Wiadomości

Niższe ligi piłkarskie nie wznowią gry? Tabela rundy jesiennej może być końcową

Najnowszy artukuł na ten temat

Kibice wrócą na stadiony 19 czerwca. 25 procent pojemności trybun

Drużyny z Sopotu dobrze prezentowały się jesienią. Piłkarze SAP (czerwone stroje) są na 3. miejscu w V lidze, natomiast Kamionka Sopot (czarne stroje) lokuje się na 2. pozycji w A klasie.
Drużyny z Sopotu dobrze prezentowały się jesienią. Piłkarze SAP (czerwone stroje) są na 3. miejscu w V lidze, natomiast Kamionka Sopot (czarne stroje) lokuje się na 2. pozycji w A klasie. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Decyzja o zawieszeniu rozgrywek piłkarskich do 26 kwietnia ze względu na koronawirus, każe postawić pytanie, czy sezon w niższych klasach rozgrywkowych w ogóle zostanie dokończony? Najciężej jest w IV i V lidze, gdzie trzeba byłoby grać dwukrotnie więcej niż pierwotnie założono na dwa ostatnie miesiące rywalizacji. - Będziemy myśleli na różnymi rozwiązaniami. PZPN wskazał takie, które mówi, że pod uwagę będzie brana ostatnia pełna kolejka. W tym momencie musielibyśmy cofnąć się do jesieni - tłumaczy Agnieszka Matuszewska, dyrektor biura Pomorskiego ZPN.Sprawdź, o jakich sprawach pisaliśmy we wcześniejszych artykułach cyklu o niższych ligach piłkarskichJak powinien zakończyć się sezon w niższych ligach?

uznać klasyfikację z rundy jesiennej z awansami i spadkami 31%
dograć sezon, nawet jeśli byłyby dwa mecze w tygodniu 32%
anulować sezon 33%
inne (zaproponuj w komentarzu) 4%
zakończona Łącznie głosów: 266
Przesunięcie mistrzostw Europy w piłce nożnej na 2021 rok dało nadzieję na dokończenie sezonu ekstraklasy oraz europejskich pucharów. Najświeższe ustalenia Polskiego Związku Piłki Nożnej mówią, że rozgrywki w naszym kraju zostaną wznowione najwcześniej 27 kwietnia. Taki scenariusz oznacza, że w pomorskim okręgu przygotowują się na najgorszy scenariusz.

- Mieliśmy przygotowane warianty na dzień 29 marca, które pierwotnie zakładało powrót rozgrywek. W piątek zaskoczyła nas decyzja PZPN i w przyszłym tygodniu planowane jest spotkanie zarządu, na którym będziemy myśleli nad różnymi rozwiązaniami. Życie pokaże jednak, czy będą w stanie do zrealizowania, bo coraz gorzej to wygląda - tłumaczy Agnieszka Matuszewska, dyrektor biura Pomorskiego ZPN.
Wiosenne rozgrywki na niższych szczeblach zostały wznowione jedynie w IV lidze, ale i tak częściowo, bo derbowe spotkanie rezerw Arki GdyniaLechią Gdańsk, które zaplanowane było na 8 marca, nie odbyło się ze względów bezpieczeństwa na wniosek policji. W tym samym terminie wystartowała również Centralna Liga Juniorów. W kolejnych tygodniach sukcesywnie miały być inauguracyjne mecze w: V lidze oraz A i B klasie, ale zostały zawieszone przez pandemię koronawirusa.

Okrojona inauguracja IV ligiPierwotna data wznowienia rozgrywek (29 marca) pozwalała jeszcze wierzyć, że drużyny w spokoju dokończą sezon. Pomorski Związek Piłki Nożnej w porę zareagował i stworzył terminarz, w którym udało się znaleźć nowy terminy dla jednego, dwóch czy trzech spotkań. Konieczność wprowadzenia kolejnych modyfikacji zmieniła decyzja o zawieszeniu meczów do 26 kwietnia, tylko czy ma to sens?

O ile, np. dokończenie sezonu w B klasie nie byłoby problematyczne, bowiem w każdej grupie znajduje się od 10 do 13 zespołów, tak większy pojawia się już w IV i V lidze. Zakładając, że zawieszenie nie ulegnie przedłużeniu, w tej pierwszej do rozegrania zostanie 9 kolejek do 22 czerwca, a jeszcze jest 7 wcześniejszych, które miały odbyć się do końca kwietnia. Z kolei w V lidze, koniec sezonu przewidziany był na 14 czerwca. Musimy pamiętać jeszcze o dodatkowych meczach barażowych między dwoma szczeblami, które były zaplanowane na ostatni weekend czerwca.

Reforma zasady awansów i spadków w niższych ligach piłkarskichRozgrywanie sezonu w lipcu i później nie jest natomiast możliwe ze względu na przepisy, w których zawarte są m.in. deklaracje piłkarzy-amatorów i ich ubezpieczenia, wygasające z końcem czerwca.

- Jeżeli liga miałaby być przedłużona, to wymagałoby to regulacji i ciągnęło za sobą konieczność zmiany uchwały lub specuchwały do uchwały o zmianie przynależności klubowej. Żadne regulaminy nie przewidywały tak czarnego scenariusza, bo sezon miał zakończyć się 30 czerwca - dodaje dyrektor biura Pomorskiego ZPN.
Wydaje się więc, że prawdopodobnie zostaje tylko jedno rozwiązanie.

- Nie chciałabym wspominać o anulowaniu sezonu. Są inne możliwości, np. Polski Związek Piłki Nożnej wskazał rozwiązanie, które mówi, że pod uwagę będzie brana ostatnia pełna kolejka. W tym momencie musielibyśmy cofnąć się do jesieni - podsumowuje Matuszewska.
Wobec powyższego, w IV lidze: Arka II Gdynia zakończyłaby sezon na 2., Lechia II Gdańsk na 6., Gedania II na 12., a Jaguar Gdańsk na 16. miejscu, które nie daje gwarancji utrzymania.

Tabele i wyniki niższych lig w okręgu pomorskimZ kolei w V lidze, Sopocka Akademia Piłkarska jest na 3., a Bałtyk II Gdynia na 5. miejscu. W A-klasie jest jest 6 drużyn i do ligi niżej spadłby jedynie Portowiec Gdańsk, który zimę spędził na ostatnim miejscu w 2. gdańskiej grupie. W B klasie pewne awansu mogłyby być rezerwy Jaguara, które znalazły się przed Pomorzaninem Gdynia i Moreną Gdańsk.

Opinie (35) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Bałtyk Gdynia

Data powstania:
1930

Pełna nazwa:
Stowarzyszenie Klub Sportowy Bałtyk Gdynia

Barwy:
biało-niebieskie

Największe osiągnięcia:
7 sezonów w Ekstraklasie (1980-86, 1987/88), 6. miejsce w Ekstraklasie (1981), półfinał Pucharu Polski (1985)

Debiut w I lidze (ekstraklasa)
1980

Siedziba:
ul. Olimpijska 5/9, 81-538 Gdynia
tel.: 622-00-99

Stadion:
ul. Górskiego 10,
pojemność 3000 miejsc
oświetlenie: 1200 lx
podgrzewana murawa sztuczna

Prezes:
Jacek Paszulewicz

Wiceprezes:
Michał Listkiewicz

Członek zarządu:
Andrzej Adamczyk

Archiwum drużyny

wyniki w sezonie:
statystyki w sezonie:

Najbliższe spotkanie

data meczu: 11.07.2020

Jantar Ustka
:
Bałtyk Gdynia
mecz pucharowy

Tabela końcowa

Piłka nożna - III liga
M Z R P Bramki Pkt.
1 KKS 1925 Kalisz
2 Radunia Stężyca
3 Świt Skolwin
4 Kotwica Kołobrzeg
5 Mieszko Gniezno
6 Unia Janikowo
7 Sokół Kleczew
8 KP Starogard Gdański
9 Polonia Środa Wielkopolska
10 Pogoń II Szczecin
11 Chemik Police
12 Gwardia Koszalin
13 Bałtyk Koszalin
14 Nielba Wągrowiec
15 Jarota Jarocin
16 Górnik Konin
17 Grom Nowy Staw
18 BAŁTYK
  • Sezon przerwano po 18. kolejce ze względu na pandemię koronawirusa. Decyzją Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, awans do II ligi uzyskał KKS 1925 Kalisz, żaden z zespołów nie został zdegradowany.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane