MŚ: Złota Chorwacja, Niemcy srebro, Polska 10!

Maciej Napiórkowski
3 lutego 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
W niedzielę zakończyły się w Lizbonie Mistrzostwa Świata piłkarzy ręcznych. Portugalia przez dwa tygodnie gościła najlepsze ekipy naszego globu.
W finale wzięły udział drużyny Niemiec i Chorwacji. Po meczu właśnie Ci drudzy mogli triumfalnie wzieść ręce do góry.

Chorwacja - Niemcy 34:31 (20:18)
Chorwacja: Sola - Kaleb 2, Sulic 4, Balic 4, Jovic 3, Lackovic 4, Dominikovic 1, Dzomba 8, Valcic 1, Goluza 3, Metlicic 4
Niemcy: Fritz, Ramota - Hens 4, Dragunski 1, Rose 3, Immel 1, Schwarzer 2, Baur 8, Zeitz 2, Grimm 2, Kehrmann 7

Sędziowie: Boye i Jensen (obaj Dania).
Widzów: 12 000 !
Kary: Chorwacja 10, Niemcy 8 min

Do tej pory Chorwaci nie mogli mówić o wielkich sukcesach. Od pamiętnego złota na Olimpiadzie w Atlancie minęło już 7 lat. Wcześniej w 1995 r. w ME zdobyli srebro. Turniej w Portugali zaczęli bardzo słabo od... porażki z dużo niżej notowaną Argentyną.

Z kolei Niemcy po raz drugi w ostatnim czasie przegrywają w finale. W zeszłym roku ulegli Szwedom w ME.

Mecz był bardzo wyrównany i jak na finał przystało stał na wysokim poziomie. Na początku prowadzenie objęli Niemcy. Chorwaci wyrównali na 6:6. Ostatni raz remis pojawił się przy stanie 12:12. W ekipie naszych zachodnich sąsiadów widoczny był brak jednego z najlepszych skrzydłowych świata - Stefana Krechmara, który nie grał z powodu kontuzji ręki. Na przerwe Chorwaci schodzili prowadząc dwoma trafieniami - 20:18.
Od początku drugiej połowy mocniej i agresywniej zaatakowali Niemcy. Dało to efekt, gdyż w 38 minucie wyszli na prowadzenie 24:23. Jak się później okazało, było to ostatnie prowadzenie podopiecznych Heinera Branda. Po okresie lepszej gry zawodników z bałkanów, Niemcy odpowiedzieli kilkoma trafieniami z rzędu. W efekcie na pięć minut przed końcem na tablicy był remis 29:29. Końcówka należała jednak do Chorwatów. Ostatecznie to oni mogli zatańczyć szalony taniec radości.

Radość zwycięstwa [AP photo] Radość zwycięstwa [AP photo]

W meczu o trzecie miejsce Francja pokonała Hiszpanię 27:22 (16:11).
Francja: Martini - Burdet 1, Ber. Gille 3, Narcisse 7, G. Anquetil 2, Houlet 2, Richardson 2, Abati 4, Cazal 4, Golic 2
Hiszpania: Hombrados, Barrufet - Masip 1, Dujshebaev 5, Hernandez 3, Colon 2, Entrerrios 4, A. Ortega 7