Asseco pokonało Jezioro, druga wygrana z rzędu

11 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Sebastian Kowalczyk błysnął w meczu z Jeziorem. Trafił 5 z 6 rzutów z gry, miał zbiórkę i 3 asysty. Sebastian Kowalczyk błysnął w meczu z Jeziorem. Trafił 5 z 6 rzutów z gry, miał zbiórkę i 3 asysty.

Drugie zwycięstwo z rzędu w Tauron Basket Lidze odnieśli koszykarze Asseco. Gdynianie pokonali na wyjeździe Stabill Jezioro Tarnobrzeg 66:63 (20:23, 23:8, 18:15, 5:17) pomimo tragicznej czwartej kwarty. Najlepszy mecz w sezonie pod względem punktowym rozegrał w sobotę Sebastian Kowalczyk. Asseco po raz kolejny zaimponowało skutecznością w rzutach za trzy punkty.

Stabill Jezioro: Allen 10 (1x3, 6 zb.), Łukasik 9, Fitzgerald 9 (1x3, 7 zb.), Nowakowski 7 (1x3, 6 as.), Krajniewski 7 (1x3) oraz Doaks 18 (6 zb.), Goffney 3, Patoka 0

ASSECO: Szczotka 10 (6 zb.), Seweryn 9 (3x3), Walton 7 (5 zb.), Dmitriew 5 (1x3, 7 zb.), Szymański 0 oraz Kowalczyk 13 (3x3), Galdikas 9 (6 zb.), Frasunkiewicz 9 (3x3), Matczak 4

Asseco pojechało do Tarnobrzega podbudowane zwycięstwem nad Anwilem Włocławek. Tym razem gdynianie musieli jednak wygrać, aby nie tracić kontaktu z zespołami walczącymi o pierwszą szóstkę. Trener David Dedek wystawił w sobotę tradycyjną pierwszą piątkę.

Już w pierwszej akcji przyjezdnych punkty zdobył Piotr Szczotka. Później jednak Asseco zwolniło tempo na niemal 3 min. W tym czasie gospodarze zdobyli 6 pkt. Gdynian obudził A.J. Walton i od tego czasu oglądaliśmy ofensywne popisy obu drużyn.

PIOTR SZCZOTKA NOMINOWANY DO TYTUŁU LIGOWCA 2013 ROKU - ZAGŁOSUJ

Problemy gości z zatrzymaniem ataków Asseco pojawiły się wraz z wejściem na boisko Ovidijus Galdikas. Już w poprzednim starciu Litwin pokazał, że potrafi wykorzystać swoje 217 cm wzrostu. Nie inaczej było w Tarnobrzegu. Gracze Jeziora postanowi więc zatrzymywać go faulami, ale Galdikas trafił 5 z 6 rzutów wolnych. Do tego dołożył celny rzut po zbiórce i po pierwszej kwarcie miał już 7 pkt.

Po stronie Asseco, rzutem za trzy (21:20) zakończył tę cześć meczu Sebastian Kowalczyk. Dla nieco niewidocznego w ostatnich starciach rozgrywającego spotkanie w Tarnobrzegu okazało się najlepsze w sezonie. Kowalczyk włączył się w serię 15:0, którą Asseco kontynuowało przez 6 min. drugiej kwarty. W tym czasie trafił za trzy i spod kosza. Zakończył ją Marcin Nowakowski, ale wtedy goście mieli już bezpieczną przewagę (25:35). Wracając do Kowalczyka, to po pierwszej połowie miał 100 proc. skuteczność rzutów z gry (4/4).

Asseco ponownie imponowało trójkami. Podobnie jak w meczu z Anwilem, w pierwszej połowie gdynianie trafiali zza linii 6,75 m 7-krotnie. To dawało 50 proc. skuteczność. Wśród gospodarzy wyróżniał się w tym czasie tylko jeden koszykarz, zdobywca 10 pkt Nicchaeus Doaks. To jednak było za mało na drużynę Dedka.

Od trójki Asseco rozpoczęło zdobywanie punktów w drugiej połowie. Przy trafieniu Łukasza Seweryna (31:46) asystę zaliczył Walton. Dla Amerykanina, który od minionej kolejki jest rekordzistą sezonu w tym elemencie gry (14) było to pierwsze podanie w meczu, po którym kolega z drużyny zdobył punkty.

Rozważna gra sprawiała, że gdynianie spokojnie kontrolowali wynik meczu. W 27 min. spod kosza trafił Kowalczyk (39:55) i tym samym przełamał indywidualny rekord zdobyczy punktowej w obecnych rozgrywkach. Na swoim koncie miał już 13 pkt.

Niespodziewanie, na początku czwartej kwarty gościom zabrakło energii. Asseco raziło nieskutecznością, a Jezioro rzuciło się w pogoń za rywalem. Liderem gospodarzy był Doaks. Po jego 4 pkt z rzędu Jezioro przegrywało w 36 min. 54:61. Jeszcze groźniej dla Asseco zrobiło się w 37 min, po trafieniu Nowakowskiego (56:61). Warto wspomnieć, że do tego czasu gdynianie ani razu nie trafili do kosza w czwartej kwarcie. Dopiero pod koniec 38 min. gości odblokował Przemysław Frasunkiewicz. Oczywiście trójką (58:64). To przystopowało Jezioro, które nie było już w stanie dogonić Asseco.

Wyniki 14 kolejki

• Stabill Jezioro Tarnobrzeg - ASSECO Gdynia 63:66 (23:20, 8:23, 15:18, 17:5)
  • AZS Koszalin - TREFL Sopot 65:66 (20:13, 18:15, 12:19, 15:19)
  • Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec 75:83 (16:22, 20:21, 19:19, 20:21)
  • Kotwica Kołobrzeg - Rosa Radom 67:81 (15:24, 15:23, 26:16, 11:18)
  • Polpharma Starogard Gdański - Śląsk Wrocław 69:81 (22:19, 17:31, 18:13, 12:18)
  • Stelmet Zielona Góra - Energa Czarni Słupsk 81:73 (15:28, 17:10, 17:22, 32:13)

Opinie (16)

• Brawo Asseco (2)

Godny przeciwnik a tu wygrana - brawo.

• 23 7

• (1)

bardzo godny. wygrać z jeziorem. Może jutro ze strumykiem?

• 6 5

• pluj pluj dalej jadem - nic innego nie potrafisz

• 7 5

• Fajnie wygrac na wyjezdzie

Lakersi czasami potrafią zawalczyc co widać było w 4 kwarcie.
    Cieszy mnie ten nasz Galdikas!No i chłopaki walcza 3 kami wreszcie.
    Brawo!

• 27 6

• Brawo. (1)

Wygrana na wyjeździe i cenne punkty. Przy odrobinie szczęścia trafić do play offów i szczęśliwie zakończyć szybko ten trudny sezon z mniejszymi kosztami.

• 14 5

• Właśnie, nareszcie wygrana na wyjeździe. Gratulacje AG.

• 10 5

• Uff... Co za horror ,mecz pod kontrolą do 4 kwarty ,a potem festiwal niecelnych rzutów, wsadów, nieudanych wjazdów pod kosz... Całe szczęście ,że wygrana jest nasza :) Pozdrowienia dla ekipy wyjazdowej ,było was widać i słychac:)

• 17 6

• No to Kowalczyk sobie dzisiaj pohasał. I dobrze.

Ale jak najmniej takich 4-tych kwart.
    Gratulacje.

• 17 5

• kto wymyśla te głupie nazwy? (2)

Asseco, jezioro, a może rzeka jeszcze lub bagno. Kiedyś widziałem klub hawajskie koszule

• 2 13

• (1)

trefl też brzmi głupio. czemu nie karo albo kier?