Lotos VBW Clima - Meblotap Chełm 96:70

Krystian Gojtowski
2 grudnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat)

VBW Gdynia

Lekko i przyjemnie, a nawet trochę sennie - w takim rytmie koszykarki Lotosu VBW Clima Gdynia wygrały ósmy mecz w Sharp Torell Basket Lidze. Tym razem koszykarski walec Krzysztofa Koziorowicza przetoczył się przez Meblotap AZS Chełm pokonany 96:70 (26:15, 34:20, 22:15, 14:20). Zdobywajac 30 punktów Gordana Grubin ustanowiła swój strzelecki rekord w polskiej ekstraklasie.

LOTOS: Ose-Hlebowicka 15, Grubin 30, Cupryś 12, Melvin 5, Dydek 10 - Pietrzak, Niedobecka 2, Bibrzycka, Wodopianowa 18, Barabanowa 4.
MEBLOTAP: Proszczenko 10, Predehl 17, Cybulak 4, Pietraś 9, Sims 13 - Krupowicz 6, Żytomirska 6, Korzeniewska 5, Jerofiejewa.
Sędziowie: Zamojski, Kowalski (Wrocław). Widzów: 250.

W zespole mistrzyń Polski zabrakło Katie Smith, która dopiero wczoraj powróciła z ojczyczny. Brak Amerykanki nie był zbyt widoczny. Podobnie jak Agnieszki Bibrzyckiej, która na parkicie hali GOSiR przy ulicy Olimpijskiej spędziła symboliczne sześć minut, odpoczywając po występach w reprezentacji.

Pierwsze minuty należały do Latonyi Sims. Czarnoskóra Amerykanka żwawo poruszała się pod gdyńską tablicą, zupełnie nie zrażona blokami, które co rusz fundowała jej Małgorzata Dydek. Wyrównany mecz trwał ledwie przez pięć minut (14:13 po trafieniu Beaty Predehl). Po raz drugi za trzy trafiła Ilze Ose-Hlebowicka, dając znak gdyńskiej lokomotywie do szybszej jazdy. Koleżanki zrozumiały intencje łotewskiej Polki, a już zupełnie poszanowania dla rywalek nie miała Gordana Grubin. Jugosłowiańska rozgrywająca spędziła na parkiecie aż 37 minut, w tym czasie zdobywając 30 punktów (13/17 za dwa punkty, 0/1 za trzy punkty, 4/4 w rzutach wolnych), pięć zbiórek i dziewięć asyst. - Nie myślałem o strzeleckim rekordzie Gordany. "Gordi" przed ważnym meczem, a taki czeka nas w środę w Sopronie, lubi sobie trochę pobiegać i pozwoliłem jej na to - tłumaczy gdyński coach ciagłą obeconść zawodniczki na boisku. - Było fajnie. Wygrałyśmy, a ja trochę narzucałam. A że lubię rzucać, czuję się fantastycznie - zauważyła Jugosłowianka, nie mogąca się po meczu opędzić od łowców autrografów.

Już w pierwszej kwarcie na parkiecie zaczęły się pojawiać rezerwowe Lotosu. Aż 11 minut spędziła na placu gry 18-letnia Magdalena Pietrzak, a trzy minuty mniej o trzy lata starsza Iwona Niedobecka. Być może dlatego gospodynie nie dążyły za wszelka cenę do przekroczenia granicy stu punktów. - Setka nie zawsze musi pęknąć. Ważne jest to, że młode zawodniczki po raz kolejny dostały szansę gry - zauważa Krzysztof Koziorowicz. - Jesteśmy po ciężkich treningach siłowych. Dopiero czekają nas najważniejsze mecze - mówi Sławomir Depta, coach Meblotapu.

9. KOLEJKA.
SMS PZKosz. Warszawa - ŁKS Łódź 59:98, Wisła Kraków - CCC Aquapark Polkowice 62:77, Zapolex Eureka AZS Toruń - Quay POSiR Poznań 82:78.