MŚ piłkarzy ręcznych

7 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat)
Rewelacyjni Tunezyjczycy nie stanęli na podium mistrzostw świata w piłce ręcznej. Reprezentacja gospodarzy turnieju, który na starcie zgromadził 24 drużyny narodowe, ale niestety nie polską, zajęła czwarte miejsce, przegrywając jedną bramką brąz. Złoto zdobyli Hiszpanie, którzy w finale jeszcze przed przerwą rozbili obrońców tytułu, Chorwatów.

To był turniej niespodzianek. Z grupy nie udało się wyjść trzeciej drużynie ostatnich mistrzostw globu - Danii i najlepszej od lat afrykańskiej ekipie - Egiptowi. Dalej grali m.in. wspomiani gospodarze i Grecy. Co więcej, ci drudzy do finałowej kolejki drugiej fazy mistrzostw mieli szanse na awans do strefy finałowej! Z tych marzeń odarła ich dopiero przegrana z Czechami 29:31 (16:16) oraz remis Francuzów ze Słoweńcami 26:26 (12:10).

Swojej wielkiej szansy nie zmarnowali Tunezyjczycy. W meczu o czwórkę rozbili brązowych medalistów z Aten, Rosjan 35:24 (19:11).

W drugiej grupie Chorwaci do ostatnich sekund walczyli z sąsiadami z Serbii i Czarnogóry. Wygrali 24:23 (10:11). Gdyby wynik był odwrotny, zamiast obrońców tytułu dalej poszliby ich rywale.

6. Szwecja 1.

W półfinałach grano na krzyż (1 z 2). Tunezyjczycy ulegli Hiszpanii 30:33 (16:18), a Chorwacja pokonała Francję 35:32 (15:14).

Brąz gospodarze przegrali na rzecz "Trójkolorowych" 25:26, choć do przerwy prowadzili 14:10. Nie było nieoczekiwanych zwrotów akcji w walce o złoto. Hiszpanie pierwsze trzydzieści minut meczu z Chorwacją wygrali 21:13, a po tytuł udali się z wynikiem 40:34...