Kubeł zimnej wody na polskie głowy w Ergo Arenie

Krzysztof Klinkosz
15 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Polscy koszykarze przystępowali do eliminacji Eurobasketu 2013 w roli faworytów grupy. Niestety, już na inaugurację na ich głowy wylano kubeł zimnej wody. Reprezentacja Belgi wygrała w Ergo Arenie 64:57 (17:21, 16:12, 16:7, 15:17). Biało-czerwonie zagrali źle w obronie i ataku, tracili piłki, nie trafiali z prostych pozycji, a zza łuku zaliczyli tylko jedną "trójkę", mieli zastraszająco mało pomysłów na rozgrywanie akcji, zawodzili zawodnicy z pierwszej piątki jak i rezerwowi i trafili tylko raz zza linii 6,75. Tę grę trzeba natychmiast zmienić, gdyż już w sobotę ekipę Alesa Pipana czeka potyczka ze Szwajcarią.

Gortat 23, Koszarek 12, Ignerski 8, Zamojski 3, Berisha 0 - Waczyński 3, Skibniewski 2, Kulig 2, Wiśniewski 2, Ponitka 2, Pamuła 0, Wojciechowski 0.
Miejsce: Ergo Arena
Widzów: 6500
Rossom 13, De Zeeuw 11, Tabu 6, Driesen 4, Muya 3 - Mukubu 11, Beghin 10, Gillet 5, Iarochevitch 1, Marnegraeve 0, Moors 0.

Zarówno trener reprezentacji jak i sami koszykarze zapowiadali przed meczem, że ich forma stale rośnie tymczasem po meczu Ales Pipan przyznał - Zagraliśmy najgorszy mecz od miesiąca. Nie trafialiśmy otwartych rzutów, było zbyt użo strat, zagralismy źle w defensywie jak i w ofensywie. Dlaczego tak się stało? Nie wiem, być może jutro, kiedy przeanalizuje ten mecz będe mądrzejszy. Na pewno każdy z nas ten mecz chciał wygrać, dać z siebie wszystko - podsumował selekcjoner reprezentacji Polski.

- Brakuje mi słów zagrałem słabo, to nie wystarczyło aby poprowadzić zespół do wygranej. Jako lider muszę zagrać lepiej aby pomóc młodszym zawodnikom. Czeka nas bardzo dużo pracy. Trener daje nam wiele, ale to od zawodników zależy czy to wykorzystają, to jak zagrają, to oni sami wypracowują sobie pozycje na parkiecie. Tak nie mozna grać jeśli się myśli o awansie - powiedział po meczu Marcin Gortat.

- Ciężko cokolwiek powiedzieć po takim meczu, wygraliśmy z Polską i to w jej hali. W Belgii nazywają nas lwami i rzeczywiście zagralismy dzisiaj jak lwy - powiedział po spotkaniu trener Belgii Edy Casteels.

Zawodnicy zakończyli już rozgrzewkę, teraz czas na oficjalną prezentację obydwu zespołów,
Hymny narodowe odegrane, jeszcze tylko ostatnie wskazówki od trenerów i za chwilę rozpoczną się eliminacje Eurobasketu 2013
Polacy wyszli na parkiet w składzie: Koszarek (POLSKA), Berisha (POLSKA), Zamojski (POLSKA), Ignerski (POLSKA), Gortat (POLSKA)
1'
Pierwsza piłka dla Polaków
1'
Gortat (POLSKA) nie trafia z półdystansu ale zbiera Koszarek (POLSKA)
1'
Strata Polaków, Driesen (BELGIA) próbował rzutu za 3 ale nie trafił
1'
Berisha (POLSKA) nie trafia zza łuku
2'
Rywale wychodzą z piłką poza pole gry
za 2 punkty
2'
[2:0] 2 punkty zdobywa Ignerski (POLSKA).
za 2 punkty
2'
[2:2] 2 punkty zdobywa Rossom (BELGIA).
za 2 punkty
3'
[4:2] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA). Po dograniu Koszarka
3'
Faul pod koszem na Gortacie (POLSKA)
wolne (tylko 1 trafiony)
3'
[5:2] Tylko jeden rzut wolny trafia Gortat (POLSKA).
3'
Strata Belgów pod koszem polskim
4'
Tym razem faulowany Ignerski (POLSKA)
4'
Rossom (BELGIA) nie trafia spod kosza i w kontrze Polacy
5'
Biało-czerwoni stracili piłkę i Koszarek (POLSKA) musial ratowac sytuacje faulem
za 2 punkty
5'
[7:2] 2 punkty zdobywa Zamojski (POLSKA).
za 2 punkty
5'
[7:4] 2 punkty zdobywa Driesen (BELGIA).
za 3 punkty
5'
[7:7] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Rossom (BELGIA).
za 2 punkty
6'
[9:7] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA).
7'
[9:8] Tylko jeden rzut wolny trafia De Zeeuw (BELGIA).
za 2 punkty
7'
[11:8] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA).
za 2 punkty
7'
[11:10] 2 punkty zdobywa Tabu (BELGIA).
za 2 punkty
8'
[13:10] 2 punkty zdobywa Ignerski (POLSKA).
za 2 punkty
8'
[13:12] 2 punkty zdobywa De Zeeuw (BELGIA). Polacy zbyt łatwo dopuścili Belga w pobliże kosza, który zebrał piłkę aż dwa razy po własnych nieudanych rzutach, aż wreszcie trafił
za 2 punkty
8'
[15:12] 2 punkty zdobywa Waczyński (POLSKA). Trafia z faulem
za 1 punkt
8'
[16:12] Rzut wolny trafia Waczyński (POLSKA).
9'
Gortat (POLSKA) znów faulowany przy próbie wejścia pod kosz
wolne (trafione oba)
9'
[18:12] Gortat (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
9'
Tym razem faul odgwizdany polskiemu środkowemu
za 2 punkty
10'
[18:14] 2 punkty zdobywa Beghin (BELGIA).
za 2 punkty
10'
[20:14] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA). Trafia z faulem
za 1 punkt
10'
[21:14] Rzut wolny trafia Gortat (POLSKA).
za 3 punkty
10'
[21:17] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gillet (BELGIA). Trafił w ostatniej sekundzie pierwszej kwarty z trudnej pozycji
10'
Koniec pierwszej kwarty: Polska - Belgia 21:17.
za 2 punkty
11'
[21:19] 2 punkty zdobywa Mukubu (BELGIA).
za 2 punkty
11'
[23:19] 2 punkty zdobywa Skibniewski (POLSKA).
12'
Blok Gortata (POLSKA) ale piłke i tak przejęli rywale
za 3 punkty
12'
[23:22] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Mukubu (BELGIA).
za 2 punkty
13'
[23:24] 2 punkty zdobywa Gillet (BELGIA).
13'
Czas dla Polski
13'
Moors (BELGIA) faulem przerywa akcję Polaków
13'
Czas dla Belgii
14'
Niesportowy faul Marnegravego na Wiśniewskim (POLSKA)
14'
[25:24] Wiśniewski (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
14'
[27:24] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA).
za 2 punkty
15'
[29:24] 2 punkty zdobywa Ignerski (POLSKA). Trafia z powietrza po dograniu Zamojskiego
za 2 punkty
16'
[29:26] 2 punkty zdobywa Mukubu (BELGIA).
16'
Kolejny efektowny blok Gortata (POLSKA)
17'
Strata rywali, akcję rozpoczyna KOszarek
17'
Dwójka Belgów chciała efektownie wykonczyć kontrę, ale powstrzymał ich Zamojski (POLSKA)
za 2 punkty
17'
[29:28] 2 punkty zdobywa Beghin (BELGIA). Trafia z faulem
17'
Beghin (BELGIA) nie trafia dodatkowego wolnego
za 3 punkty
18'
[29:31] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Tabu (BELGIA).
18'
18'
Koszraek nie trafia za 3
18'
Strata Polaków, błąd kroków
za 2 punkty
18'
[29:33] 2 punkty zdobywa Rossom (BELGIA).
za 2 punkty
18'
[31:33] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA).
18'
Efektowny przechwyt Ponitki (POLSKA) ale z kontry nic nie wyszło
20'
Faul Ponitki (POLSKA)
za 2 punkty
20'
[33:33] 2 punkty zdobywa Ponitka (POLSKA). Trafia w ostatniej sekundzie pierwszej połowy
20'
Koniec drugiej kwarty: Polska - Belgia 33:33.
21'
Błąd 24 sekund Belgów
21'
Zbiórka Ignerskiego (POLSKA) i po kontrze trafia Koszarek (POLSKA)
za 2 punkty
22'
[35:33] 2 punkty zdobywa Koszarek (POLSKA).
22'
Rywale znów nie zakończyli akcji celnym rzutem i zebrał Gortat (POLSKA)
23'
Ignerski (POLSKA) nie trafia za 3
23'
Faul Gortata (POLSKA), Polacy bardzo szybko w trzeciej kwarcie wykorzystali limit fauli bez wolnych
23'
[35:35] Gillet (BELGIA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
24'
[35:37] 2 punkty zdobywa Muya (BELGIA).
za 2 punkty
24'
[35:39] 2 punkty zdobywa Rossom (BELGIA).
za 2 punkty
25'
[37:39] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA).
25'
[37:40] Tylko jeden rzut wolny trafia Muya (BELGIA).
26'
Błąd kroków De Zeeuwa (BELGIA)
za 2 punkty
26'
[39:40] 2 punkty zdobywa Kulig (POLSKA).
27'
Zamojski (POLSKA) faulowany przy wejściu pod kosz
27'
[40:40] Tylko jeden rzut wolny trafia Zamojski (POLSKA).
27'
Daleki przerzut do Wiśniewskiego (POLSKA) ale piłkę przejęli rywale
28'
Polacy wybronili kontrę ale przy własnej akcji wyszli z piłką poza pole gry
28'
[40:42] Mukubu (BELGIA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
28'
Gortat (POLSKA) nie trafił z dystansu w ostatniej sekundzie akcji
za 2 punkty
29'
[40:44] 2 punkty zdobywa Rossom (BELGIA). Rywale zbyt łatwo przedzierają się pod polski kosz
za 2 punkty
29'
[40:46] 2 punkty zdobywa Rossom (BELGIA).
30'
30'
Gortat (POLSKA) nie zdołał przebić się przez gąszcz rywali
za 3 punkty
30'
[40:49] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa De Zeeuw (BELGIA). W ostatniej sekundzie trzeciej kwarty
30'
Koniec trzeciej kwarty: Polska - Belgia 40:49.
za 2 punkty
31'
[40:51] 2 punkty zdobywa De Zeeuw (BELGIA).
31'
W parterze o piłkę walczyli z rywalami Berisha (POLSKA) i Gortat (POLSKA), wznawiają biało-czerwoni
31'
Gortat (POLSKA) po raz pierwszy w tym meczu na ławce rezerwowych
za 2 punkty
32'
[42:51] 2 punkty zdobywa Koszarek (POLSKA). W ostatniej sekundzie akcji z faulem
za 1 punkt
32'
[43:51] Rzut wolny trafia Koszarek (POLSKA).
za 2 punkty
32'
[45:51] 2 punkty zdobywa Ignerski (POLSKA). Przy asyście Koszarka
33'
Faul Wojciechowskiego (POLSKA)
33'
[45:52] Tylko jeden rzut wolny trafia Iarochevitch (BELGIA).
33'
Kontra Polaków ale Ignerski (POLSKA) nie sięga piłki zagranej przez Koszarka
33'
Faul Berishy (POLSKA)
za 2 punkty
33'
[45:54] 2 punkty zdobywa Mukubu (BELGIA).
33'
Ignerski (POLSKA) traci piłkę w prosty sposób na połowie rywali
34'
Błąd kroków Belgów
34'
Gortat (POLSKA) nie trafia z półdystansu
34'
35'
Faul Mukubu (BELGIA) na kontrującym Koszarku
35'
za 2 punkty
35'
[47:54] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA).
35'
Marnegrave pozostawiony kompletnie bez krycia na szczęście dla Polaków nie trafił, zebrał Gortat (POLSKA) ale po kontrze punktów dla Polaków nie było
za 2 punkty
36'
[47:56] 2 punkty zdobywa Beghin (BELGIA).
za 2 punkty
36'
[49:56] 2 punkty zdobywa Koszarek (POLSKA).
37'
37'
Gortat (POLSKA) nie trafia spod kosza
37'
Trzeci faul Koszarka
37'
za 2 punkty
38'
[51:56] 2 punkty zdobywa Gortat (POLSKA).
38'
Kolejny błąd 24 sekund Belgów
za 3 punkty
38'
[54:56] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Koszarek (POLSKA). Pierwsza "trójka" Polaków w meczu
39'
Czas dla Belgii, do końca 4 kwarty 119 sek.
za 2 punkty
39'
[54:58] 2 punkty zdobywa Rossom (BELGIA).
39'
za 2 punkty
39'
[54:60] 2 punkty zdobywa Beghin (BELGIA).
39'
Czas dla Polski, do końca 4 kwarty 71 sek.
40'
Koszarek (POLSKA) nie trafia za 3
40'
Czwarty faul Koszarka
40'
Kolejna przerwa dla Polski
40'
Faul na Gortacie (POLSKA)
40'
[55:60] Tylko jeden rzut wolny trafia Gortat (POLSKA).
za 2 punkty
40'
[55:62] 2 punkty zdobywa De Zeeuw (BELGIA). Trafia z faulem
za 1 punkt
40'
[55:63] Rzut wolny trafia De Zeeuw (BELGIA).
za 2 punkty
40'
[57:63] 2 punkty zdobywa Koszarek (POLSKA). Trafia z faulem
40'
Koszarek (POLSKA) nie trafia wolnego nie zbiera łatwej piłki Ignerski (POLSKA)
40'
Wiśniewski (POLSKA) faulem przerywa akcję gości
40'
[57:64] Tylko jeden rzut wolny trafia Tabu (BELGIA).
40'
Koniec meczu: Polska - Belgia 57:64.

Opinie (88) 2 zablokowane

• (1)

rzuty za 3 pkt. Katastrofa totalna ;/

• 25 1

• zarazili się grą naszych piłkarzy...

mają jedną gwiazdę NBA w zespole i myślą, że Gortat wszystko sam zrobi...

• 4 0

• gortat out (6)

ha ha mowilem ciagle ze przez tego cieniasa gortata polska bedzie zawsze przegrywac. to egoista, on nie potrafi grac w druzynie. precz z nim.
    Bez niego na ME na Litwie grali duzo lepiej

• 22 38

• sam jestes cienias buraku!!! (5)

gdyby nie Gortat to te lachy z 40 pkt by nie wyszli,widac ze pojecie o koszu masz zerowe

• 13 7

• Co ? (1)

chyba Ty się nie znasz człowieku, potrajają go a on nadal wbija się na kosz, nie widzi kolegów a wszyscy zamiast rzucać patrzą gdzie jest Marcin. To nie jest drużyna tylko Marcin i podawacze.

• 11 6

• bo kadra nie ta liga do marcina i wszytko graja na niego

z jednej strony logiczne i porzadane, a zdrugiej czytalne dla przeciwnika

bez gortata bylo by jescze gorzej uwazam

• 1 4

• gortat

Może to nie wina Gortata, a trenera że jedyny pomysł na grę jest piłka do G. Nigdy drużyna nie wygra gdy jeden zawodnik ma możliwość zdobywania punktów Mamy w drużynie graczy obwodowych a sytuacji do rzutu za TRZY jak na lekarstwo USA pokazała,że bez CENTRA może wygrać!!!!!!!!!!!!!!!! Gortat jedź na wakacje a reprezentacja zacznie grać

• 16 1

• (1)

wystarczylo ze ogladalem mecze na ME bez gortata i widzialem jak wygrywali, wiec morde w kubel pajacu jeden

• 5 5

• Wszystko wygrywali? Człowieku, nazywasz cieniasem faceta, który w NBA, bez wątpienia najlepszej pod każdym względem lidze (śmiałbym stwierdzić, że nie tylko koszykówki ale ogólnie sportowej), jest honorowany, doceniany i coraz lepszy z sezonu na sezon? Wiesz co oznacza trafić do plebiscytu na "6th man of the season" albo "most improved player"? Sam fakt znalezienia się tam pokazuję klasę zawodnika. Cieniasami, przykro to stwierdzić są pozostali (no może poza Ignerskim) i najzwyczajniej nie potrafią grać z Marcinem.

Kolejna sprawa - żeby Polacy wygrywali, Gortat nie może być najlepiej punktującym. Nie od tego jest. Praca jaką wykonuje w obronie i w ataku uwalniając kolegów zasłonami jest bezcenna.

Śledzę tego faceta od 4 sezonów, zarywając noce żeby obejrzeć go na żywo. Każdego nazywającego Marcina cieniasem zapraszam do zerknięcia na mecz NBA, gdzie Marcin ma z kim grać, a poziom jest nieporównywalny. Fanom, szczególnie polecam League Pass na NBA.com, gdzie za 70-80zł miesięcznie można oglądać bez ograniczeń wszystkie mecze NBA, na żywo jak i retransmisje w świetnej jakości.

Śmierć "hater'om", którzy z browarem i bębnem wyj***nym pod brodę, są połączeniem LeBrona i Krzyżewskiego ale tylko przed TV...

• 4 3

• wspomnienia

oglądając mecz Polaków przypomniała mi się gra NBA Live 2001, na początku gra się liderem - patrz Gorata, bo wtedy wszystko trafia, później gorzej, ale gram cały czas na niego bo coś tam będzie trafiał; rzucam za trzy - nie wpada, to nic, przecież statystycznie w końcu musi wpadać więc rzucam dalej aż w końcu wpada (koszarek) więc myślę - statyczniej wpada 30% więc rzucam dalej bo w musi przecież wpaść aby była średnia (rzut Ignerskiego - choć cały mecz beznadziejny);
    Pipan chyba pomylił rzeczywistości :(. Słuchając wywiadów po meczowych nasuwa się pytanie czy Ci Panowie to reprezentacja seniorska czy juniorska?

• 17 0

• POlska górą !!! (4)

Euro 4 miejsce w grupie,podobno najsłabszej.Londyn - tragedia.Teraz kosz.O piłce,oprócz Legii,szkoda gadać.Donek i Mucha pakujcie sprzęt i wypierd... POrażka STULECIA !!!Zielona wyspa,hihi.

• 17 14

• Co? (3)

Stary gdzie leki !!!!! podaj adres to wyśle karetkę bo to już jest choroba, aby za wszystko winić rząd. To twoja wina, że nie masz znajomych i muisz pisać po forach.

• 10 4

• Jestem debilem - to cytat (2)

OK.POlska górą.Mamy super RZĄD i SUPER SEJM i nikt nie ponosi winy.Jestem ślepy,głuchy i pewnie trędowaty.Karetki nie wzywaj,bo się zarażą !Jutro idę założyć lokatę w Amber Gold.Niech żyje POlska !!

• 7 9

• (1)

porazki sportowe to zdecydowanie wina tuska, bo przeciez premier kazdego kraju osobiscie sie tym zajmuje. boze co za idiota.... nawiazujac do min. sportu, ktore to juz slabe wyniki na IO? trzecie? kto rzadzil wczesniej? jarozbaw kłamczyński tez winien?

• 4 4

• Równą miarą.

Jak premierem był kaczyński to był winny porażek. Nawet jak się tylko na stadionie pojawił. Ale był ubaw w wybiórczej i tvn.