Lechia Zielona Góra - Arka Gdynia 0:1. Jerzy Tomal dał awans w Fortuna Puchar Polski

26 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 14:42 (26 października 2021)

Jerzy Tomal (nr 31) zapewnił w doliczonym czasie meczu z Lechią Zielona Góra zwycięstwo 1:0 i awans do 1/8 finału Fortuna Puchar Polski. Jerzy Tomal (nr 31) zapewnił w doliczonym czasie meczu z Lechią Zielona Góra zwycięstwo 1:0 i awans do 1/8 finału Fortuna Puchar Polski.

Arka Gdynia awansowała do 1/8 finału Fortuna Puchar Polski. Ryszard Tarasiewicz do meczu z 10. drużyną grupy trzeciej III ligi wystawił w "11" wyłącznie rezerwowych piłkarzy. Dlatego w starciu z Lechią w Zielonej Góry były męki. Do dogrywki nie dopuścił Jerzy Tomal. 18-letni obrońca strzelił decydującego gola na 1:0 (0:0) w 94. minucie spotkania. Był to jego dopiero drugi oficjalny występów w żółto-niebieskich barwach.

Bramka:
Tomal 90+4

ARKA: Krzepisz - Tomal, Danch, Memić, Hiszpański (69 Valcarce) - Sasin, Marcus, Siemaszko (77 Stępień), Skóra, Gordillo (46 Żebrowski) - Czubak (77 Rosołek)

Sędzia: Tarnowski (Wrocław). Żółte kartki: Łoboda, Ekwueme (Lechia), Sasin, Hiszpański, Memić, Tomal (Arka).

Lechia Zielona Góra - Arka Gdynia. Przeczytaj zapowiedź meczu w ramach 1/16 finału Fortuna Puchar Polski

Ryszard Tarasiewicz zapowiadał zmiany na mecz w Zielonej Górze w porównaniu z "11", która w sobotę grała w jego gdyńskim debiucie przeciwko Resovii. Ostatecznie szkoleniowiec Arki zdecydował się wymienić wszystkich piłkarzy. Kapitanem żółto-niebieskich w starciu z III-ligowcem został Marcus.

Już w 3. minucie żółto-niebiescy przeprowadzili groźną akcję. W rolach głównych wystąpili młodzieżowcy. Jerzy Tomala do pojedynku sam na sam z bramkarzem wyprowadził Kacpra Skórę, ale gola nie było, gdyż arbitrzy dopatrzyli się spalonego.

Podobnie było w 6. minucie, gdy Karol Czubak strzelił w słupek, ale bramki i tak by nie było, gdyż znów sędzia boczny podniósł chorągiewkę. Z kolei w 10. minucie napastnik Arki nie trafił głową po dośrodkowaniu Tomali.

Cały czas optyczna przewaga była po stronie Arki. Po inauguracyjnym kwadransie było to 55:45 w posiadaniu piłki na korzyść żółto-niebieskich.

Natomiast w strzałach celnych niespodziewanie 2:0 dla gospodarzy. Jednak Kacper Krzepisz nie dał się zaskoczyć.

Przypomnij sobie, co mówił Ryszard Tarasiewicz po trenerskim debiucie w Arce Gdynia

Ryszard Tarasiewicz na mecz Fortuna Puchar Polski z III-ligowcem zdecydował się wymienić wszystkich piłkarzy w porównaniu z "11", którą wystawił w debiucie w Arce Gdynia. Kapitanem został Marcus. Ryszard Tarasiewicz na mecz Fortuna Puchar Polski z III-ligowcem zdecydował się wymienić wszystkich piłkarzy w porównaniu z "11", którą wystawił w debiucie w Arce Gdynia. Kapitanem został Marcus.
Po 20. minucie gry dwukrotnie w roli głównej wystąpił Paweł Sasin. Najpierw otrzymał żółtą kartkę, a po chwili niecelnie strzelał po podaniu Nestora Gordillo. Był to zresztą jeden z trzech niecelnych strzałów, które Arka oddała w pierwszej pół godzinie gry.

W 38. minucie znów celnie uderzył Przemysław Mycan, trym razem głową, po rozegraniu przez gospodarzy rzutu rożnego. Piłka skierowana w środek bramki nie sprawiła kłopotu Krzepiszowi. I co ciekawe, mimo optycznej przewagi Arki, w rzutach rożnych w tym momencie prowadziła Lechia 3:0.

W 42. minucie jęk zawodów miejscowych kibiców. Krzepisz zbyt krótko wybił piłkę po uderzeniu Mycana, a dobitka Ukraińca Mykyty Łobody, choć bardzo mocna, była niecelna.

W odpowiedzi strzelał Czubak, ale zbyt lekko, aby pokonać Wojciecha Fabisiaka. Tym samym pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 0:0, mimo że arbiter Sebastian Tarnowski doliczył 3 minuty.

Arka Gdynia - Resovia 2:0. Przeczytaj relację live, zobacz zdjęcia, wideo oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

W przerwie trener Tarasiewicz wprowadził do gry Mateusza Żebrowskiego, który strzelił gola w finale Pucharu Polski w poprzedniej edycji. Jednak pierwszy strzał tej odsłony należał do Łobody, który bez powodzenia próbował z dystansu lobować Krzepisza.

Gdy Arce gra nadal się nie układała, Radio Zielona Góra meldunki ze stadionu zaczęła przeplatać przebojem Anity Lipnickiej "Wszystko się może zdarzyć".

Piłkarze oczywiście tego nie słyszeli, ale może podświadomie to zmusiło ich do większego wysiłku. Piłkę w siatce Lechii w 64. minucie umieścił Żebrowski, ale gola nie było, był na spalonym. W odpowiedzi musiał wykazać się Krzepisz, bo okazję na prowadzenie mieli gospodarze.

W 69. minucie trener Tarasiewicz sięgnął po pierwszego piłkarza, który grał w ligowej "11". Do gry wszedł Hiszpan Luis Valcarce. Jednak chwilę później Lechia miała wielką szansę na gola, ale spudłowała z 5. metra! Konkretnie nie trafił do bramki Artur Małecki.

Przeczytaj jak m.in. Ryszard Tarasiewicz określił różnice między podstawowymi a rezerwowymi piłkarzami Arki Gdynia

Lechia przejęła też przewagę w posiadaniu piłki (51;49). Odpowiedź szkoleniowca Arki to było wprowadzenie do gry ofensywnych graczy: Macieja RosołkaMateusza Stępienia.

W 80. minucie Krzepisz utrzymał Arkę w grze, broniąc strzał Mycana. W odpowiedzi dużo gorzej uderzał Stępień, bo nie trafił w bramkę.

W 86. minucie piłka wpadła piłka do siatki Arki, ale gol nie został uznany, bo sędzia odgwizdał faul na Adamie Danchu. Nie godzi się z tą decyzją sztab trenerski Lechii. Arbiter pokazał żółtą kartkę chyba asystentowi pierwszego trenera miejscowych.

Po chwili znów Mycan zaniepokoił Arkę, ale w niezłej okazji spudłował. Podobnie jak Łoboda w doliczonym czasie gry.

Lechia nacierała, ale ostatnie słowo należało do gdynian. Żółto-niebieskich przed dogrywką uchronił, a zarazem dał im awans do 1/8 finału Tomal. 18-latek oddał zapewne najładniejszy strzał w seniorskiej karierze. Piłka wpadła w "okienko" bramki gospodarzy. Była 4. minuta doliczonego czasu gry!

Tym samym Arka wygrała mecz, w który posiadanie piłki było 50:50, a w strzałach celny (6:3) i uderzeniach na bramkę (13:10) lepszy był... III-ligowiec.

26 października 2021, godz. 13:30