Magdziarczyk idzie na mistrzostwa świata

22 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat)
Roman Magdziarczyk zajął sżóste miejsce w zawodach Pucharu Europy w chodzie sportowym w węgierskim Miszkolcu. Ale znacznie ważniejszy niż miejsce dla lekkoatlety AZS AWFiS Gdańsk w tym starcie był wynik. Jedna godzina, 22 minuty i 26 sekund oznaczały, że akademik uzyskał minimum uprawniające do startu na 20 kilometrów podczas sierpniowych mistrzostw świata w Helsinkach. Przypomnijmy, że Magdziarczyk startował już dwukrotnie na igrzyskach olimpijskich. W Sydney był ósmy, a w Atenach - szósty. W obu przypadkach startował na 50 kilometrów.

W Miszkolcu rozegrano chody na 50 i 20 kilometrów seniorów. Polska wystawiła siedmiu zawodników, z których tylko tercet osiągnął metę. Najwyższe miejsce z biało-czerwonych zajął Magdziarczyk. Gdańszczanin na 20 kilometrów przegrał jedynie z: Ilją Markowem (Rosja - 1:20:50), Juanem-Manuelem Moliną (Hiszpania - 1:20:54), Władimirem Stankinem(Rosja - 1:21:28), Andrijem Jurinem (Ukraina - 1:22:13) i Stepanem Judinem (Rosja - 1:22:20). Dziewiąte miejsce na tym dystansie zajął Grzegorz Sudoł (1:23:17). Do minimum zawodnikowi AZS AWF Kraków zabrakło 17 sekund.

Z czterech Polaków, którzy porwali się na 50 kilometrów do celu doszedł Rafał Fedaczyński. Chodziarz Unii Hrubieszów był dopiero czternasty, ale wynik 3:56:13 dał mu przepustkę do Helsinek. Mistrzostwa świata odbędą się w stolicy Finlandii od 6 do 14 sierpnia.

W Miszkolcu na 50 km wszystkie miejsca na podium zajęłi Rosjanie. Wygrał Aleksiej Wojewodin (3:41:03) przed Siergiejem Kirdiapkinem (3:41:11) i Jurijem Andronowem (3:42:34).