Karny za trzy punkty. Ława strzelił w doliczonym czasie gry!

Jacek Główczyński
24 kwietnia 2005 (artykuł sprzed 19 lat)

Piłkarze Arki Gdynia pokonali na własnym stadionie drużynę MKS Mława 1:0 (0:0). Gola na wagę trzech punktów w II lidze w doliczonym czasie gry strzelił z "jedenastki" Bartosz Ława. Chwilę wcześniej ten pomocnik gospodarzy nastrzelił rękę jednego z rywali w polu karnym, umożliwiając sędziemu wskazanie na "wapno".

ARKA: Chamera - Kowalski, Wojnecki, Majda, Sobieraj - Pudysiak (62 Gorząd), Bartoszewicz (69 Ignaszewski, 90 Ulanowski), Ława, Jelonkowski - Griszczenko, Patalan.
MKS: Wiśniewski - Osiecki, Bukowski, Rogoziński, Leszczyński - Król (73 Kalu), Mikłowski, Lubasiński, Nawrot - Rogalski (79 Falęcki), Karpiński (85 Gajowniczek).

Żółte kartki: Griszczenko (Arka), Nawrot, Karpiński (Mława). Sędziował: Kusak (Częstochowa) jako główny oraz Przybyszewski (Zabrze) i Sikora (Częstochowa). Widzów: ok. 5 000.

Gdyby był to boks, a nie piłka nożna, Arka nie musiałaby niemal do ostatnich sekund walczyć o pełną pulę, gdyż wysoko wygrałaby na punkty.

Przez cały mecz, a zwłaszcza w drugiej połowie, podopieczni Mirosława Dragana mieli wielką przewagę. Po zmianie stron goście praktycznie ograniczyli się do wykopywania piłki z własnego pola karnego. Szło to im o tyle łatwiej, gdyż gdynianie grali głównie górą, nie bacząc na to, że rywale są obdarzeni bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, a ponadto preferowali grę środkiem pola, gdzie było największe zagęszczenie zawodników. Brakowało akcji oskrzydlających, rozciągnięcia akcji...

W pierwszym kwadransie drużyny próbowały się postraszyć rzutami wolnymi, bitymi tuż zza pola karnego. Uderzenie Ławy poszybowało nad poprzeczką, a w rewanżu Tomasz Leszczyński trafił w gdyński mur.

Potem Arka próbowała szczęścia w strzałach z dystansu. Jednak zarówno próby Ławy, jak i Radosława Bartoszewicza mijały bramkę.

Maciej Wiśniewski, który niegdyś grał w Arce, mógł się wykazać po raz pierwszy dopiero w 25 minucie. Po dość przypadkowej akcji, przy której goście sygnalizowali pozycję spaloną, choć piłka w pole karne trafiła po zagraniu jednego z nich, futbolówkę przejął Dariusz Patalan. Gdyński napastnik, stojąc tyłem do bramki, ładnym podaniem obsłużył Marcina Pudysiaka, ale strzał tego ostatniego bramkarz MKS złapał.

W 33 minucie popularny "Pudys" szarpnął prawym skrzydłem. Po jego wrzutce obrońców przeskoczył Janusz Jelonkowski, ale i z jego "główką" poradził sobie Wiśniewski.

Przed przerwą goście najlepszą sytuację stworzyli w 27 minucie. Zarzewiem niebezpieczeństwa był kolejny faul blisko pola karnego Łukasza Kowalskiego. Piotr Król idealnie z wolnego wrzucił na głowę Mariusza Mikłowskiego, a ten skierował piłkę tuż przy słupku, na nasze szczęście po jego zewnętrznej stronie.

Druga połowa wyglądała tak, jakby piłkarze zapatrzyli się na telewizyjne transmisje z... hokejowych mistrzostw świata. Mławianie zostali zamknięci w swoistym zamku, ograniczając się praktycznie do wybijania piłki w myśl zasady - czym dalej od własnej bramki, tym lepiej.

Gdyby nie dwie dość łatwe interwencje, Michał Chamera mógłby udać się po zasiłek dla... bezrobotnych. W 58 minucie gdyński golkiper złapał piłkę podawaną mu przez Jerzego Wojneckiego, który tym samym zażegnał niebezpieczeństwo po dośrodkowaniu Tomasza Nawrota, a blisko kwadrans później wyłapał strzał z dystansu Mikłowskiego.

Z poczynań ofensywnych gości warta odnotowania byłaby jeszcze sytuacja z 64 minuty. Wówczas Nawrot zainicjował atak, w którym MKS wyszedł trójką na dwóch gdyńskich defensorów, ale Maciej Rogalski po dotarciu do "16" pogubił się...

Czym bliżej końca Arka atakowała z coraz większą determinacją. Przeszła nawet na wariant z trzema obrońcami, bo Krzysztof Sobieraj, który rozpoczynał mecz na lewej obronie, zaczął operować w środkowej linii. Ponadto świeżo upieczony kapitan żółto-niebieskich dwukrotnie przewracał się na polu karnym rywali, ale sędzia przewinień się nie dopatrzył. Za to już w 55 minucie za nakładkę przyznał Arce rzut wolny pośredni, niespełna 17 metrów na wprost bramki. Szkoda, że Bartoszewicz uderzył wówczas w mur.

Jeszcze bardziej klarowne sytuacje mieli Andriej Griszczenko i Jelonkowski. Pierwszy w 83 minucie po rajdzie lewą stroną strzelił celnie, ale Wiśniewski sparował piłkę na róg. Drugi - doszedł po piłki przerzuconej nad obrońcami przez Sobieraja, ale z kilku metrów przeniósł piłkę nad poprzeczką. Bohaterem zaraz po przerwie mógł zostać także Wojnecki, ale po dośrodkowaniu z wolnego Ławy strzelił głową obok słupka.

Gdynian do nieustającego ataku pchał wspaniały doping kibiców, zwłaszcza tych zgromadzonych w sektorze pod zegare. Jednak i na trybunach zaczęło pojawiać się zwątpienie, czy nie powtórzy się historia ze... sparingów. Przed ligą Arka remisowała bowiem z MKS 0:0 i 1:1.

Gdy sędzia zasygnalizował, że dolicza trzy minuty, jeden z kibiców stwierdził, "lepiej niech będą trzy godziny, to może wreszcie ich zamęczymy".

Ale 180 sekund wystarczyło, aby zainkasować trzy punkty. Arka zdobyła kolejny rzut wolny, tym razem około 25 metrów od bramki. Można było strzelać, ale Sobieraj posłał piłkę sprytnie po ziemi obok muru, a podążył za nią Ława. Bartek wpadł na pole karne i próbował dośrodkować. Będący blisko całej akcji arbiter orzekł, że piłka uderzyła w rękę obrońcę MKS i bez wahania wskazał na "wapno".

Pewnym egzekutorem był Ława. Co prawda Wiśniewski wykonywał rozpaczliwe ruchy rękoma i nogami, ale ostatecznie pozostał w środku bramki. Gdynianin strzelił precyzyjnie w prawy róg jego bramki.

"Dragan przeprasza"

Pozostałe wyniki: Szczakowianka - RKS Radomsko 3:0 (3:0), Kujawiak Włocławek - ŁKS Łódź 1:0 (mecz przerwany), Jagiellonia Białystok - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:1 (0:1), Ruch Chorzów - Podbeskidzie Bieslko-Biała 0:0, GKS Bełchatów - Piast Gliwice 1:0 (1:0), Widzew Łódź - Górnik Polkowice 1:1 (1:1), Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (1:0), Radomiak Radom - KSZO Ostrowiec 0:3 (0:1).

• TYLKO ARKA

JAK NIE WIESZ CO PISAC 10LATKU TO NIC NIE PISZ ZOBACZ JAK NAM IDZIE A JAK LECHI.DO DRUGIEJ LIGI NIGDY NIE WEJDZIECIE TYLKO BEDZIECIE KOPALI W KLASIE E!!!

• 0 0

• No i aRECZKA znowu karnego dostla.Jak sie nie ma kasy na stadion to jest kasa na kupowanie meczy.

No cóz,pieniadze szczescia nie daja ale za to mozna kupowac pierwsza lige.

• 0 0

• Za takie przekrety liga podworkowa sie wam nalezy.Apropo ktory to juz karny dla aRECZKI?:))))))))))

• 0 0

• Tomek

Arka to musi strzelac chociaz karne bo lechia wogole nie musi grac na wyjazdach i dostaje walkowery....:):)

• 0 0

• Ale bylo nas duzo !!! 4679 widzow to prawie tyle co w Szczakowej !!! Trzeba teraz apelowac o rozbudowe stadionu!! Araka 1 liga !!!

• 0 0

• moja opinia

Niezle kino! Widac, ze Arka potrafi dogadac sie z arbitrami... Szkoda, ze Canal + nie pokazuje 2 ligi, to sedziowie opamietaliby sie z tymi przekretami na korzysc Arki. I nie mam tu na mysli tylko meczu z Mława.

• 0 0

• Piecio czy dziesiecio latek ale racje ma i sie kuma na zeczy,a prawda w oczy kole.Z-et klase dla was powinni zrobic.

• 0 0

• Tomek

Ty kibic pilki noznej traka jest polska liga kazdy kto o cos walczy to kreci,jeszcze tego nie zrozumiales?powiem ci wiec lechia tez juz ma zalatwione wszystkie mecze jak to cie pocieszy:)