Jak lider w lutym

jag
17 lutego 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Vetrex Sokół Kościerzyna zniszczył w Elblągu lidera II ligi. Podopieczni Krzysztofa Kotwickiego pokonali Techtrans Darad 34:27, a już do przerwy prowadzili różnicą 10 bramek! Podobnej konsekwencji w grze zabrakło gdańskim akademikom, którzy na własnym parkiecie roztrwonili podobną przewagę i zaledwie zremisowali z BKPR Bydgoszcz 27:27. Nie było niespodzianek w Żukowie i Gniewie. Gospodarze pewnie sięgnęli po kolejne punkty.
Elblążanom nie służy luty. W tym miesiącu przegrali już dwa mecze, a przecież wcześniej, w czternastu grach zagarnęli komplet punktów. W sobotę po raz pierwszy podopieczni Ludwika Fonferka padli przy ulicy Kościuszki. Pierwszy kwadrans nie wróżył takiego rozstrzygnięcia. Gra była wyrównana, a wynik oscylował wokół remisu. Jeszcze w 16 minucie było 7:7.
Podwyższyliśmy obronę. Na jedynkę ustawiłem Karola Chyżyńskiego. Bardzo dobrze bronił Darek Gurzyński, który miał ponad 50 procent skutecznych interwencji. W ataku po raz kolejny kapitalny mecz rozegrał Bartłomiej Janowski. Tylko do przerwy zdobył 8 bramek ocenia Krzysztof Kotwicki, trener kościerskich szczypiornistów.
To następny mecz, w którym popularny "Janek", odkąd wrócił do piłki ręcznej po odbyciu służby wojskowej, uporał się z barierą 10 bramek. A trzeba pamiętać, że rywale mają na 26-letniego wychowanka gdańskiej Spójni szczególne baczenie, często otrzymuje indywidualnych opiekunów. Oprócz Janowskiego w rozłożeniu Techtransu na łopatki przed przerwą duży udział miał Artur Fischoeder, a Chyżyński zdobył ostatnią bramkę w tej części gry rzutem z połowy boiska!
W drugiej połowie goście kontrolowali grę. Jeszcze na siedem minut przed końcem prowadzili 32:22. Rezerwowi nieco stracili z tej przewagi.
A że utrzymanie różnicy dziesięciu bramek jest sztuką, dowiódł mecz w Gdańsku. AZS PG od wyniku 8:8 zaczął oddalać się od BKPR Bydgoszcz. Zaraz po przerwie przewaga akademików wzrosła do 22:12. Wówczas kontuzji doznał Piotr Bogdanowicz.
Jako, że urazy nie pozwoliły na grę Krzysztofowi Młynarkowi i Szymonowi Kościńskiemu, kolejne osłabienie wprowadziło całkowity paraliż. Doszło do powtórki z meczu z Żukowem, który zremisowaliśmy, mając podobną przewagę. A przecież w poprzednim sezonie Legia Chełmża w takiej sytuacji potrafiła z nami wygrać. W sobotę w końcówce nie pomogły nam też sędziny. Michałowi Kardynałowi zabrały piłkę, uznając, że zagrał nogą oraz podyktowały przeciwko nam karnego, którego nie było przypomniał Edward Wierzbowski, trener gdańszczan.
Bydgoszczanom dwukrotnie udało się jeszcze zdobyć jednobramkowe prowadzenie, ale ostatecznie to oni uratowali remis, strzelając dwa karne od wyniku 25:27.
Potknięcie lidera sprawiło, że szansa na wygranie I ligi otworzyła się przed żukowianami. W ostatniej kolejce podopieczni Wiesława Predehla pewnie ograli Legię Chełmża, choć za niefrasobliwość zapłacili niekorzystnym wynikiem w przerwie. Pierwszy kwadrans przyniósł bowiem gospodarzom czterobramkową zaliczkę, a pierwszą połowę skończyli z jednym trafieniem na minusie. Po przerwie wszystko wróciło do normy, a w końcówce legionistom wyraźnie brakowało sił. W miejscowych szeregach na wyróżnienie zasłużył Marcin Kurowski, który udanie zastąpił na lewym rozegraniu Piotra Weinera.
Jedynie w Gniewie nie było niespodziewanych zwrotów akcji. Podopieczni Tomasza Śmiełowskiego przystąpili do gry z Kasztelanem niesłychanie skoncentrowani. Mariusz Balawejder, Robert Karnowski i raz jeszcze Balawejder otworzyli mecz wynikiem 3:0. Gdy do zdobywania bramek zabrał się Krzysztof Bujnowski, przewaga miejscowych po 25 minutach gry wzrosła do 18:8. Najwyższa przewaga Hetmana to rezulaty z drugiej połowy - 30:14 i 31:15.
Techtrans Darad Elbląg - Vetrex Sokół Kościerzyna 27:34 (9:19).
TECHTRANS
: Korzeniowski, Szczepanik - Minkiewicz 3, Roszkowski 5, Laskowski 3, Stypułkowski 1, Rydel, Januszewski 3, Długosz, Lenarczyk 1, Dąbrowski 4, Sadowski, Babicki 7, Stolarowicz.
VETREX: Gurzyński, Wójcik - Żynda 5, Fischoeder 6, Reichel 2, Kuźma, Janowski 11, Werochowski 1, P. Pepliński, Wnuk-Lipiński, Karczewski, S. Pepliński, Okuniewski 1, Chyżyński 8.
AZS PG Gdańsk - BKPR Bydgoszcz 27:27 (18:12)
AZS PG
: Lewicki, Filbrandt - Kardynał 3, Bogdanowicz 5, Siodelski 4, P. Zuzański 6, Krzyżak, Licznerski 5, Wiśniewski 2, M. Zuzański 2.
KS Żukowo - Legia Chełmża 32:23 (13:14)
ŻUKOWO:
Stanisławski, Szynszecki - Bruździak 2, Skup
1, Zimakowski 3, Predehl 13, Konop 7, Lica, Burandt 2,
Kurowski 4.
Hetman Gniew - Kasztelan Sierpc 38:26 (21:11)
HETMAN:
Justa, Truszyński - Karnowski 9, Graczyk 2, Daszek 1, Gogola 3, Balawejder 4, Raciborski 2, Kaczyński 1, Ortmann 5, Bujnowski 11.
Pozostałe wyniki: Cuiavia Inowrocław - MKS Brodnica 36:36 (20:16). Pauzowały: Truso Elbląg i SMS II Gdańsk.
1. Techtrans 28:4 510-378
2. Żukowo 25:5 449-401
3. Vetrex 20:10 467-420
3. Hetman 20:10 501-459
5. AZS PG 18:12 409-369
6. Kasztelan 15:17 415-391
7. Bydgoszcz 13:17 415-433
8. Cuiavia 12:18 410-437