Juniorzy na parkiecie

12 grudnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Piłkarkarki ręczne Izohanu Gdynia umocniły się na prowadzeniu w rozgrywkach ligi wojewódzkiej juniorek starszych wygrywając na własnym parkiecie z AZS AWF Gdańsk 21:20 (14:12). W tej samej kategorii chłopców na czoło wysunęła się SMS Gdańsk, która w derbach miasta pokonała Wybrzeże 26:18 (15:12). Wśród juniorów młodszych najbardziej zacięty mecz siódmej kolejki odbył się w Kościerzynie. Miejscowy Sokół uległ Wybrzeżu 22:23 (11:13).

Beata Kłusewicz i Marzena Warchoł dysponowały czternastoma zawodniczkami, ale skoro wynik był cały czas na "styku", na parkiet desygnowały tylko osiem z nich. Gdańszczanki zagrały nieco szerszym składem, ale po przerwie miały mniej do powiedzenia. Zespół Heleny Bochińskiej rozpoczął od prowadzenia 4:1. Przewagę utrzymywał aż do 21 min. Dopiero przy wyniku 11:10 akademiczki straciły cztery bramki z rzędu, w tym połowę z nich autorstwa Magdaleny Kuraś. W 35 min Emilia Węsierska rzuciła na 14:14, ale trzy minuty później nie wykorzystała karnego. W odpowiedzi dwukrotnie trafiła Marta Katulska, a Kamila Serafin poprawiła na 17:14. Co prawda, przyjezdne zdołały jeszcze wyrównać na 20:20, ale na rzut Anny Żołnierewicz nie znalazły już riposty, mimo że do zakończenia gry były jeszcze 3 minuty.

IZOHAN: Skompska - Żołnierewicz 4, Kotłowska 1, Kuraś 7, Serafin 4, Wróblewska, Korpyta, Katulska 5.
AZS: Świątek, Kordunowska - Wszędybył 4, Bąk 2, Wilamowska 4, Węsierska 7, Hintz, Zimna 2, Górska 1.

W drugim meczu 3. kolejki MTS Kwidzyn przegrał ze Słupią 32:40 (15:21). Pazował Sambor Tczew.

1. Izohan 6:0 77-59
2. Słupia 4:0 67-58
3. AZS AWF 2:4 71-72
4. Sambor 0:4 42-49
5. Kwidzyn 0:4 53-72

Wśród 19-latków SMS wykorzystała pauzę dotychczasowego lidera i po wygraniu derbów Gdańska zabrała Samborowi przodownictwo. Sukces gospodarzy w meczu z Wybrzeżem był właściwie tylko raz zagrożony. Po serii bramek Arkadiusza Pietrowskiego i Sławomira Jurkiewicza "goście" z 4:8 wyciągnęli na 10:11. Po siedmiu trafieniach z rzędu licealistów, w 48 min było już 22:13 dla podopiecznych Dariusza Tomaszewskiego.

SMS: Zimakowski, Kuczyński - Zart 2, Mielczewski 1, Kwiatkowski 3, Starczewski 1, Krawczyk, Witkowski 1, Stromski 1, Żelazek 4, Masiak 3, Reichel 1, Skierś 1, Stefański 8.
WYBRZEŻE: Sokołowski - Sztormowski 2, Narloch, Pisarewicz 1, Pietrowski 4, Jurkiewicz 5, Fijałkowski 2, Najman 1, Borof 2, Belzyt 1.

W drugim meczu 8. kolejki MTS Kwidzyn wygrał z OSiR Chojnice 29:27 (17:12).

1. SMS 9:5 195-168
2. Sambor 8:4 159-150
3. Wybrzeże 8:6 173-174
4. Kwidzyn 7:5 173-157
5. Chojnice 0:12 131-182

W Kościerzynie od początku do końca pierwszej połowy przeważało Wybrzeże, ale przewaga gdańszczan nie była większa niż trzy bramki. Zryw zespołu Janusza Kuźmy nastąpił między 26 a 33 min. Gospodarze zdobyli sześć bramek z rzędu i objęli prowadzenie 17:14. Jednak przez następny kwadrans nie potrafili trafić do bramki z gry, a dwa gole po karnych Szymona Trzcińskiego to było za mało. Na siedem minut przez końcem Marek Mońko mógł odetchnąć - przyjezdni wyszli na 22:19.

SOKÓŁ: Bambinek, Wegner, Kac - Michna 1, Toczek 5, Czaja, Trzeciński 4, Jereczek 1, Jóźwik 3, Sych 7, Lizakowski 1, Trzciński, Sarach.
WYBRZEŻE: Szynecki, Bach, Maruszewski - Szyrszyng 4, Przyłucki 8, Ciszewski 4, Osadczuk, Polkowski 4, Bieniak 2, Sadowski 1, Kułakowski, Serwatko, Skwarło.

Pozostałe wyniki: Sambor I Tczew - Conrad Gdańsk 21:19 (12:8), MTS I - OSiR Chojnice 34:11 (17:5), MTS II - Sambor II 27:25 (15:11). Pauzowała Cartusia.

1. Kwidzyn I 12:0 186-93
2. Wybrzeże 10:2 135-99
3. Cartusia 8:4 137-103
4. Sambor I 8:6 150-130
5. Conrad 8:2 119-112
6. Sokół 4:8 109-121
7. Kwidzyn II 4:8 123-139
9. Chojnice 2:10 105-161