• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Grzegorz Buczek zerwał biceps. Lechia Gdańsk o tytuł mistrza Polski rugby 7

Czytelnicy Trojmiasto.pl
29 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Grzegorz Buczek jako kapitan poprowadził reprezentację Polski do Europe Rugby Championship i chciałby w tym rozgrywkach zagrać przynajmniej pełny sezon. Na razie musi pauzować około 11 tygodni z powodu zerwanego bicepsa. Grzegorz Buczek jako kapitan poprowadził reprezentację Polski do Europe Rugby Championship i chciałby w tym rozgrywkach zagrać przynajmniej pełny sezon. Na razie musi pauzować około 11 tygodni z powodu zerwanego bicepsa.

- Zerwałem biceps, w sobotę mam operację, a potem z 11 tygodni przerwy - mówi Grzegorz Buczek, który jako Ligowiec Marca odpowiadał na nadesłane przez was pytania. Bez swojego kapitana Lechia Gdańsk w sobotę, 30 kwietnia od godziny 10 rywalizować będzie w Sochaczewie o tytuł mistrza Polski w rugby 7. Do turniej zgłosiło się pięć drużyn, każda zagra z każdą. Punkty w porównaniu z poprzednimi zawodami będą mnożone razy 1,5. Biało-zieloni w klasyfikacji generalnej plasują się na 2. miejscu.

Michał Dudek: O co walczycie w tym sezonie z Lechią?

Grzegorz Buczek: Mam wielką nadzieję, że zdobędziemy medale zarówno w rugby 7 jak i 15.

Stach: Czy w siódemkach jest realna szansa na zdobycie tytułu mistrza Polski, skoro tak słabo Lechia zagrała w Poznaniu?

Jak najbardziej realna. To że jeden turniej nam nie wyszedł, niczego nie przesądza. Wtedy mieliśmy kłopoty kadrowe i nie trafiliśmy z formą. Wierzę, że w sobotę w Sochaczewie będzie zupełnie inaczej.

Przeczytaj o turnieju, który pozbawił Lechię Gdańsk 1. miejsca w mistrzostwach Polski rugby 7Stach: Czy zagrasz w siódemkach w turnieju finałowym?

Ja swoje w siódemkach już się nagrałem. Teraz zostawiam pole do popisu dla młodszych, aby się wykazali.

Mistrzostwa Polski w rugby 7 - klasyfikacja po trzech turniejach
 1. Posnania 56 punktów
 2. Lechia Gdańsk 54
 3. Orkan Sochaczew 50
 4. Skra Warszawa 42
 5. Juvenia Kraków 26
 6. Rugby Białystok 20
 7. Legia Warszawa 16
 8. Budowlani Lublin 6

Na cykl mistrzostw Polski 7 w sezonie 2021/22 złożą się cztery turnieju. Za poszczególne miejsca drużynom przydzielane są punkty (20 za 1., 18 za 2., 16 za 3. itd). W ostatnich zawodach będą mnożone one z 1,5. Suma tych wszystkich punktów wskaże mistrza i pozostałych medalistów.


Fryzjer: Jaki, według Ciebie, będzie końcowy układ tabeli w tym sezonie w 15?

Szczerze powiem, że nie wiem. Poziom jest tak wyrównany, że trudno prognozować.

Maciej: Czy zmiana trenera była konsultowana z zawodnikami? Co już się zmieniło, albo ma się zmienić, w grze Lechii w "15" pod wodzą Tomasza Rokickiego?

Tak, było to skonsultowane. Dużo w grze nie może się zmienić, gdyż jesteśmy w trakcie sezonu. Nasza taktyka pozostaje praktycznie niezmienna od 1,5 roku.

Zawodnik

Grzegorz Buczek

Grzegorz Buczek

ur.
1986
wzrost
175 cm
ocena z sezonu
3.64 (169 ocen)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Anka: Czy żeby być kapitanem w rugby trzeba być najsilniejszym, najstarszym, najbardziej wygadanym, czy jeszcze coś innego jest najważniejsze?

Jeszcze trzeba do tego koniecznie dodać, że kapitan musi mieć najdłuższą brodę... A tak na poważnie musi być na pewno liderem. Zawodnicy oraz trenerzy muszą mu ufać. No i fajnie jakby także poza boiskiem można się do niego zwrócić o pomoc.

Przeczytaj poprzedni wywiad z Grzegorzem Buczkiem, w którym mówił nie tylko o rugby, ale na przykład o tatuażachMichał Dudek: Jak podobała ci się rola kapitana reprezentacji Polski?

Wielki zaszczyt mnie spotkał. Bardzo dziękuję trenerowi i zawodnikom, z którymi w tej roli mogłem zagrać mecz o awans do Rugby Europe Championship. Uważam jednak, że jak Piotr Zeszutek wróci do kontuzji, to on jest świetnym kapitanem i należy mu się ta rola na 100 procent. Mi pod jego wodza gra się zawsze wyśmienicie.

Tomek: Mam wrażenie, że czym jesteś starszy, tym forma sportowa zwyżkuje. W związku z tym, jak długo zamierzasz grać w reprezentacji Polski i Lechii?

Jestem jak wino. Natomiast trudno planować długość gry, gdyż pewnych rzeczy się nie oszuka, a jestem przez rugby mocno porozbijany. Teraz już też dla mnie sezon się skończył, a i tak się pocieszam, że po meczu z Lublinem nie będę długo pauzować. Zerwałem biceps, w sobotę mam operację, a potem z 11 tygodni przerwy. Dlatego na pewno chciałbym w reprezentacji zagrać jeden cały sezon w Rugby Europe Championship. Natomiast w Lechii na pewno chciałbym pograć trochę dłużej.Czy jest różnica, gdy rugbista dozna kontuzji na kadrze, a w klubie? Czy ktoś mu pomaga się leczyć, finansuje to, czy jesteś zostawiony sam sobie?

W moim przypadku, ani klub, ani reprezentacja nigdy mnie nie zostawiali samego w takiej sytuacji.

Polak: Z którym młynarzem innych klubów ekstraligi rywalizowało ci się najtrudniej podczas meczu?

Ciężko powiedzieć, gdyż podczas meczu nie ma bezpośredniej rywalizacji między młynarzami. Młynarz rywalizuje z filarami. Chodzi o to, żeby tak dogadać się ze swoim filarem, żeby uprzykrzyć życie filarowi na przeciwko. Jest na to wiele sposobów.

Przeczytaj, jakie Grzegorz Buczek miał marzenia, gdy został kapitanem reprezentacji PolskiGrzegorz Buczek w Lechii Gdańsk zamierza grać dłużej niż w reprezentacji i do kolekcji dorzucić kolejne ligowe medale. Grzegorz Buczek w Lechii Gdańsk zamierza grać dłużej niż w reprezentacji i do kolekcji dorzucić kolejne ligowe medale.
Dexter: Czy widzisz w polskiej lidze swojego następcę i co musi zrobić młynarz, by osiągnąć poziom champions?

Na pewno musi być młody i wybiegany. Mamy kilku ekstra chłopaków jak: Kuba Burek, Dominik Mohyła, Michał Gadomski, czy u nas w Lechii - Sebastian Beśka.

Andżela: Wielu rugbistów grę łączy z pracą. Jak jest z tym u ciebie?

Oczywiście, też pracuję. Jestem menedżerem handlowym. Mam super panią dyrektor i super szefa. Dzięki nim obowiązki zawodowe mogę połączyć z grą w rugby.

Rugbuś: Czy aby pojechać na kadrę Polski, trzeba brać urlop w pracy, czy są pieniądze w reprezentacji i to zaczęło się opłacać, czy tylko to własna satysfakcja?

Trzeba brać urlop z pracy i zdecydowanie gramy dla własnej satysfakcji.

Reprezentacja Polski rugby w Gdyni awansowała do Europe Championship. Przeczytaj relację, zobacz fotoMichał Dudek: Jak rozwiązać sprawę dotyczącą niektórych kadrowiczów, którzy często wybierają grę w czwartej czy piątej lidze zagranicznej, zamiast przyjechać na kadrę? Dlaczego dla niektórych nie jest ona najważniejsza? Czy oni nie psują atmosfery w kadrze? Wszyscy powinni mieć ten sam cel.

Jak najbardziej się zgadzam, że cel mamy wspólny. Nie wiem, o jakich zawodników chodzi? Natomiast, jeśli o takich co są w trzecich ligach, gdzie już obowiązują zawodowe kontrakty, to już nie oni decydują, kiedy mogą wyjechać, a to ich klub może, ale nie musi ich puścić na kadrę.

Gerard: Czy wierzysz w to, że Polska może dojść do poziomu najlepszych drużyn świata?

Najlepszych to może nie, ale możemy pójść drogą na przykład Portugalii, która w ostatnich latach nam odjechała. Dużo zależy od tego, jak wykorzystany teraz awans do Rugby Europe Championship. Jeśli opracujemy długoletni plan, by być mocną drużynę w Europie, jeśli powstaną akademię rugby, jeśli będzie bardzo dobry program jak szkolić młodzież, to może otworzyć nam drogi do lepszej przyszłości.

Przypomnij sobie, kogo Grzegorz Buczek pokonał, gdy zdobywał tytuł Ligowca Września 2021Jurek: Jakie masz jeszcze cele do zrealizowania w rugby, by powiedzieć, że jesteś spełnionym zawodnikiem?

Zagrać z Gruzją w pierwszej linii... Tak jak mówiłem, zagrać w Championship, a z Lechią zdobyć jeszcze jakiś medal.

Justyna: Masz dużo tatuaży. Są plany na następne i czy któreś nawiązują do rugby?

Tatuaże to można powiedzieć, że jest to mój nałóg. Dlatego planów na następne mam dużo. Co do rugby to mam piłkę na stopie. A ponadto jeszcze w dwóch miejsca na ciele lwa jako symbol Gdańska.

Sprawdź, jak radziły sobie trójmiejskie drużyny w ostatniej kolejce ekstraligi rugby 15Typowanie wyników

ARKA Gdynia
LECHIA Gdańsk

Jak typowano

5% 11 typowań ARKA Gdynia
1% 3 typowania REMIS
94% 218 typowań LECHIA Gdańsk

Twoje daneTabela po 13 kolejkach

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Ogniwo Sopot 13 11 0 2 466:210 55
2 Orkan Sochaczew 13 11 0 2 433:211 52
3 Lechia Gdańsk 13 9 0 4 370:286 47
4 Up Fitness Skra Warszawa 12 7 1 4 387:231 38
5 Edach Budowlani Lublin 12 7 0 5 346:299 38
6 Master Pharm Łódź 13 7 0 6 276:286 33
7 Arka Gdynia 13 3 1 9 329:412 20
8 Posnania Poznań 13 3 0 10 286:476 15
9 Juvenia Kraków 13 3 0 10 175:408 14
10 Awenta Pogoń Siedlce  13 2 0 11 217:468 13
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny grają następnie o tytuł mistrzowski, a dwie następne o brązowe medale. Mecze odbędą się na boiskach zespołów wyżej klasyfikowanych w tabeli sezonu zasadniczego.
Zespoły z miejsc 5-10 kończą rozgrywki na tych pozycjach, które zajęły w sezonie zasadniczym. Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Nikt nie spada bezpośrednio.
Tabela wprowadzona: 2022-04-24

Wyniki 13 kolejki

 • Awenta Pogoń Siedlce - ARKA GDYNIA 32:20 (13:13)
 • LECHIA GDAŃSK - Edach Budowlani Lublin 41:36 (21:12)
 • Up Fitness Skra Warszawa - OGNIWO SOPOT 13:25 (8:13)
 • Juvenia Kraków - Posnania Poznań 14:25 (7:14)
 • Orkan Sochaczew - Master Pharm Łódź 22:20 (3:13)
Czytelnicy Trojmiasto.pl

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie (4)

 • Grzesiek to jeden z ostatnich chlopakow starej daty w rugby

  Swietny kapitan i dobry czlowiek,taki dinozaur rugby.Niestety na tym pokoleniu czesto konczy sie etos rugbisty chuligana-gentelmena,czlowieka charakternego z etosem boiskowych i pozaboiskowych wartosci.Mlodziez i niektorzy starsi nic poza czubkiem swojego nosa i przewartosciowanego ego nie widza niestety tu przykladem dla nich moze byc zagraniczny zaciag naszych kadrowiczow przyjezdzajacych nie dla pieniedzy,tylko po to zeby zagrac dla kraju swoich przodkow..Natomiast jezeli chodzi o nastepcow w kadrze to uwazam ze chyba Burek technicznie jest ok,natomiast duzo pracy nad soba nad tezyzna fizyczna...

  • 6 4

 • Życzę szybkiego powrotu do 100% formy , pozdrowienia z Gdyni

  • 4 0

 • (1)

  z tym awansem to troche taki fart / niefart. fajnie ze dali rade ale obiektywnie patrzac to nie mamy tam po co byc, skoro w ekstralidze na mecze w najwyzszej lidze niektore zespoly nawet nie maja pelnego skladu zeby zapisac protokol... z czym do ludzi

  • 4 0

  • Trzeba grać żeby mieć obraz w którym miejscu jestesmy.

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 RYSZARD KIWATROWSKI 14 42 92.9%
2 Justyna Gapys 14 39 85.7%
3 Marek Węgrzynowski 15 37 86.7%
4 Krzysztof Walaszek 14 36 92.9%
5 Adrian Pobłocki 14 36 85.7%

Ostatnie wyniki Lechii

45% DREW PAL 2 LECHIA Gdańsk
1% REMIS
54% Edach Budowalni Lublin
5 maja 2024, godz. 15:30
98% Orlen Orkan Sochaczew
0% REMIS
2% DREW PAL 2 LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane