Kapitalne otwarcie gospodyń

18 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

VBW Gdynia

Paulina Pawlak (nr 6) aż sześć razy trafiła za trzy punkty.

Koszykarki Lotosu PKO BP rozpoczęły marsz po dziesiąty tytuł mistrzyń Polski w historii klubu. W pierwszym spotkaniu finałowym play-off gdynianki pewnie wygrały z KSSSE AZS PWSZ Gorzów 86:74 (25:16, 18:23, 26:18, 17:17). Drugie spotkanie w rywalizacji do czterech zwycięstw odbędzie się również w hali przy ul. Górskiego. Początek gry w niedzielę o godzinie 13.30.

LOTOS PKO BP: Catchings 27 (2x3), Pawlak 18 (6), Matović 10, Beard 7, Jujka oraz Snitsina 11 (2), Leciejewska 8, Podrug 5 (1), Curie, Tomiałowicz, Sosnowska.

KSSE AZS: Żohnova 17 (1), Anosike 12, Żurowska 8 (2), Richards 7 (1), Kaczmarczyk 3 (1) oraz Breitreiner 13 (3), Taylor 11, Czubak 3 (1), Koryzna.

Początek meczu zdecydowanie należał dla gospodyń, które szybko chciały uradować ponad trzytysięczną widownię. Wynik otworzyła "trójka" Pauliny Pawlak, akcje Tamiki Catchings i Ivany Matović oraz cztery punkty z rzędu Alany Beard przyniosły w 4. minucie prowadzenie 11:0! Dopiero wówczas przyjezdne zdobyły pierwsze punkty. Za trzy trafiła Justyna Żurowska.

Gorzowianki próbowały odrabiać straty. Jednak Lotos kontrolował przebieg gry. Gdy przewaga zmalała do sześciu punktów (17:11), od razu poprawiła Catchings, a Pawlak poprawiła "trójką". Gdynianki grały bardzo agresywnie. W inauguracyjnej kwarcie sędziowie odgwizdali im aż osiem fauli, w tym trzy Magdalenie Leciejewskiej. Tyle samo przewinień co "Lecia" miała w tym momencie cała drużyna rywalek! Z drugiej strony presja na rywalka pozwoliła zdobyć aż pięć przechwytów, w tym trzy Pawlak.

Drugie dziesięć minut "trójką" na 28:16 otworzyła Catchings, a Katsiaryna Snitsina, również zza linii 6,25 podwyższyła rezultat do 31:17. Akademiczki próbowała do walki zachęcić Katarina Żohnova. Po akcjach Czeszki różnica między drużynami po kwadransie gry wynosiła osiem punktów (33:25). Od razu akcją 2+1 odpowiedziała Beard, ale Żohnowa i Anne Breitreiner, która przypomniała się gdyńskiej publicznością "trójką" w 16. minucie sprawdziły straty do 30:36.

Gorzowianki otrzymały szanse, gdyż Lotos zaczął je energicznie "gonić" pod względem... strat. Zbliżył się w tym elemencie na 7:11. Dopiero "trójka" Pawlak, trzecia już dzisiaj, sprawiła, że gdynianki nie musiały się denerwować u schyłku pierwszej połowy o korzystny wynik. Do przerwy dowiozły tylko cztery punkty w zapasie (43:39), gdyż tę odsłonę kończyły skuteczny rzut Samanthę Jane Richards oraz "trójka" Agnieszki Kaczmarczyk.

Dobre otwarcie po zmianie stron pozwoliło miejscowym odskoczyć na 51:42. Jednak coraz śmielej poczynała sobie Breitreiner. Niemka wespół z Żohnovą i Lindsay Taylor sprowadziły straty do trzech oczek (55:58) w 28. minucie. Sytuacje uspokoiły dopiero kolejne "trójki" gdynianek, tym razem Catchings i Snitsiny. Amerykanka po pół godzinie miała na koncie 23 punkty, a Lotos PKO BP prowadził 69:57.

Skuteczna akcja rewelacyjnej Tamiki otworzyła również ostatnie dziesięć minut. Gorzowianki już się nie podniosły. Jedyną niewiadomą były tylko rozmiary końcowego zwycięstwa, choć w play-off nie mają one większego znaczenia.