Asseco dało się zdominować Śląskowi

31 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Filip Matczak był jednym z trzech koszykarzy, którzy nie zawiedli w meczu ze Śląskiem, ale i on po meczu zagryzał zęby z wściekłości. Filip Matczak był jednym z trzech koszykarzy, którzy nie zawiedli w meczu ze Śląskiem, ale i on po meczu zagryzał zęby z wściekłości.

Koszykarze Asseco zawiedli po raz kolejny i popadają w coraz większe tarapaty w rywalizacji o play-off. Tym razem pokazali to gorsze oblicze w Gdynia Arenie, przegrywające ze Śląskiem Wrocław 79:89 (7:22, 20:24, 21:20, 31:23). Gospodarze agresywną grę zaprezentowali dopiero w ostatnich 4 minutach meczu, ale to było za mało by na dobre utrzymać inicjatywę w walce o 8. miejsce, czyli ostatnim dającym możliwość gry w najważniejszej części sezonu.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z FILIPEM MATCZAKIEM, DO KTÓREGO PYTANIA NADESŁALI NASI CZYTELNICY

ASSECO: Matczak 25 (2x3, 6 zb.), Hickey 21 (5x3), Żołnierewicz 5 (1x3), Parzeński 4, Frasunkiewicz 0 oraz Szczotka 14 (1x3, 6 zb.), Kowalczyk 7 (2x3), Jankowski 0, Kaplanović 0, Kołodziej 0

Śląsk: Ikovlev 21 (2x3, 6 zb., 5 st), Kowalenko 18 (1x3, 8 zb.), Jarmakowicz 17 (1x3, 5 st.), Han 13 (4x3), Jankowski 7 (12 zb.) oraz Chanas 13 (1x3), Krakowczyk 0, N. Kulon 0, Pruefer 0, Wnętrzak 0, M. Kulon 0

Mecz ze Śląskiem miał być dla Asseco tym, w którym nie można się potknąć. Gdynianie w ostatnich miesiącach tracą grunt pod nogami w kontekście gry o play-off. Coraz bliżej nich są drużyny z grupy pościgowej. I choć to Asseco zajmowało przed obecną kolejką ósme miejsce i miało losy rywalizacji we własnych rękach, to postawa gdyńskich zawodników w ostatnich meczach nie mogła napawać optymizmem.

Punkty z półdystansu Anthony'ego Hickeya, trójka, a później dobitka spod kosza Filipa Matczaka. To wszystko na co było stać w ofensywie Asseco w pierwszej kwarcie. Nie lepiej było w obronie. W ostatnich 4 min. pierwszej odsłony gry Śląsk zdobył 12 pkt i wygrał ją 22:7.

Gdyńscy koszykarze byli zupełnie bez formy. Nie potrafili dostać się w pole trzech sekund rywali choć ci grali bez klasycznego środkowego. Mało tego, na tyle zawładnęli przebiegiem meczu, że trener Tane Spasev dopasował się do tego i zrezygnował szybko z usług Jakuba Parzeńskiego. Gdynianie grali bez pomysłu w ataku. W całej pierwszej połowie trafili zaledwie 9 z 31 rzutów z gry i mieli tylko 1 asystę Asseco. Do tego Śląsk wygrał zbiórkę 23:13.

W drugiej kwarcie przewaga przyjezdnych urosła do 24 punktów. W końcówce tej części gry zniwelował ją 5 celnymi rzutami wolnymi z rzędu Matczak. I choć do walki poza nim kolegów zachęcali Piotr Szczotka - najbardziej waleczny na boisku w koszulce Asseco - oraz Przemysław Frasunkiewicz, to nic nie było w stanie pobudzić odpowiednio całej drużyny.

Nie zmieniła tego nawet długa przerwa. Swój koncert wciąż dawał Witalij Kowalenko. Skrzydłowy przed zmianą stron imponował skutecznością, nie inaczej było w trzeciej części spotkania. Ogrywał jak chciał m.in. Przemysława Żołnierewicza. Jedynym pozytywem po stronie gospodarzy było to, że już w 26. min. po cztery faule mieli właśnie Kowalenko i Mateusz Jarmakowicz, a trener Emil Rajković musiał wprowadzić do gry niespełna 20-letniego Filipa Pruefera.

Gdynianie szybko to wykorzystali. 4 pkt z rzędu zdobył Sebastian Kowalczyk, trafienia dołożyli Matczak oraz Szczotka i w 28. min. zrobiło się 41:56. Trener Rajković szybko przywrócił na bosko Jarmakowicza, a gra Śląska wróciła do normy. Zaznaczyli to trójkami Francis Han oraz Denis Ikovlev i Śląsk kończył kwartę wygrywając 66:48 - choć na jej koniec za trzy trafił także Hickey.

- Młodzi gracze Asseco, pod wpływem defensywy jaką zastosowaliśmy, w większości sytuacji dochodzi do momentu, gdy musieli oddawać ważne rzuty i ich nie trafiali. Wiedzieliśmy, że dla drużyny z Gdyni ten mecz jest z tych koniecznych do wygrania. My nie mieliśmy nic do stracenia i to było widać na boisku - podsumował Rajković.
6 celnych rzutów za trzy punkty obejrzeliśmy pomiędzy 30. a 35. min. meczu. Po stronie Asseco brylował w tym elemencie Hickey, ale goście potrafili odpowiedzieć tym samym. Prowadzili więc 80:61 i nawet w momencie, gdy 5. przewinienie popełnił Kowalenko, to Śląsk spokojnie mógł dogrywać mecz. Tak też zrobił, ale równocześnie pozwolił rozpędzić się Asseco.

Trójki Hickeya i Matczka, który dołożył tajże trafienia z wolnych, punkty po przechwycie Szczotki i na niespełna półtorej minuty przed końcem mieliśmy jednocyfrową przewagę - 75:82. Na więcej gdynianom zabrakło sił.

- Po Koszalinie powiedziałem, że nic wielkiego się nie stało. To samo muszę powiedzieć teraz. Po prostu trzeba zacząć wygrywać. Wszystko leży w rekach moich koszykarzy. Nie możemy zaczynać meczu u siebie przegrywając 7:22. Skuteczność była zastraszająca i przewaga Śląska rosła. Do tego mieliśmy jedną asystę w pierwszej połowie więc o czym tu mówić. Na własnym parkiecie musisz grać z większą energią, a nie budzić się dopiero w czwartej kwarcie. Nie chcę się w żaden sposób usprawiedliwiać, ale graliśmy pierwszy mecz u siebie od lutego. Może dlatego tak słabo zaczęliśmy, ale to nie jest żadne usprawiedliwienie - twierdzi Spasev.

Wyniki 26 kolejki

• ASSECO GDYNIA - Śląsk Wrocław 79:89 (7:22, 20:24, 21:20, 31:23)
  • Start Lublin - TREFL SOPOT 69:70 (14:20, 20:17, 13:13, 22:20)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - AZS Koszalin 77:79 (14:19, 19:13, 23:28, 21:19)
  • Polski Cukier Toruń - Polfarmex Kutno 72:71 (23:12, 18:18, 18:16, 13:25)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Energa Czarni Słupsk 80:73 (15:19, 22:18, 27:11, 16:25)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - King Wilki Morskie Szczecin 73:82 (18:36, 22:18, 18:16, 15:12)
  • PGE Turów Zgorzelec - Polpharma Starogard Gdański 74:75 (19:28, 20:13, 15:19, 20:15)
  • Rosa Radom - Siarka Tarnobrzeg 75:55 (18:8, 20:10, 20:16, 17:21)
  • Anwil Włocławek - Stelmet BC Zielona Góra 65:62 (14:17, 20:13, 9:15, 22:17)

Opinie (35)

• (6)

dobrze że to ostatni miesiąc ag w tbl.w asseco zrozumiało i daje kasę na siatkę.Koniec z koszem.