Gdańszczanie najlepsi w Pucharze Polski

25 stycznia 2005 (artykuł sprzed 19 lat)
Kirys Jana III Sobieskiego to ulubiony atrybut gdańskich florecistów. Z sześciu trofeów przeznaczonych dla najlepszych w kategorii do lat 20 w tej broni, Gdańsk opuściło tylko jedno. W ostatnich zawodach najlepsi byli Anna Lidzbarska i Andrzej Witkowski (oboje Sietom AZS AWFiS). Wcześniej dwukrotnie zwyciężała Katarzyna Kryczało, a raz Krzysztof Pietrusiak.

W Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS Gdańsk mieliśmy do czynienia z rekordową frekwencją w historii zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski. Przy ul. Wiejskiej stawiło się 80 florecistek i 72 florecistów. Z krajowej czołówki zabrakło tylko medalistów ostatnich mistrzostw Europy: srebrnej Agaty Kantorskiej (Warta Poznań) i brązowego Stanisław de Bazelaire (mieszka i studiuje we Francji) oraz Pawła Osmańskiego (Sietom).

W finale kobiet doszło do rewanżu za ubiegłoroczne mistrzostwa Polski do lat 17. Lidzbarska ponownie była lepsza od Martyny Synoradzkiej (Warta). Tym razem podopieczna Roberta Mrozowskiego zwyciężyła 15:13. Dzięki temu sukcesowi Ania umocniła się na drugiej pozycji krajowej listy, co za miesiąc będzie równoznaczne z nominacją do reprezentacji Polski. By tak się stało, gdańszczanka musi tę lokatę obronić w zawodach Pucharu Świata w Waldkirchen oraz w mistrzostwach Polski do lat 20.

Niestety, w Gdańsku szanse na awans do reprezentacji na mistrzostwa znacznie zmniejszyła Agnieszka Kuczyńska. Przed zawodami trzecia zawodniczka rankingu, na rodzimej planszy zajęła dopiero 23 miejsce.

- Agnieszkę może usprawiedliwić tylko to, że już w 1/16 finału wpadła na... Synoradzką. Poznanianka wydawała się faworytką. Niedawno w zawodach Pucharu Świata w Bochum zajęła ósme miejsce. Jej przegrana z Lidzbarską jest niespodzianką - ocenia Ryszard Sobczak, prezes Sietomu AZS AWFiS.

Trzecie miejsce podzieliły Paulina Gładysz (Kolejarz Wrocław) i Marta Matysik (AZS AWF Warszawa). Ta druga w ćwierćfinale wygrała z Justyną Anuszewską 15:6. Gdańszczanka musiała poprzestać na siódmej lokacie.

6. Joanna Sikora (Sietom) 120.

Turniej chłopców miał zdecydowanego faworyta. Jednak Michał Majewski nie spełnił pokładanych w nim nadziei, zadawalając się piątą pozycją. Warszawianina wyrzucił z turnieju jego młodszy kolega klubowy, Piotr Bryzek. Była to woda na młyn... Witkowskiego. W finale gdańszczanin pokonał 16-letniego Bryzka 15:10. Na najniższym stopniu podium stanęli: Stefan Roszkowski (AZS AWF Warszawa) i Paweł Szumielewicz (KSz Wrocławianie). Ten pierwszy w ćwierćfinale pokonał Karola Naruszewicza (Sietom) 15:13. Gdańszczanin zajął szóstą pozycję.

- Gdy odpadł Majewski, Andrzej był skazany na pierwsze miejsce. Teraz największym kłopotem podopiecznego Longina Szmita jest zdobycie brakujących punktów w zawodach Pucharu Świata. Bez nich nawet drugie miejsce w rankingu nie da mu przepustki na mistrzostw świata - dodaje prezes Sobczak.

Klasyfikacja generalna florecistów:
1. Majewski 193,
2. Witkowski 161,
3. K. Naruszewicz 115,
4. Osmański 89,
5. Wojciech Naruszewicz (Sietom) 86.

Zwycięzcom gdańskich zawodów wykonane ze srebra kirysy wręczyli Krystyna Gozdawa-Nocoń, wicewojewoda pomorski oraz Wojciech Przybylski, rektor AWFiS.