Derby koszykarek Sunreef Yachts Politechnika Gdańska - Arka Gdynia 65:79

Marcin Dajos
9 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Barbora Balintova zdobyła 18 punktów i była najskuteczniejszą koszykarką derbów. Barbora Balintova zdobyła 18 punktów i była najskuteczniejszą koszykarką derbów.

W derbach koszykarek Sunreef Yachts Politechnika Gdańska przegrała u siebie z Arką Gdynia 65:79 (16:17, 14:22, 12:24, 23:16). Beniaminek Energa Basket Ligi Kobiet świetnie zaczął mecz, później ambitnie gonił jedną z czołowych drużyn ligi w czwartej kwarcie, ale żółto-niebieskie i tak okazały się zbyt silne.

SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA: Conwright 16 (4x3), Holopainen 8, Clarke 8 (1x3, 8 zb.), Pyka 7 (5 as.), Szymańska 0 oraz Śmietańska 7, Haryńska 5 (1x3), Strzelczyk 4, Koc 4 (5 zb.), Gwizdała 3 (1x3), Bujniak 0, Duszkiewicz 0

ARKA: Balintova 18 (7 st.), Cannon 14 (1 zb.), Allen 10 (5 zb.), Makurat 6 (6 zb.), Jurcenkova 1 (9 zb.) oraz Podgórna 12 (2x3), Greinacher 12 (1x3), Baltkojiene 6, Rembiszewska 0, Stelmach 0

Po raz pierwszy w historii Energa Basket Ligi Kobiet odbyły się derby pomiędzy Sunreef Yachts Politechniką Gdańską a Arką Gdynia. I choć różnica w tabeli pomiędzy obiema drużynami jest duża, to po pierwszej kwarcie można było rzec, że derby rządzą się swoimi prawami.

Wynik otworzyła środkowa Politechniki Tiffany Clarke, następnie punkty dołożyły Martyna Pyka oraz dwie trójki Maegan Conwright i gospodynie prowadziły 10:0. Arkę odblokowała punktowo w 4. min Barbora Balintova. Tym razem Politechnika przestała trafiać przez 4 min, a po kolejnych punktach Balintovej zrobiło się 10:8. Następnie Conwright oraz Clarke trzymały gdańszczankom prowadzenie, które na minutę przed końcem kwarty odebrała Anna Jurcenkova (14:15).

Pyka oraz Annika Holopainen sprawiły, że w 11. min było 21:18 dla gdańszczanek. Następnie atak Politechniki został zatrzymany przez obronę strefową Arki. Rzuty z nieprzygotowanych pozycji, brak skuteczności, a z drugiej strony parkietu łatwe punkty przyjezdnych po wejściach pod kosz. W 18. min Rebecca Allen stanęła na linii rzutów wolnych, wykorzystała obie próby i Arka prowadziła 35:27. Wcześniej Australijka popisała się dwoma efektownymi blokami.

Druga połowa zaczynała się przy prowadzeniu gdynianek 39:30. Szybko powiększyła je Emma Cannon (30:41) i choć dwie trójki trafiła później Conwright, to Arka dalej była bezpiecznie z przodu. Zza łuku celnie przymierzyła również Sonja Greinacher i w 23. min mieliśmy 46:36 dla Arki. Przyjezdne ponownie zaczęły grać szybko, a to okazało się zabójcze dla Politechniki. W połowie kwarty spod kosza trafiła Greinacher (36:50) i trener Rafał Knap prosił o czas. Pomogło to na tyle, że przewaga Arki przestała szybko rosnąć, ale Politechnika nie była w stanie jej zmniejszyć. 20 punktów przekroczyła w 29. min gdy za trzy trafiła Kamila Podgórna (40:61).

Czwartą kwartę rozpoczęła 5 pkt z rzędu Agnieszka Haryńska, co dało Politechnice nadzieję na poprawę wyniku (47:63). Po czasie dla Gundarsa Vetry trafiła Santa Baltkojiene. To odblokowało Arkę. Gdynianki nie były już jednak tak skuteczne w defensywie, popełniały w niej proste błędy. Po dwóch łatwych rzutach spod kosza Karolina Strzelczyk oraz Katarzyny Śmietańskiej zrobiło się 56:69. Gdańszczanki zmniejszyły stratę w 39. min po trójce Natalii Gwizdały (65:77), ale na więcej Arka już nie pozwoliła.

Wyniki 10 kolejki

• SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - ARKA GDYNIA 65:79 (16:17, 14:22, 12:24, 23:16)
  • Energa Toruń - TS Ostrovia 89:48 (17:15, 31:14, 15:13, 26:6)
  • Enea AZS Poznań - PGE MKK Siedlce 85:88 (24:30, 22:17, 15:23, 24:18)
  • CCC Polkowice - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. 78:73 (17:23, 25:17, 18:20, 18:13)
  • Widzew Łódź - Ślęza Wrocław 92:80 (20:21, 22:25, 30:21, 20:13)
  • Artego Bydgoszcz - Wisła CanPack 70:60 (20:12, 17:18, 13:18, 20:12)