Asseco kontynuuje serię zwycięstw

25 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Fiodor Dmitriew ustanowił w Kołobrzegu swój punktowy rekord sezonu w TBL. Od soboty wynosi on 24. Tyle samo Rosjanin zdobył w meczu z Anwilem, ale w Pucharze Polski. Fiodor Dmitriew ustanowił w Kołobrzegu swój punktowy rekord sezonu w TBL. Od soboty wynosi on 24. Tyle samo Rosjanin zdobył w meczu z Anwilem, ale w Pucharze Polski.

Świetna dyspozycja rzutowa zza linii 6,75 m oraz obrona, która pozwoliła rywalom zdobyć w pierwszej kwarcie jedynie 4 pkt, sprawiły, że Asseco pokonało na wyjeździe Kotwicę Kołobrzeg 75:63 (22:4, 23:17, 13:19, 17:23). To drugie zwycięstwo gdynian w obecnym sezonie Tauron Basket Ligi na wyjeździe, a ogółem czwarte z rzędu.

Kotwica: Sapp 13 (1x3), Parks 8 (13 zb.), Piechowicz 7 (2x3), Bigus 4 (11 zb.), Wichniarz 0 oraz Callahan 22 (4x3), Johnson 9 (5 zb.), Ciechociński 0

ASSECO: Dmitriew 24 (4x3, 5 zb.), Szymański 8, Seweryn 7 (1x3), Walton 6 (5 zb., 6 as.), Szczotka 2 oraz Frasunkiewicz 14 (4x3), Kowalczyk 12 (4x3), Galdikas 2 (6 zb.), Matczak 0, Żołnierewicz 0

Asseco, po najlepszym w defensywie meczu sezonu, w którym dało rzucić Polpharmie Starogard Gdański jedynie 45 punktów, potwierdziło, że może zachować wysoką intensywność w obronie. Gdynianie tylko przez dwie kolejki dzierżyli niechlubny rekord najmniejszej ilości zdobytych punktów w kwarcie. 5 rzucili w 10 min, w meczu w Tarnobrzegu. Plamę chcieli zmazać już przed tygodniem, ale zatrzymali Polpharmę także na 5 pkt w kwarcie.

Tym razem sztuka ta udała się im w Kołobrzegu. Początek spotkania nie zapowiadał jednak dobrego rezultatu dla gdynian. Gospodarze, za sprawą Rafała Bigusa zdobyli pierwsze punkty w meczu. Natomiast Asseco czekało na inauguracyjne trafienie niemal 5 min. Wtedy pierwszą z serii trójek po stronie gdynian "odpalił" Fiodor Dmitriew. Po chwili Rosjanin podwyższył prowadzenie (2:5), ale Kotwica szybko je zniwelowała za sprawą Terrella Parksa. Na tym jednak gospodarze zakończyli zdobywanie punktów w pierwszej kwarcie.

A po drugiej stronie parkietu pole trzech sekund opanował Roman Szymański (6 pkt w tej części gry), a następnie trójki dołożyli Sebastian Kowalczyk (dwie) i Łukasz Seweryn. Po 10 min. gdynianie prowadzili już 22:4. Wracając na chwilę do polskiego rozgrywającego, to świetnie wykorzystuje on ostatnio swoje szanse na grę. Mały dołek formy złapał bowiem A.J. Walton. Amerykanin, który jest podstawowym rozgrywającym, ma problemy ze zdobywaniem punktów. A jeszcze do niedawna był drugim strzelcem TBL. Natomiast Kowalczyk pokazuje, że potrafi rzucać za trzy. Jego warunki fizyczne nie sprzyjają podkoszowym penetracjom, ale rzut zza łuku staje się największą bronią Polaka.

Właśnie zza linii 6,75 m. Kowalczyk rozpoczął zdobywanie punktów w drugiej kwarcie (6:25). Kotwica, pomimo znacznie lepszej postawy w ataku, nie była w stanie zbliżyć się do gdynian. Pod koniec tej części gry skuteczności młodszemu koledze najwidoczniej pozazdrościł Dmitriew. Trzy z rzędu celne rzuty za trzy tego zawodnika zakończyły pierwszą połowę (21:45). Sam Rosjanin miał po 20 min. gry niemal tyle punktów co Kotwica - 17. Całe Asseco zebrało w tym czasie na koncie aż 10 trójek.

Gdynianie pokazali jednak w ostatnim meczu na wyjeździe, że potrafią niemal całkowicie roztrwonić pokaźną przewagę. W Tarnobrzegu uczynili to w ciągu jednej kwarty. Trener David Dedek musiał więc w przerwie nieco studzić rozgrzane głowy swoich koszykarzy, aby nie pomyśleli, że mecz już jest wygrany. Do rozegrania były bowiem jeszcze dwie kwarty.

Gdynianie na początku drugiej połowy pozwolili rywalom na wymianę kosz za kosz. W 24. min. stracili jednak skuteczność. Wśród gości zaczął natomiast dowodzić Jordan Callahan. Jego 7 pkt z rzędu sprawiło, że Kotwica przegrywała 40:54. Serię Amerykanina przerwał jednak niezawodny Dmitriew, a kwartę zakończyły pierwsze w meczu punkty Ovidijusa Galdikasa (40:58).

Kotwica goniła także w czwartej kwarcie. Najbliżej była w 37. min., gdy za trzy trafił Callahan (56:67). Mecz szybko ustawiły jednak dwa trafienia zza łuku Przemysława Frasunkiewicza.

Asseco po raz drugi w sezonie wygrało na wyjeździe. Do tego wykonało kolejny ważny krok ku miejscu w czołowej szóstce na koniec sezonu zasadniczego.

Wyniki 16 kolejki

• Kotwica Kołobrzeg - ASSECO Gdynia 65:73 (4:22, 17:23, 19:13, 23:17)
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - TREFL Sopot 74:77 (21:20, 20:18, 16:18, 17:21)
  • Polpharma Starogard Gdański - PGE Turów Zgorzelec 79:82 (16:29, 17:19, 25:12, 21:22)
  • Stelmet Zielona Góra - Rosa Radom 91:89 (28:15, 10:15, 33:20, 20:39)
  • Anwil Włocławek - AZS Koszalin 75:70 (26:8, 12:15, 21:23, 16:24)
  • Energa Czarni Słupsk - Śląsk Wrocław 84:66 (32:19, 17:19, 20:16, 15:12)
  • Mecz zaległy z 1. kolejki:
  • PGE Turów Zgorzelec - TREFL Sopot 94:76 (28:20, 22:22, 26:13, 18:21)

Opinie (9)

• no i mam wesoły wieczór:)
    każdą kwartę ciągnął kto inny i to jest piękne. młodość z doświadczeniem - czuję że od przyszłego sezonu inni będą tak budować drużyny:)
    i więcej takich pierwszych kwart a potem nie odpuszczać

• 41 14

• Trzynaście trójek w meczu

to piękny wynik,nie pozostaje nic jak tylko pogratulować.

• 37 14

• Brawo

widać ciężką prace Trenera i zespołu. Troche niepokoi fakt słabszych 3 i 4 kwart ale chłopaki tak zasuwają ze sił tez pewnie braknie. I super ze 3 ki wchodzą.