Gdynianki już zdetronizowały Wisłę

mw
4 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Po świetnej grze całej drużyny Lotos PKO BP Gdynia bardzo wyraźnie pokonał w Krakowie Wisłę Can Pack 60:42 (22:7, 9:13, 8:13, 21:9) i tym samym zwyciężył w całej rywalizacji półfinałowej 3-0. Mistrzynie Polski na pewno więc nie obronią tytułu i będą grały tylko o brązowy medal. Relacja powstała na podstawie bezpośredniej transmisji w Radiu Gdańsk.

LOTOS: Beard 18 (2x3), Catchings 16 (2), Matović 12, Pawlak 8 (2), Jujka 4 oraz Leciejewska 2, Snystina, Currie, Tomiałowicz, Podrug.

Wisła Canty 10, Fernandez 7 (1), Dupree 6, Pałka 5, Gburczyk 3 (1) oraz Kobryn 6, Skerović 3, Maksimović 2.

Spotkanie w Krakowie zaczęło się od dobrej gry podopiecznych Jacka Winnickiego. Skutecznie układała się przede wszystkim gra rozgrywających ze środkową Martą Jujką.

Przy wyniku 11:2 na korzyść gdynianek o przerwę poprosił trener Wojciech Downar-Zapolski. Po wznowieniu meczu tempo wyraźnie spadło, przez długi czas piłka nie mogła wpaść do żadnego z koszy. Słabą serię przełamała Paulina Pawlak i trafiając z dystansu Lotos podwyższył prowadzenie do 16:3. W kolejnej akcji gospodynie straciły piłkę, a kontratak na punkty zamieniła Tamika Catchings. Downar-Zapolski zmuszony był do wzięcia drugiego czasu. Niewiele to jednak pomogło. Lotos PKO BP grał w pierwszej kwarcie kapitalnie i wygrał tą odsłonę meczu aż 22:7.

Druga część gry rozpoczęła się lepiej dla Wisły Can Pack. Po skutecznych akcjach Marty Fernandez, Candice Dupree i celnym rzucie trzypunktowym Doroty Gburczyk mistrzynie Polski przegrywały 14:25.

"Biała Gwiazda" grała nieco skuteczniej, ale nie potrafiła zbliżyć się do Lotosu, w barwach którego prym wiodła Pawlak. Rozgrywająca mogła mieć pretensje do koleżanek, gdyż te nie potrafiły wykorzystać podań od reprezentantki Polski. Dobrze grająca zawodniczka spędziła na placu gry aż 18. minut pierwszej połowy. Po niecelnym rzucie z dystansu wprowadzonej do gry Oliwii Tomiałowicz czas wziął trener przyjezdnych. Wynik brzmiał wówczas 29:20 na korzyść Gdyni.

Ostatnio słowo pierwszej połowy należało do Ivany Matović i Lotos prowadził 31:20. - Pomimo to, że prowadzimy jedenastoma punktami to druga połowa będzie na pewno połową walki. Zrobimy jednak wszystko aby powiększyć przewagę - mówiła w przerwie Pawlak.

W trzeciej kwarcie gra przebiegała kosz za kosz. Lotos cały czas utrzymywał jedenastopunktową przewagę, co było dobrą wiadomością dla gdyńskich kibiców. W tym okresie wyróżniającą się postacią była Dominique Canty. Po kolejnych punktach Amerykanki strata Wisły zmalała do sześciu punktów (33:39).

Na siedem minut przed końcem meczu pierwszy raz trafiła Jelena Skerović, a krakowianki zbliżyły się na 39:43. Pod przymusem upływającego czasu 24. sekund z dziewięciu metrów celnie rzuciła Fernandez, ale już w kolejnej akcji rzutem za trzy "oczka" odpowiedziała Beard.

Ale Alana dopiero miała pokazać klasę. Amerykanka w końcówce po raz kolejny trafiła do kosza z dystansu z narożnika boiska. Wtedy to Lotos prowadził już 52:43. Po tym rzucie Wisła wyraźnie straciła nadzieję na zwycięstwo, a przewaga koszykarek trenera Winnickiego rosła...