• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Majówka na Narodowym. Arka Gdynia 2018. Kary i błędy

Jacek Główczyński
3 maja 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 

Arka Gdynia

Po finale Pucharu Polski 2018 więcej mówiono o pirotechnice niż grze Arki Gdynia


Na zakończenie wspomnień "Majówka na Narodowym" zostawiliśmy jedyny finał, w którym trójmiejska drużyna poniosła porażkę. 2 maja 2018 roku Arka Gdynia nie obroniła Pucharu Polski, przegrywając z Legią Warszawa 1:2. Po tym pojedynku bardziej niż o grze żółto-niebieskich mówiono o karach wymierzonym kibicom za strzelanie z rakietnic i szkodach wyrządzonych na stadionie. Ponadto klub nie uszanował tego co miał i zwolnił trenera Leszka Ojrzyńskiego. To jedynie otworzyło okres błędów i kar, które nadciągnęły na ul. Olimpijską. Także i teraz sankcję finansowe nałożono na piłkarzy.
Podobnie, ale i zupełnie inaczejGdzie byłaby obecnie Arka Gdynia, gdyby pozwolono dłużej pracować Leszkowi Ojrzyńskiemu?

Przed drugim finałem z rzędu Arka Gdynia podobnie ostatni mecz ligowy grała u siebie z Piastem Gliwice. To był jeden z tych elementów, który był podobny, ale zarazem zupełnie inny niż w 2017 roku. Wtedy był remis, gdy teraz skończyło się porażką aż 1:5.

"Pewnie zbierają siły na finał" - pocieszali się kibice.
Tym razem Arka nie musiała walczyć w ekstraklasie do końca, gdyż o utrzymanie była spokojna. Przed wyprawą na Narodowy była w tabeli 10. W finale znów nie była faworytem, gdyż Legia Warszawa była liderem tabeli, a nad żółto-niebieskimi po 33 kolejkach miała aż 20 punktów przewagi.

- Jak masz taki mecz jak finał Pucharu Polski to można sobie dużo mówić, dużo śpiewać, a i tak piłkarz myśli o tym i ciężko pewne rzeczy zostawić poza jego głową - tłumaczył podopiecznych Leszek Ojrzyński.

Leszek Ojrzyński: Niebiosa muszą nam pomócPotem też było jak przed rokiem msza i obietnica, że klub wypłaci piłkarzom połowę premii, którą za udział w Pucharze Polski otrzyma od PZPN, czyli ponad pół miliona złotych.

- Niebiosa muszą nam pomóc - nie ukrywał szkoleniowiec Arki, mając na myśli także to, że z kontuzjami zmagali się zdobywcy goli sprzed roku: Luka ZarandiaRafał Siemaszko.
Złą oznaką było losowanie gospodarza Pucharu Polski. Ta rola przypadka Arce. A przypomnijmy, że w latach 2014-19, gdy finał gości na Narodowym, nigdy drużyna z tej pozycji nie zdobyła trofeum.

2 maja 2018 roku, Stadion Narodowy w Warszawie, sektory Arki Gdynia. 2 maja 2018 roku, Stadion Narodowy w Warszawie, sektory Arki Gdynia.

Klątwa gospodarza finału Pucharu PolskiKlątwa gospodarza dała znów o sobie znać, ale nie tylko dlatego Arka nie obroniła Pucharu Polski.

- W większości meczów Pucharu Polski strzelam bramkę lub zaliczam asystę. Dlatego też jestem z nich zapamiętywany. Trudno powiedzieć, jak to wszystko będzie wyglądało. Dla mnie 1 procent szans na grę jest jak 100 procent - przypominał Zarandia.

Arka Gdynia - Legia Warszawa 1:2 - relacja, video, fotoGruzin ostatecznie przegrał z kontuzją. 2 maja 2018 roku nie było go nawet na ławce rezerwowych. Z "11", która rozpoczynała finał przed rokiem, trener Ojrzyński ponownie wystawił tylko pięciu piłkarzy (Pavels Steinbors, Michał Marcjanik, Marcin Warcholak, Marcus, Mateusz Szwoch). Po przerwie weszli ci, którzy otworzyli wynik w meczu z Lechem: Siemaszko (gol przed rokiem) i Adam Marciniak (asysta), ale nie byli w stanie odmienić losów spotkania.

Już po 29. minutach Arka przegrywała bowiem 0:2. Nadzieje na korzystny wynik prysły na dobre w 71. minucie, gdy Grzegorz Piesio otrzymał czerwoną kartkę. Żółto-niebieskim, a konkretnie Dawidowi Sołdeckiemu honorowego gola udało się strzelił dopiero w... 99. minucie, ale nie była to dogrywka.

12' Legia Warszawa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Niezgoda. Wrzutka Antolicia z prawej strony. Niezgoda na trzecim metrze przy dalszym słupku uderzył głową choć miał obok siebie Helstrupa, Zbozienia i Marcjanika! Fatalne krycie gdynian, ale i Steinbors mógł zachować się lepiej
29' Legia Warszawa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Dias. Fatalny błąd defensywy gdynian po akcji Radovica. Idąc do wślizgu skiksował Helstrup i zamiast przerwać akcję, wypuścił piłkę wprost pod nogi Diasa, który nie wahał się długo i umieścił piłkę w siatce
90+8' Zryw Arki, która próbuje zaatakować w ostatnich minutach. Legia gra prawie "na stojąco" i zaraz może ją za to pokarać
90+9' ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sołdecki. "Wykrakaliśmy" bramkę dla gdynian! Daleki wyrzut z autu, przedłużenie głową Marcusa i do strzału z pierwszej piłki złożył się nieupilnowany Sołdecki


Dawid Sołdecki: Nie mamy się czego wstydzić - wywiad- Sto razy wolałbym zdobyć Puchar Polski niż strzelić gola w finale. Trzeba szczerze powiedzieć, że Legia była lepsza, ale my nie mamy się czego wstydzić. Nawet w "10" próbowaliśmy coś zdziałać. Może nie było za wielu sytuacji, ale szukaliśmy swoich akcji. Jednak teraz trudno tylko cieszyć z tego, bo my chcieliśmy pucharu, a nie honorowej porażki. Graliśmy o trofeum nie tylko dla siebie, ale także dla kibiców. W ten sposób chcieliśmy im podziękować. Wspierają nas w ciężkich chwilach i wspaniale dopingowali także w Warszawie. Tak jak i my na boisku, tak i oni na trybunach byli w mniejszości, ale dali radę - mówił nam po finale Sołdecki.

Race wystrzeliwane z sektorów Arki GdyniaSurowe kary za strzelanie z rakietnicI rzeczywiście większość kibiców na Narodowym zachowywała się tak jak to widział Sołdecki. Jednak przekaz dnia został zdominowany przez race wystrzeliwane z rakietnic. Niektóre spadły na murawę, inne trafiły w kopułę zasuwanego dachu na stadionie oraz telebimy.

- Pewne granice zostały przekroczone. Mieliśmy do czynienia z zagrożeniem życia, nie można nad tym przejść do porządku dziennego. Nie wiem jeszcze, jaka kara czeka na Arkę, ale my tego nie podarujemy - tak m.in. od razu mówił Zbigniew Boniek przed kamerami Polsat Sport.

Arka Gdynia: Kara może być dramatycznie wysoka"Zachowanie wąskiej grupy zniweczyło trud, jaki włożyło wiele osób w przygotowanie adekwatnej oprawy meczowej i ugodziło w wizerunek klubu i kibiców naszej Arki. Popieramy działania służb w celu ustalenia sprawców i deklarujemy swoją pełną współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Nigdy działania zagrażające czyjemuś życiu i zdrowiu nie będą przez nasz klub akceptowane. Dziękujemy jednocześnie tysiącom kibiców z Gdyni, którzy zachowywali się godnie i przyjechali, aby wspólnie celebrować święto polskiej piłki i kolejny historyczny mecz Arki Gdynia" - to m.in. znalazło się w klubowym komunikacie.

Kary po finale Pucharu Polski 20188 dni po finale Komisja Dyscyplinarna PZPN nałożyła na Arkę następujące sankcje:
 • kara zasadnicza zakazu rozgrywania meczów z udziałem publiczności na całym obiekcie sportowym w miejscowości będącej siedzibą klubu w rozgrywkach Pucharu Polski 2018/2019 w wymiarze jednego roku;
 • kara zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie w rozgrywkach Pucharu Polski 2018/2019 w wymiarze jednego roku oraz w meczu o Superpuchar Polski w roku 2018 roku;
 • kara zakazu wyjazdu zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie w rozgrywkach Ekstraklasy do końca 2018 roku;
 • kara pieniężna w wysokości 200.000 zł.


Po przegranym finale (od prawej): Dominik Midak, Wojciech Szczurek i Wojciech Pertkiewicz wspólnie dziękowali piłkarzom za walkę. Potem zaczęli oddalać się od siebie, a większościowy akcjonariusz zwolnił Leszka Ojrzyńskiego, co było pierwszą jego kontrowersyjną decyzją. Po przegranym finale (od prawej): Dominik Midak, Wojciech Szczurek i Wojciech Pertkiewicz wspólnie dziękowali piłkarzom za walkę. Potem zaczęli oddalać się od siebie, a większościowy akcjonariusz zwolnił Leszka Ojrzyńskiego, co było pierwszą jego kontrowersyjną decyzją.

Miało nie być stypy- Nie ma co robić stypy. Niektórzy ludzie zapominają, jakim jesteśmy klubem, jeśli chodzi o finanse i personalia, a także jakie mamy możliwości. Kto przed sezonem powiedziałby, że po raz drugi zagramy w finale? Oczywiście każda porażka boli. Jest żal, smutek i świadomość, że Legia była lepsza. Zawsze można mieć pretensje, ale na Narodowym każdy dał z siebie 100 procent - mówi Adam Marciniak po finale Pucharu Polski 2018.

Adam Marciniak: Nie zapominajmy, jakie mamy możliwościSzkoda, że tych słów piłkarza do serca nie wziął sobie większościowy akcjonariusz Arki.

- Jestem trenerem od celów i w stu procentach je realizuję. Zaplanowałem już zgrupowania i gry kontrolne, ale wciąż nie rozmawialiśmy na temat mojej przyszłości - przyznał Leszek Ojrzyński.
Mimo to po sezonie trener stracił pracę, a klub ogłosił, że była to osobista decyzja Dominika Midaka. Od tego czasu, a minęło niespełna 2 lata, Arkę prowadzi już czwarty trener, wliczając także tymczasowego, a drużyna jest na przedostatnim miejscu w tabeli, ze stratą 6 punktów do bezpiecznej pozycji.

A w Pucharze Polski dwa ostatnie sezonu były odległe od finału. W obecnym eliminacja już w I rundzie, w poprzednim w 1/8 finału.

Kulisy pożegnania Leszka Ojrzyńskiego w GdyniCo więcej Krzysztof Sobieraj, nim zdążył zadebiutować jako trener Arki, został ukarany finansowo, podobnie jak i kilku jego podopiecznych.

"Zarząd Klubu Arka Gdynia SSA po analizie sytuacji dotyczącej nieformalnego spotkania większej niż zalecona grupy zawodników, opisanej przez portal weszlo.com, postanowił wyciągnąć wobec jego uczestników konsekwencje finansowe" - ogłosił klub, reagując na trening kilkunastu z kadry i sztabu pierwszej drużyny.
Jak to wpłynie na atmosferę, skoro wobec drużyny są zaległości finansowe i dlatego nie udało się zawrzeć jeszcze ugody odnośnie obniżki wynagrodzeń?

Michał Nalepa: nieodpowiednie ruchy spowodowały, że klub jest w długachARKA GDYNIA - FINAŁ PUCHARU POLSKI 2017/18
MECZE
1/16 finału: Śląsk Wrocław 4:2 po dogrywce (dom)
1/8 finału: Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 po dogrywce (wyjazd)
1/4 finału: Chrobry Głogów 2:0 (wyjazd)1:1 (dom)
1/2 finału: Korona Kielce 1:2 (wyjazd)1:0 (dom)
FINAŁ: Legia Warszawa 1:2 (Stadion Narodowy, Warszawa)

PIŁKARZE
Uczestnicy meczu finałowego w "11"

Mateusz Szwoch 6/0* (mecze/gole w PP)
Marcin Warcholak 5/0
Frederik Helstrup 5/0
Michał Nalepa 5/0
Dawid Sołdecki 4/1
Damian Zbozień 4/1
Michał Marcjanik 4/1
Marcus 4/1
Maciej Jankowski 3/0
Pavels Steinbors 1/0
Andrij Bogdanow 1/0

Uczestnicy meczu finałowego po wejściu z ławki
Rafał Siemaszko 4/2
Adam Marciniak 4/0
Grzegorz Piesio 3/1

Pozostali
Krzysztof Pilarz 6/0
Luka Zarandia 4/2
Tadeusz Socha 4/0
Adam Danch 4/0
Siergiej Kriwiec 4/0
Ruben Jurado 3/1
Filip Jazvić 3/1
Michał Żebrakowski 3/0
Yannick Sambea 2/1
Krzysztof Sobieraj 2/0
Antoni Łukasiewicz 2/0
Alvaro Rey 2/0
Patryk Kun 2/0
Szymon Nowicki 2/0
Krzysztof Janus 1/0
Enrique Esqueda 1/0

Opinie (25) 7 zablokowanych

 • I tu mamy własnie początek upadku Arki! (1)

  Ciągłe poklepywanie się po plecach i "przecież wszystko jest dobrze" .dało punkt w którym teraz jesteśmy.
  Klub nie prowadził klubu jak powinno się , kibice nie kibicowali jak powinni, zawodnicy nie grali jak powinni grać, każdy ciągnął w swoją stronę więc wszystko musiał się rozsypać. A przez przypadek z COVID19 okazało się że i Arka i cała Polska piłka to jena wielka wielkanocna wydmuszka.... więc na tą chwile nawet już nie wierzę w szczęśliwy koniec. I czy Arkowcy będą cwiczyć w zakazie nawet w 111 to i tak nic nie zmieni.... bo w miesiąc nie nauczą się ani grać ani nie nabiorą ambicji...bo i konkurencja się nie położy !

  • 30 3

  • Tak

   Nasza Arka nie ma już sans wstać z kolan. Przy dobrej koniunkturze, będzie 4 liga.

   • 5 6

 • z tą karą teraz klub strzelił sobie ostatecznie w kolano (1)

  • 20 3

  • My strzelamy sobie

   w inne miejsca :)))

   • 1 5

 • przegrany bo złotówa sobie dreptał, i graliśmy w 10

  • 7 3

 • Arka (5)

  To zbędny balast Gdyni do likwidacji!!! Tu jest miejsce tylko dla jednego klubu z kibicami a nie skorumpowanego!!!

  • 23 28

  • Tak (4)

   Dla nas Kibiców z Gdyni, wystarczy, że jest jeden dobry klub. Lechia Gdańsk to jedyny klub w Trójmieście.

   • 7 20

   • Sprint Żabianka? (1)

    • 9 1

    • Tak, był sprint, to prawda

     Uciekaliśmy z Żabianki przed Kibicami Wielkiej Lechii Gdańsk, aż do naszej wioski rybackiej. Ja zgubiłem szalik naszej arki podczas ucieczki.

     • 2 5

   • mówimy o nieskorumpowanych (1)

    a tu zostaje chyba już tylko Gedania

    • 7 2

    • Tak

     Gedania, Lechia, Bałtyk, Stoczniowiec to czyste kluby. Najgorszą zakałą trójmiasta jest arka, która miala prawie 200 zarzutów prokuratorskich - wstyd dla Pomorza.

     • 4 5

 • Ktos wierzy w te brednie ? (2)

  Ze zawodnicy wpadli na pomysł aby iść pokopac piłkę w Bojanie heheheeh bez wiedzy klubu heheheeh cyrk monthy payton

  • 26 1

  • Mogło tak być

   Ten prezes raczej nie ogarnia. Midak kazał mu utrzymać klub do sprzedaży i tyle.

   • 5 1

  • Tak było niestety

   • 0 1

 • Gdingen Gotenhafen Schwaben (1)

  Liczymy że w ostatnich czterech kolejkach Arka zdobendzie komplet punktów i utrzymnie ekstra klasę dla nas

  • 5 10

  • Jo, niespadniem z Arka z liga.

   Choć z Lechia to napewno przeżniem.

   • 0 2

 • Arka majówka 2020.

  Kary i błędy.

  • 6 1

 • Nic z tego nie będzie (1)

  • 10 6

  • Świnki takiej jak tu ni ma hihi

   • 0 2

 • Bylem wtedy z Ekipa z Witomina. Zrobilismy najlepsze piro w historii polskiej ligi. (1)

  Szczegolnie dobre byly te wyrzutnie, trudno bylo je wniesc ale dalismy rade. I pozniej fiesta do rana w najlepszych klubach w Warszawie, lał sie zloty deszcz i najlepsze dziewczyny były nasze. Kto był ten wie.

  Wojtas z Witomina

  • 5 13

  • Fiesta fiesta americana do rana

   • 0 0

 • Jedyny klub z Gdańska o którym było głośno w Polsce to Sprint Żabianka (1)

  • 9 10

  • Uciekaliśmy

   z Żabianki przed Kibicami Wielkiej Lechii Gdańsk, aż do naszej wioski rybackiej. Najgorsze przeczekaliśmy w kutrach. Już my Arkowcy na Żabiankę nigdy nie pojedziemy więcej.

   • 2 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Świata w Katarze!

Najbliższy mecz Arki

Zagłębie Sosnowiec
11 lutego 2023
16% Zagłębie Sosnowiec
13% REMIS
71% ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Miś Beżuś 19 27 47.4%
2. Witold Stasiewski 19 27 47.4%
3. Jerzy Giernatowski 19 25 42.1%
4. Mirosław P 19 25 42.1%
5. Marek Dąbrowski 19 25 42.1%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź 18 11 4 3 32:17 37
2 Puszcza Niepołomice 18 10 4 4 30:21 34
3 Ruch Chorzów 18 8 8 2 25:18 32
4 Chrobry Głogów 18 9 4 5 32:26 31
5 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 18 7 8 3 29:22 29
6 ARKA GDYNIA 18 8 4 6 31:25 28
7 GKS Katowice 18 7 6 5 21:18 27
8 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18 7 6 5 26:25 27
9 Stal Rzeszów 18 7 5 6 32:26 26
10 Wisła Kraków 18 6 6 6 24:22 24
11 GKS Tychy 18 6 5 7 32:30 23
12 Zagłębie Sosnowiec 18 5 7 6 22:25 22
13 Górnik Łęczna 18 4 7 7 27:27 19
14 Resovia 18 3 8 7 20:30 17
15 Chojniczanka Chojnice 18 3 6 9 20:30 15
16 Odra Opole 18 4 3 11 23:35 15
17 Skra Częstochowa 18 4 3 11 10:27 15
18 Sandecja Nowy Sącz 18 2 8 8 15:27 14
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.

Wyniki 18 kolejki

 • ARKA GDYNIA - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (2:0)
 • GKS Tychy - Chojniczanka Chojnice 1:1 (0:0)
 • GKS Katowice - ŁKS Łódź 1:5 (0:4)
 • Odra Opole - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2 (1:0)
 • Skra Częstochowa - Ruch Chorzów 1:1 (1:0)
 • Sandecja Nowy Sącz - Wisła Kraków 1:1 (0:1)
 • Chrobry Głogów - Stal Rzeszów 3:3 (0:2)
 • Górnik Łęczna - Puszcza Niepołomice 2:2 (0:0)
 • Apklan Resovia - Zagłębie Sosnowiec 2:2 (1:1)

Ostatnie wyniki Arki

Podbeskidzie Bielsko-Biała
71% ARKA Gdynia
20% REMIS
9% Podbeskidzie Bielsko-Biała
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
77% ARKA Gdynia
16% REMIS
7% Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Relacje LIVE

Najczęściej czytane