Galatasaray Stambuł - Asseco Arka Gdynia 92:73. Porażka na pożegnanie z Eurocup

Asseco Arka Gdynia

Koszykarze Asseco Arki Gdynia przegrali z Galatasaray Stambuł 73:92. Dla gdynian był to pożegnalny mecz w Eurocup, gdyż nie udało im się awansować do dalszej fazy rozgrywek. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Asseco Arka Gdynia przegrała w wyjazdowym spotkaniu z Galatasaray Stambuł 73:92 (16:29, 17:27, 19:17, 21:19). Tym samym żółto-niebiescy zajęli ostatnie miejsce w grupie D Eurocup koszykarzy i odpadli z dalszych rozgrywek. O porażce w Turcji zadecydowała pierwsza połowa, w której do rywali tracili ponad 20 punktów. Z drużyną pożegnał się Armani Moore, którego kontrakt obowiązywał do zakończenia europejskich rozgrywek.

Galatasaray: Harrison 20 (4x3), Poythress 16 (2x3, 7 zb.), Auguste 11 (8 zb.), Koksal 11 (2x3), Gokalp 1, oraz Whittington 9 (1x3), Webster 7 (1x3, 7 as. 10zb.), Arslan 7 (1x3), Arapovic 4, Erdeniz 3 (1x3), Arar 2, Korkmaz 1,

ASSECO ARKA: Hammonds 12 (4x3), Bostic 10 (2x3), Wołoszyn 9 (3x3), Upson 9 (7zb.), Szubarga 2 oraz Moore 15 (2x3), Emelougu 9 (2x3, 7 zb.), Hrycaniuk 6 (6zb.), Kamiński 1, Czerlonko 0, Wyka 0

Asseco Arka Gdynia do środowego pojedynku przystępowała z wiedzą, że nie ma już szans na awans do kolejnej fazy Eurocup. We wtorek swój mecz wygrała Dolomiti Energia Trento i to ona awansowała do czołowej szesnastki. Przypomnijmy, że żółto-niebiescy musieli liczyć na porażkę Dolomiti oraz Budcnosti Podgorica.

Dla Armaniego Moore'a był to ostatni mecz w żółto-niebieskich barwach. Amerykanin dołączył w trakcie sezonu, a jego kontrakt był ważny do zakończenia europejskich rozgrywek.

Mimo to gdynianie bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie. Po wsadzie Josha Bostica i dwóch "trójkach" Leytona Hammondsa prowadzili w Stambule 8:2. Później jednak rzuty zza łuku nie przynosiły efektu, a gospodarze zaliczyli serię 15:0. Galatasaray pewnie wygrało pierwszą kwartę 29:16.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Trefla Sopot 110:80 - relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarzom i trenerowi

Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza mimo ambitnej gry, zostawiali gospodarzom zbyt dużo miejsca w ataku, a sami zbyt często tracili piłkę, przez co strata do Galatasaray ciągle rosła. Gdynianie pozwalali gospodarzom na zbyt łatwe penetracje pod kosz, a z "trójkami" szalał Aaron Harrison i po pierwszej połowie Asseco Arka przegrywała już 33:56.

Po przerwie zza łuku trafił Bostic, a po 2 punkty dołożyli DeVonte UpsonArmani Moore. Pozwoliło to nieco zniwelować wysoką przewagę Galatarasay. Gospodarze zaczęli pudłować, przez co ta część była bardziej wyrównana, a pod jej koniec dwie "trójki" rzucił Ben Emelougu i żółto-niebiescy wygrali trzecią kwartę 19:17.

Przed ostatnią kwartą wynik był już rozstrzygnięty, dlatego Frasunkiewicz dał pograć rezerwowym. Ci spisali się nieźle, bo odrobili 8 punktów. Gospodarze zaczęli popełniać proste błędy, gdyż myślami byli już w szatni. Przyjezdni wykorzystali to i na minutę przed końcem przegrywali już tylko różnicą 10 punktów. Ostatnia minuta należała jednak do gospodarzy, którzy trafili dwie "trójki" i wygrali 92:73.

Gdynianie w całym spotkaniu oddali aż 33 rzuty zza łuku, trafiając zaledwie 13 z nich. Gospodarze zaś wykorzystali 11 z 26 takich prób. Koszykarze Galatasaray mieli także wyraźną przewagę w rzutach osobistych, gdzie wykorzystali 17 z 25 rzutów przy zaledwie 6 z 11 celnych rzutach gdynian. Podopieczni Frasunkiewicza zaliczyli także aż 18 strat.

Dużo rzucają, mało trafiają - problem koszykarzy Asseco Arka Gdynia nie tylko w Eurocup

10. kolejka, grupa D:
Galatasaray Stambuł - ASSECO ARKA GDYNIA 92:73 (29:16, 27:17, 17:19, 19:21)
Dolomiti Energia Trento - Unicaja Malaga 88:76 (18:17, 27:20. 26:24, 17:15)
EWE Basket Oldenburg - Buducnost Voli Podgorica 102:99 (16:30, 23:17, 25:26, 38:26)

Wyniki 20 kolejki:

• ASSECO ARKA GDYNIA - Start Lublin 75:81 (21:16, 17:26, 12:19, 25:20)
  • TREFL SOPOT - Anwil Włocławek 64:77 (20:20, 15:21, 18:17, 11:19)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Enea Astoria Bydgoszcz 107:113 (26:21, 25:29, 27:32, 29:31)
  • HydroTruck Radom - Legia Warszawa 79:76 (19:8, 17:23, 22:12, 21:33)
  • King Szczecin - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 75:73 (16:23, 23:21, 19:10, 17:19)
  • PGE Spójnia Stargard - GTK Gliwice 86:79 (20:24, 26:18, 21:17, 19:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Toruń 85:96 (17:21, 23:25, 21:32, 24:18)
  • Śląsk Wrocław - Polpharma Starogard Gd. 90:83 (20:28, 21:16, 26:24, 23:15)

28.02 (pt) godz.17:45 BM Slam Stal Ostrów Wlkp. typuj ASSECO ARKA Gdynia
06.03 (pt) godz.20:00 ASSECO ARKA Gdynia typuj Polski Cukier Toruń