Gdynia na armwrestlingu. Co ręka to mistrz

7 grudnia 2001 (artykuł sprzed 22 lat)

W XXII mistrzostwach świata juniorów, seniorów i niepełnosprawnych w armwrestlingu, które odbywają się w Gdyni, w ciągu trzech dni rozdanych zostanie 250 medali. Po pierwszych bojach w najlepszych nastrojach są nasi goście zza wschodniej granicy. Rosjanie zdobyli 15, Litwini 8, a Kazachowie 4 złote krążki. Najmocniej próbują im się przeciwstawiać siłacze zza oceanu, Kanadyjczycy zdobyli 6, a Amerykanie 5 tytułów. Polacy, którzy debiutują w tej rangi imprezie, pozostają bez miejsca na podium.

W drugim dniu zawodów z naszych reprezentantów największe brawa zebrał Zbigniew Chmielewski. Zawodnik Złotego Tura Gdynia, który na poważnie siłowaniem na rękę zajmuje się od roku, rywalizację w kategorii 70 kilogramów seniorów na lewą rękę rozpoczął co prawda od porażki, ale następne cztery walki wygrał i stanął przed szansą awansu do półfinału. Niestety, w decydującej potyczce Polak uległ sześciokrotnemu mistrzowi świata, Igorowi Grusznikowowi (Rosja) i ukończył start na piątej pozycji. Trenerzy naszej ekipy obiecali, że Chmielewski postara się jeszcze lepiej wypaść w dzisiejszych zmaganiach na prawą rękę.

Eliminacje rozpoczną się o godzinie 10.00, a finały przewidziano na 18.00. Wstęp do hali GOSiR przy ul. Olimpijskiej wolny.

Chęcią rewanżu pała również jedyna Polka startująca w Gdyni. Monika Duma (Złoty Tur) w siłowaniu na lewą rękę przegrała dwie pierwsze walki.pechu mogą mówić nasi najciężsi (powyżej 110 kg). Igor Mazurenko, prezes Złotego Tura, przegrał z czterokrotnym mistrzem świata, Anatolijem Skotajewem (Rosja), a jego młodszy kolega klubowy, Marcin Kreft, nie sprostał trzykrotnemu championowi globu, Erlowi Wilsonowi (Kanada).