Koszykarki Arki Gdynia skończyły rok zwycięstwem nad Pszczółką Lublin

Arka Gdynia - kosz. k.

Rebecca Allen liderowała Arce podczas meczu w Lublinie.
Rebecca Allen liderowała Arce podczas meczu w Lublinie. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Koszykarki Arki Gdynia pokonały na wyjeździe Pszczółkę Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 66:56 (12:21, 21:8, 17:10, 16:17) i wiedzą, że w nowy rok wejdą z drugim bilansem w lidze. Choć w piątek miewały spore przestoje w ataku, to wyniku pilnowała Rebecca Allen. Australijka zdobyła 20 punktów.

POLITECHNIKA ZAGRA W NIEDZIELĘ Z OSTROVIĄ. PRZECZYTAJ O TYM MECZU

Pszczółka: Kiesel 21 (7 zb., 5 st.), Rymarenko 10 (1x3, 5 zb.), Greene 9 (11 zb.), Adamowicz 5 (1x3), Mistygacz 0 (5 zb.) oraz Butulija 11 (2x3), Cebulska 0, Poleszak 0

ARKA: Allen 20 (2x3), Cannon 9 (9 zb.), Greinacher 4 (5 zb.), Makurat 3 (1x3), Baltkojiene 0 oraz Balintova 19 (1x3, 5 as., 5 p.), Rembiszewska 6, Podgórna 3 (1x3), Jurcenkova 2, Stelmach 0

Koszykarki Arki Gdynia pojechały 600 kilometrów na południe Polski, aby sprawić sobie świąteczny prezent, wygrać ostatni mecz w 2018 roku i zakończyć go z drugim bilansem Energa Basket Ligi Kobiet. Dodatkowy smaczek nadawało starcie dwóch najlepiej punktujących zawodniczek rozgrywek, środkowej Arki Emmy Cannon oraz rozgrywającej Pszczółki Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin, Brianny Kiesel. Po ostatniej kolejce ich średnie punktowe wynosiły po 21,4.

Pierwsza trafiła do kosza zawodniczka gospodyń dając im prowadzenie 8:3. Za chwilę 5. punkt w meczu zdobyła trzymająca wynik dla Arki Rebecca Allen. Natomiast Cannon pierwsze trafienie zaliczyła w 5. min. (12:7). Pszczółka grała bardzo dobrze w pierwszej kwarcie i w 9. min., po trójce Dajany Butuliji prowadziła 21:12. Takim wynikiem zakończyła się ta część gry.

W drugiej gdynianki zdecydowanie wzmocniły obronę i pozwoliły, aby rywalki zdobyły tylko 8 pkt. Choć pierwszy raz wyszły na prowadzenie dopiero w 18. min. po kolejnym trafieniu Allen (27:29). Było ono częścią serii 9:0 dla przyjezdnych, którą tuż przed upływem czasu pierwszej połowy zakończyła Cannon (27:33). Przed syreną zapraszającą na długą przerwę punkty dołożyła jeszcze Kiesel (29:33).

Trafienia Sonji Greinacher, Barbory Balintovej oraz Allen i w 22. min. było 42:31 dla Arki. I nagle atak przyjezdnych stanął. Nie mogły zdobyć punktów aż przez 6 min. Co ciekawe, nie straciły w tym czasie prowadzenia. Kiedy niemoc przełamała celnym rzutem za trzy Balintova zrobiło się 45:37 dla Arki. Także trójką kwartę zamknęła Anna Makurat (39:50).

Pszczółka nie rezygnowała z pogoni za Arką. W 32. min. doszła przyjezdne na 45:50, Arka odskoczyła na 57:47, aby po chwili wygrywać tylko 57:53. Wyniku ponownie przypilnowała Allen do spółki z Balintovą i w 39. min. mieliśmy 64:53 dla gdynianek. Tej przewagi drużyna Gundarsa Vetry nie roztrwoniła.

W pojedynku najlepszych "strzelb" góra okazała się Kiesel, która dobyła 21 pkt. Cannon miała słabą skuteczność rzutów z gry - trafiła tylko trzy z 15 prób, a mecz zakończyła w 9 pkt.

Wyniki 12 kolejki:

• Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - ARKA GDYNIA 56:66 (21:12, 8:21, 10:17, 17:16)
  • SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Ostrovia 74:40 (23:9, 17:8, 16:10, 18:13)
  • Energa Toruń - Wisła CanPack Kraków pd. 94:86 (23:20, 14:26, 28:11, 15:23, d. 14:6)
  • Enea AZS Poznań - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 71:94 (23:22, 20:29, 13:27, 15:16)
  • Widzew Łódź - Artego Bydgoszcz 67:80 (13:20, 23:15, 16:25, 15:20)
  • CCC Polkowice - Ślęza Wrocław 51:54 (13:9, 18:14, 14:12, 6:19)