Kamińska obok "pudła"

15 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Beata Kamińska zajęła czwarte miejsce na 200 metrów stylem klasycznym w pływackich mistrzostwach Europy na krótkim basenie. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk o blisko sześć sekund przegrała z Julią Jefimową. Rosjanka wynikiem 2:19.08 złoto zwieńczyła nowym rekordem kontynentu.

27-letnia słupszczanka z urodzenia, a gdańszczanka z wyboru to specjalistka pływania na 25-metrowym obiekcie. W 2005 roku w Treście zdobyła w mistrzostwach kontynentu złoty (100 metrów stylem klasycznym) oraz srebrny medal (50 metrów stylem klasycznym), a w minionym sezonie w Helsinkach uzupełniła kolekcję o brąz (200 metrów stylem klasycznym).

Na Węgrzech podopieczna Alojzego Ogińskiego, który niegdyś prowadził Alicję Pęczak, ponownie zgłoszona została do indywidualnej rywalizacji na trzech dystansach. Rozpoczęła od sprintu. W eliminacjach miała ósmy czas, ale gdy przyszło do półfinałów, uzyskała dziesiąty rezultat (31.43) i do decydującej rozgrywki nie weszła.

Dzień później, na najdłuższym dystansie gdańszczanka była o krok od podium. Ścianę basenu dotknęła po Jefimowej, Mirnie Jukić (Austria) oraz Anne Poleską (Niemcy). Jednak brak medalu, przegranego o blisko trzy sekundy, nie wprawił naszej pływaczki w zły nastrój. - Nie przygotowywałam się specjalnie do tych zawodów. Już przed startem mówiła, że jestem tu w stanie popłynąć szybciej niż 2:25. Dlatego cieszę się, że poprawiłam swój wynik z eliminacji - oceniła Kamińska.

W tym roku Beata nie jest w reprezentacji osamotniona. Drugim gdańskim kadrowiczem został bowiem Mateusz Kierzkowski. To 20-letni wychowanek Delfina Toruń, który przez Novitę Zielona Góra, kilka miesięcy temu trafił do AZS AWFiS. W debiucie w tej rangi zajmą 38. miejsce na 100 metrów motylkiem, ale czasem 55.03 o ponad sekundę poprawił rekord życiowy. Przed podopiecznym Ogińskiego jeszcze start na dystansie dwukrotnie dłuższym.

Po dwóch dniach mistrzostw w Debreczynie biało-czerwoni mają na koncie dwa złote i jeden srebrny medal. Tytuły mistrzowskie zdobyli Otylia Jędrzejczak, która czasem 2:03.53 pobiła rekord świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym (!), oraz Paweł Korzeniowski, triumfator na 400 m stylem dowolnym. Srebro wywalczyła Katarzyna Baranowska na 200 m stylem zmiennym.

Dobre wyniki Polaków do tego stopnia sfrustrowały rywali, że zamierzali oni oskarżyć naszych reprezentantów przed komisją antydopingową Europejskiej Ligi Pływania. Dopingiem miałoby być... wdychanie tlenu. Paweł Słomiński przyznaje: To element wywierania presji na przeciwnika. Nie robimy nic niedozwolonego. Nasi zawodnicy nadal będą stosować tlen. Jest to element wspomagania pływaków - ripostuje szkoleniowiec biało-czerwonych.