formella i Kugiel wrócą do Trójmiasta z medalami

13 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Polscy piłkarze zdobyli w Słowenii brązowe medale mistrzostw Europy do lat 17. W kadrze byli Dariusz Formella (Arka Gdynia) i Damian Kugiel (Lechia Gdańsk). Biało-czerwoni w meczu półfinałowym ulegli reprezentacji Niemiec 0:1 (0:1). To pierwszy medal dla naszej reprezentacji w tej rangi imprezie od 1999 roku, gdy w Czechach po srebro sięgnęli ówcześni 16-letni podopieczni trójmiejskiego szkoleniowca Michała Globisza

.

POLSKA: Pogorzelec - P.Stępiński, Budek (68 Zieleniecki), Horoszkiewicz, Łasicki - Linetty, Rudol (38 Żwir) - Cierpka (75 Żegleń), Rabiega, Włodarczyk - M.Stępiński

Polacy spróbowali zrealizować taktykę, która sprawdziła się w ostatnim meczu grupowym z Holandią (przeczytaj relację). Wówczas nie stracili gola, a bezbramkowy remis dał im awans do półfinałów. Trener Marcin Dorna wystawił do gry dwóch defensywnych pomocników. Respekt wynikał z tego, że w trzech grupowych spotkaniach Niemcy wygrali trzy mecze przy bardzo dobrym bilansie bramkowym 5:0.

Ta strategia sprawdziła się tylko przez pół godziny. Potem nastąpił kilkuminutowy napór rywali. Niklas Suele spudłował z pięciu metrów uderzając głową, a Said Benkarit skiksował w pojedynku sam na sam z bramkarzem. Jednak zgodnie z przysłowiem do trzech razy sztuka - piłkę do siatki przy kolejnej okazji posłał Leon Goretzka. Pomocnik VfL Bochum i kapitan niemieckim 17-latków strzelił gola głową po dośrodkowaniu z rogu, gdy na szóstym metrze od polskiej bramki uprzedził Adriana Cierpkę.

Dla biało-czerwonych była to nowa sytuacja, gdyż wcześniej na tym turnieju jeszcze nie przegrywali. Trener Dorna jeszcze przed końcem pierwszej połowy zareagował. Z gry został zdjęty jeden z dwóch defensywnych pomocników, a na boisko wszedł skrzydłowy.

Przy większym zdecydowaniu Mariusza Stępińskiego Polacy mogli wyrównać zaraz po zmianie stron, ale napastnik Widzewa Łódź po dobrym prostopadłym podaniu Konrada Budka zbyt długo zwlekał ze strzałem aż stracił piłkę.

W 70. minucie o pechu mógł mówić Karol Linetty. Pomocnik Lecha Poznań strzelił z rzutu wolnego w poprzeczkę! W samej końcówce poszedł na indywidualny przebój, ale sprzed pola karnego uderzył nad bramką. Ponadto w polu karnym Niemców "tańczył" Stempiński, ale znów nie zdołał oddać strzału.

Czym bliżej końca gry tym biało-czerwoni coraz bardziej się "otwierali". Niemcy dobrze zagrali z kontry. Rywale mieli cztery bardzo dobre sytuacje na poprawienie wyniku, ale kapitalnie trzykrotnie bronił Oskar Pogorzelec, a raz Weber nie trafił w światło bramki.

Polacy cztery minuty doliczone do tego meczu rozgrywali w dziesiątkę, gdyż po drugiej żółtej kartce boisko musiał opuścić Igor Łasicki.

Żaden z trójmiejskich piłkarzy nie miał okazji zagrać w półfinale. Obaj cały mecz obejrzeli z ławki rezerwowych. Jednak zaistnieli w tym turnieju wcześniej i na boisku. W meczu z Belgią (1:0) Dariusz Formella zagrał od 56 minuty i zaliczył asystę, a ze Słowenią (1:1) był w grze od 53. minuty. W pojedynku z gospodarzami turnieju na cztery doliczone minuty na boisko wszedł też Damian Kugiel.

W drugim półfinale Holandia, która broni złota sprzed roku zmierzy się z rewelacyjną Gruzją. Pokonany z tego spotkania odbierze - podobnie jak Polacy brąz - gdyż nie będzie rozgrywany mecz o trzecie miejsce.

Opinie (18) 1 zablokowana

• WSZYSTKO W NORMIE. PORAŻKA Z NIEMCAMI (2)