Łączpol Gdynia - Ruch Chorzów 23:29

7 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat)
Na ośmiu kolejnych meczach zatrzymała się zwycięska passa piłkarek ręcznych Łączpolu Gdynia w I lidze. W meczu na szczycie 14. kolejki podopieczne Marka Mońki przegrały na własnym parkiecie z Ruchem Chorzów 24:29 (12:13). To niepowodzenie kosztowało naszą drużynę spadek z pierwszego na trzecie miejsce w tabeli.

ŁĄCZPOL: Blok, Skompska - Lewandowska 6, Musiał 5, Serafin, Gregorczyk, Kuliś 5, Żołnierewicz, Orzechowska 4, Kołtowska 2, Wasyluk 2, Kobylińska, Piewcewicz.

Pierwszy kwadrans nie zapowiadał niepowodzenia. Co prawda, Anna Czaplińska szybko odpowiedziała na inauguracyjne trafienie Anny Musiał, ale gdynianki z łatwością zdobywały kolejne bramki. W nagrodę prowadziły 6:2 i 7:4. Motorem napędowym większości akcji była Musiał. Impet miejscowych został powstrzymany, gdy karnego nie wykorzystała Angelika Kotłowska.

- Rozpoczeliśmy bardzo dobrą obroną. Potem zaczęło brakować cierpliwości, górę wzięła większa rutyna rywalek - podkreśla trener Mońko.

Ruch dogonił remis w 26 minucie (10:10). Co prawda, celnymi rzutami odpowiedziały Izabela Kuliś i Kotłowska, ale na przerwę z przewagą zeszły chorzowianki. To zasługa szybkich akcji Anny Paszek, Barbary Suchan i Agnieszki Płomińskiej.

Do 46 minuty prowadziły przyjezdne, ale ich przewaga nie była wyższa niż 1-2 trafienia. Załamanie w szeregach miejscowych nastąpiło przy wyniku 19:20. Trzy kolejne piłki wpadły do gdyńskiej bramki.

- Zespołowi należy oddać, że jeszcze podjął walkę. Gdy doszedł na 24:26, nakazałem najpierw podwyższyć obronę, a później przejść do systemu każdy swego. Niestety, ryzyko nie przyniosło remisu. Nie ukrywam, że zawiodło mnie kilka zawodniczek, ale ich nazwiska zachowam dla siebie. Ruch zagrał bardzo mądrze. Gdy nie szło mu z drugiej linii, szukał rozwiązań z udziałem obrotowej - dodaje gdyński szkoleniowiec.

Dzięki temu sukcesowi Ruch objął przodownictwo w I lidze. Patrząc na skład, w którym są zawodniczki znane z wielu sezonów występów w ekstraklasie, m.in. Czaplińska (najskuteczniejsza w sobotę, 9 bramek), Płomińska czy Paszek, chorzowianki zapewne łatwo nie oddadzą tej pozycji.

Pozostałe wyniki 14 kolejki:
AZS AWF Wrocław - AZS AWF Katowice 23:25, Słupia - TPR Lublin 28:32, MKS Zgierz - Beskid WSB NLU Nowy Sącz 23:18, UKS Roeben Środa Śląska - Vive Kielce 21:38, MMTS Kwidzyn - SMS Gliwice (przełożony na 9.02, godzina 17.30).

* * *

Drugą rundę rozgrywek wznowili piłkarze ręczni I ligi. Pomorskie drużyny wygrywały na własnych parkietach. Techtrans-Darad Elbląg pokonał AZS UZ Stelmet Zielona Góra 30:21 (16:10), a Vetrex Sokół Kościerzyna ograł Gwardię Koszalin 27:26 (15:10). SMS Gdańsk przegrała w Olsztynie z Travelandem 20:37, a KKKF Żukowo nie pojechało na mecz do Sparty Oborniki.