Wiadomości

Kamil Manowiecki wicemistrzem Europy juniorów w klasie RS:X w windsurfingu

Sopocki Klub Żeglarski

Kamil Manowiecki w mistrzostwach Europy juniorów do lat 19 zdobył srebrny medal.
Kamil Manowiecki w mistrzostwach Europy juniorów do lat 19 zdobył srebrny medal. fot. mat. prasowe PZŻ

Kamil Manowiecki z Sopockiego Klubu Żeglarskiego został wicemistrzem Europy juniorów do lat 19 na pożegnanie startów w windsurfingu w klasie RS:X. Wśród seniorek jego koleżanki klubowe: Maja Dziarnowska i Karolina Lipińska skończyły regaty w Portugalii w drugiej "10". Brąz zdobyła Zofia Noceti-Klepacka z Legii Warszawa.

Kamil Manowiecki na wodach Oceanu Atlantyckiego, u wybrzeży portugalskiej Vilamoury poprawiał się ze startu na start.

- Nie miałem zbyt dużo czasu na przygotowanie się do tych regat. Przyjechałem tu trzy tygodnie temu z mistrzostw świata na jeziorze Garda, gdzie ścigałem się na foilu. Przez ten czas próbowałem się przestawić ponownie na RS:X. Nie było to zbyt łatwe i początek regat nie szedł mi zbyt pomyślnie - relacjonował 18-latek z Sopotu, który zaczął gonić czołówkę, gdy zmieniły się warunki atmosferyczne.
Manowiecki zdecydowanie lepiej czuł się, gdy zaczął wiatr mocny wiatr. Wówczas zdołał nawet wygrać dwa wyścigi, a że też w żadnym nie wypadł z pierwszej "5", przesunął się na 2. miejsce w klasyfikacji końcowej.

- Czułem, że nie jestem tak dobrze przygotowany technicznie, jak to działo się w poprzednich latach, gdy pracowaliśmy całą kadrą na formę. Robiłem błędy i dopiero po rozmowie z trenerem Pawłem Kowalskim wyluzowałem się i zacząłem dużo skuteczniej żeglować. Złoto było poza zasięgiem, a ja mogłem finiszować między drugim a czwartym miejscem. Choć nie obyło się bez emocji i nawet momentu kryzysowego, to dałem z siebie wszystko i wywalczyłem srebro - dodał Manowiecki.

Nowa deska olimpijska w windsurfinguW regatach do lat 19 wystartowało tylko siedmiu zawodników. Przyjechali do Portugalii tylko ci, którzy widzieli się na podium. Wygrał Daniel Basik Tashtash (Izrael), a o punk za Polakiem mistrzostwa ukończyli: Aurelio Terry-Valle (Hiszpania) i Adir Tawil (Izrael).

Pozostali zwodnicy poprzednio startujący na RS:X już przesiedli się na deskę, która będzie olimpijską w 2024 roku. Także Kamil przedłuża swój pobyt w Vilamourze do 5 grudnia, aby trenować na foilu.

Dlaczego Piotr Myszka musiał wycofać się z mistrzostw Europy?W mistrzostwach seniorek startowały dwie sopocianki. Maja Dziarnowska zajęła 12., a Karolina Lipińska 16. miejsce w stawce 31 zawodniczek. Najlepsza z Polek - Zofia Noceti-Klepacka z Legii Warszawa zdobyła brązowy medal, ustępując jedynie: Charline Picon (Francja) i Katy Spychakov (Izrael).

- Jestem bardzo zadowolona z medalu i chciałabym go zadedykować mojemu tacie. Dziękuję też moim koleżankom z kadry, Mai Dziarnowskiej i Karolinie Lipińskiej, które mocno mnie cisną i dzięki temu utrzymuję się wysokiej formie. Świetną pracę wykonują też trenerzy, w kadrze Cezariusz Piórczyk i w klubie Paweł Skrzecz odpowiedzialny za moje przygotowanie motoryczne. Myślę, że jestem na dobrej drodze do medalu na igrzyskach w Tokio - oceniła Klepacka, dla której w RS:X to już ósmy medal mistrzostwach Europy, a czwarty brązowy. Ponadto w kolekcji ma trzy złota i jedno srebro.
W rywalizacji seniorów Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski) zajął 16. miejsce, a - jak informowaliśmy - Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) musiał wycofać się z powodu pęknięcia żebra. Dubletem wygrali reprezentanci Izraela: Yoav Cohen przed Shaharem Zubarim, a trzeci był broniący złota - Kiran Badloe (Holandia).

Opinie (4)

 • Garda we Włoszech, mekka żeglarstwa w każdej postaci.
  Jezioro cudownie położone z czyściutką wodą. Głębokość do 349m

  • 4 0

 • gratulacje

  • 0 0

 • Kowalski brawo

  jak zawsze w tle są trenerzy, szkoda. Wyrazy uznania za jego pomoc, stara dobra szkoła trenerska, młodzi powinni się uczyć. Generalnie od kilku sezonów słabo z trenerami w młodszych kategoriach, szkoda że potencjał dzieci, rodziców nie jest w pełni wykorzystany. Kamil Manowiecki od początku był talentem, ale też wyrazy uznania dla rodziców :)

  • 0 0

 • Gratulacje dla Kamil Manowiecki

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »