Wiadomości

Trójmiasto i Budowlani dalej w czołówce rugby

Derby Trójmiasta zdominowały w minionym sezonie ekstraligę rugby. Nie inaczej powinno być w tym sezonie. Tak Lechia Gdańsk, jak i Ogniowo Sopot będą chciał sprawić, aby doszło do nich w finale play-off. Smak meczu o złoto zna dobrze z zeszłego sezonu Arka Gdynia.
Derby Trójmiasta zdominowały w minionym sezonie ekstraligę rugby. Nie inaczej powinno być w tym sezonie. Tak Lechia Gdańsk, jak i Ogniowo Sopot będą chciał sprawić, aby doszło do nich w finale play-off. Smak meczu o złoto zna dobrze z zeszłego sezonu Arka Gdynia. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

"- W klubach z czołówki najwięcej zmian dostrzegam w sopockim Ogniwie. Oprócz pięknego obiektu, na którym przyjdzie grać temu klubowi, pozyskano kilku ciekawych rugbistów. Do tego w Lechii także doszło do kosmetycznych zmian. W zeszłym sezonie prymat przejęła Arka. Złożono tam najbardziej wyrównany personalnie skład. Ich problemem jest brak rezerwowych. Podobnie jak w minionych rozgrywkach groźnym przeciwnikiem dla trójmiejskich drużyn będą Budowlani Łódź" - mówi przed startem sezonu ekstraligi rugby Marek Płonka, trener reprezentacji Polski. Pierwsze mecze czekają nas już w sobotę.U progu nowego sezonu nie widać wielkich zmian w klubach ekstraligi. Głównym czynnikiem takiego stanu rzeczy są na pewno finanse. Nie jest łatwo pozyskać do rugby sponsorów. Gdyby nie wielokrotna pomoc miast: Gdańska, Gdyni, Sopotu także w Trójmieście kulelibyśmy z poziomem tego sportu. Rugbiści poświęcają czas na treningi, ale sport nie pozwala im przeżyć. Oczywiście dostają stypendia, jednak to nie wystarcza na codzienne potrzeby. Jest to problem rugby, ale z drugiej strony nigdy nie mieliśmy wielkich pieniędzy i jakoś sobie radziliśmy. Trudno jednak w takiej sytuacji o rozwój.

RUGBIŚCI ARKI MISTRZAMI POLSKI 2015

W klubach z czołówki najwięcej zmian dostrzegam w sopockim Ogniwie. Oprócz pięknego obiektu, na którym przyjdzie grać temu klubowi, pozyskano kilki ciekawych rugbistów. Do tego w Lechii także doszło do kosmetycznych zmian.

LECHIA MISTRZEM, OGNIWO WICEMISTRZEM POLSKI W RUGBY 7

W zeszłym sezonie prymat przejęła Arka. Złożona tam najbardziej wyrównany personalnie skład. Ich problemem jest brak rezerwowych. W składzie meczowym oczywiście może być tylko 23 rugbistów, więc przy ich większej licznie ktoś może czuć się pokrzywdzony, gdyż usiądzie na trybunach. W sytuacjach, kiedy jednak wartościowy zawodnik dozna kontuzji, to trudno go zastąpić. Z drugiej strony szansę dostają wówczas młodzi rugbiści, którzy zazwyczaj ją wykorzystują.

POLSCY RUGBIŚCI NIE ZAGRAJĄ NA IGRZYSKACH

Podobnie jak w minionych rozgrywkach groźnym przeciwnikiem dla trójmiejskich drużyn będą Budowlani Łódź. Mają oni silną grupę swoich zawodników plus co roku wypuszczają do seniorów grupę zdolnych młodzieżowców. Dobrze prowadzona jest polityka klubu. Sprawy finansowe są jasne i klarowne gdyż jest to spółka. Tak więc nie bazują tylko na pieniądzach miasta. W Trójmieście trudno jednak stworzyć taki model. Mamy obok siebie trzy kluby z trzech miast. A duże firmy zazwyczaj prosperują na terenie tak Gdańska, jak i Gdyni oraz Sopotu. Niue mogą one więc podzielić pieniędzy na trzy miasta, tylko muszą wybierać. Do tego jest silna konkurencja ze strony innych dyscyplin sportu.

BIAŁO-ZIELONE I LECHIA ZDOBYLI ZŁOTO NA PLAŻY

Co do reszty, to nie czarujmy się. Wiele klubów boryka się z problemami finansowymi. Nie da się wygrywać samą amatorszczyzną. Nią niewiele się zaklei. W Gdańsku, Gdyni czy Sopocie mamy swoich zawodników, ale także wielu ściągamy z różnych zakątków Polski. Wszystkim trzeba coś zapewnić. Zazwyczaj jest to praca, z której mogą się utrzymać w Trójmieście.

Można także stawiać na zagranicznych rugbistów. Tak uczyniono z Gruzinami w Łodzi. Najtrafniejszym jest to, żeby nasi zawodnicy grali i uczyli się przy nich tego co najlepsze. Trzeba jednak mieć wyczucie ilu zagranicznych powinno przebyweać jednocześnie na boisku. Jest jeszcze jedne pozytywny aspekt całej sprawy. Obcokrajowiec, który zagra 3 sezony w Polsce może być powołany do reprezentacji. Obecnie myślę o takiej możliwości w kwestii filara Budowlanych, Tomy Mchedlidze.

Dalej będziemy prowadzili politykę opierania kadry na zawodnikach z polskiej ligi. Nie pominę oczywiście tych z ligi francuskiej Federal 1, ale tam pojawia się problem z dostępnością graczy. We wrześniu rozgrywki te mają zaplanowane 4 kolejki. I już teraz wiem, że trener nie puści na kadrę Tomasza Hebdy. A nie mogę znaleźć się w sytuacji, gdy z takich właśnie powodów odpadnie mi większość zawodników. Dlatego stawiamy na ligę polską i wierzą, że to w końcu wypali.

Dlatego też zorganizowaliśmy ostatnio camp w Opalenicy. Młodzi rugbiści w wieku 20-24 lata pokazali swoje umiejętności i myślę, że z kilku z nich będziemy korzystać. Do tego zawodnicy z naszej ligi wrócą do niej z kadry z kolejnym doświadczeniem i zostawią je na naskzych boiskach.

Opinie (20) 1 zablokowana

 • Artykuł z którego nic nie wynika.
  Do ligi tydzień a standardowo cisza odnośnie ruchów transferowych.

  • 27 0

 • Dlatego stawiamy na ligę polską i wierzę, że to w końcu wypali.

  Panie Płonka, panu to już wypaliło chyba wszystko z czaszki? Żadnej refleksji nad poziomem gry zawodników, o taktyce i technice indywidualnej. Analiza przedszkolaka, o tych problemach wszyscy wiedzą od zawsze. Mam nadzieję, że po campie w Opalenicy, złożył pan już dymisję? Jeśli nie, to nie rozumie pan, już całkiem niesubtelnych działań, wokół pana osoby! Gratuluje polotu i błyskotliwości umysłu!

  • 18 6

 • (6)

  a moze powoła gabunie heheh i franków

  • 5 3

  • (3)

   ja moge trenować 2x dziennie za 2500 pierszoligowiec 2 linia 192 115 kg kadrowicz

   • 1 0

   • (2)

    ty kolego nawet do tarcia chrzanu sie nie nadajesz...

    • 1 0

    • (1)

     a ty nadajesz sie na smar do nart, ja w kadrze rozegrałem 27 meczy

     • 1 0

     • Chyba u18 i u20.

      • 1 0

  • lodz wzmocniona filar, 10, i bosiacki,

   • 1 1

  • w lodzi kilku na koksie,słabo

   • 2 1

 • (1)

  w Ogniwie 3 nowych w tym mlody wilku z lechii wraca do Ogniwa. Zeszutek idzie do lodzi.

  • 1 4

  • Zeszutek do Arki za perzaka. Kończy się mu kontrakt. Do ogniwa wraca też rolo i przechodzi płoński. Kosmetyczne zmiany w Lechii to jancen zrobił sobie operację plastyczną...

   • 4 5

 • (4)

  Najśmieszniejsze jest to, że 90% społeczności rugbowej w Polsce myśli, że jeśli zawodnicy którzy w dużej mierze dostają pieniadze czasami po 500zł, a czasami po 2-3 tys zaczną dostawać jeszcze więcej to, że poziom rugby w Polsce wzrośnie. moja odpowiedź: NIE! Nie wierze, że 25-30letni zawodnik z dnia na dzień zacznie trenować 2-3x dziennie, odstawi impreze w sobotę i stanie się prawdziwym profesjonalistą. NIEx2: w Polsce nie ma trenerów, którzy by podnieśli poziom, a jeśli już są to albo nie chcą się zaangażować w rozwój rugby w Polsce, albo inni trenerzy, któzy powinni się uczyć, nie chcą słuchać "lepszych, bardziej doświadczonych". Tak więc inwestycja tych pieniędzy, o których cały czas gada nadtrener Marek Płonka powinna iść w rozwój dzieciaków w każdym klubie, trzeba patrzeć szeroko i w przód. Inwestować w trenerów, którzy powinni uczyć się za granicą (np. jeżdząc na szkolenia weekendowe). Innej drogi nie ma, ostatnim punktem, gdzie pieniadze powinny być kierowane są personalne wynagrodzenia zawodników serniorskich!

  PS. mówić o sobotniej imprezy nie mam na myśli tylko alkoholu...

  • 11 8

  • (3)

   Ja mogę trenować nawet 3 razy dziennie za 3000 zl

   • 3 1

   • (2)

    tu chodzi o zawodnikow 25-30 letnich. Ty masz juz ponad 50

    • 10 1

    • a czemu nie mlodszych? wlasnie wydaje mi sie ze jesli dalibysmy taka kase chlopaka miedzy 20-28 lat to moga sie w pelni oddac reprezentowaniu klubu. powyzej 28 mysli sie juz o zakladaniu rodziny...

     • 1 0

    • moze i wygladam staro ale caly czas czuje sie mlodo...

     • 2 0

 • Francuski ARBITER na finał ligi (1)

  Dopiero rusza liga. Czas, żeby podnieść temat francuskiego arbitra na finał ekstraligi. Znam, lubię, szanuję, ale to co zrobił Kula w ostatnim meczu rozwaliło widowisko, dwóch świetnie przygotowanych ekip. Nie ma co teraz rozwlekać tego tematu, ale trzeba sędziego z Francji, Anglii czy innej rugbowej potęgi. Chyba, że znowu obrazi się brać sędziowska? Jeśli wszystko ma się zmieniać i różne środowiska akceptują dla dobra rugby różne czasami mało wygodne rzeczy/procesy to sędziowie również.

  • 10 1

  • odpowiedz

   O sędziego z zagranicy wystepowali przedstawiciele Arki i Budowlanych wspólnie na długo przed finałem.Efekt... Wszyscy wiemy.Brawo Zarząd!A miało być inaczej tak obiecywał nowy Sekretarz.

   • 1 1

 • (1)

  Zgadzam s e z Tobą w 100% Maras-sędzia meczów finałowych tylko z Francji,Anglii-z Top.Jak wcześniejsze finały pokazywały na boisku było "0" problemów, intryg, dyskusji,podejrzeń.Wręcz wszyscy trenerzy zainteresowani są za i chcą sędziów z zagranicy na mecze finałowe !!! Ale już słyszałem teksty z ust sędziów:-tutaj cytat:...nasza liga jest b.słaba i gdzie mają się rozwijać w sędziowaniu?!!! cyt2:...wy mało się znacie-my przecież jeździmy na szkolenia sędziowskie... Ręce poniżej "ja...jec" opadają.Tomka Jarowicza b.szanuję ,miałem przed jego przerwą o nim zdanie, że jest najlepiej sędziującym sędzią na boiskach rugby, ale po powrocie niestety dla mnie i nie tylko dla mnie , nie reprezentował swojego poziomu. Mecz finałowy niestety pokazał jego słabości, ale uważam i wiem, że sędziowie boczni w każdym meczu ligowym są statystami od podnoszenia chorągiewki wskazując aut-i do tego są stworzeni.
  I wracając do sędziów zagranicznych podnieśmy TEMAT i jako zawodnicy i trenerzy chcemy na mecze finałowe sędziego z zagranicznej ligi !!!!

  • 2 1

  • Zachowanie Mirka z plazowke pokazuje jak maja w d*pie. Zeby po meczu trwajacym 6 min wyniku nie pamietal i strzela sobie i daje remis zeby nie bylo przykro.... Tragedia

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2021

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Wojtek Ellwart 8 24 87.5%
2. J P 8 22 87.5%
3. Janusz Górka 6 22 100%
4. Edward Skarżyński 8 22 75%
5. Filippo Xyz 8 21 87.5%

Aktualna tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 OGNIWO SOPOT 7 7 0 0 351:108 35
2 Orkan Sochaczew 8 6 0 2 281:140 30
3 LECHIA GDAŃSK 8 6 0 2 215:168 30
4 Up Fitness Skra Warszawa 8 5 1 2 279:168 28
5 Edach Budowlani Lublin 8 5 0 3 222:178 27
6 Master Pharm Łódź 7 4 0 3 149:168 19
7 ARKA GDYNIA 8 2 1 5 211:251 14
8 Juvenia Kraków 8 2 0 6 127:268 10
9 Posnania Poznań 8 1 0 7 170:323 6
10 Awenta Pogoń Siedlce  8 0 0 8 105:338 3

Wyniki 8 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - OGNIWO SOPOT 66:14 (14:31)
 • LECHIA GDAŃSK - Up Fitness Skra Warszawa 38:26 (19:14)
 • Juvenia Kraków - RC Orkan Sochaczew 10:52 (3:33)
 • Edach Budowlani Lublin - Master Pharm Rugby Łódź 29:7 (3:7)
 • Awenta Pogoń Siedlce - Posnania 24:37 (19:19)
 • Mecz zaległy z 3. kolejki
 • Master Pharm - Posnania 36:26 (19:12)

Terminarz

31.10.2021 (nd) godz.13:00 LECHIA Gdańsk 38:26 UpFitness Skra Warszawa
24.10.2021 (nd) godz.12:50 Orkan Sochaczew 36:8 LECHIA Gdańsk
16.10.2021 (sob) godz.13:00 LECHIA Gdańsk 34:7 Master Pharm Rugby SA Łódź
02.10.2021 (sob) godz.16:00 OGNIWO Sopot mecz odwołany LECHIA Gdańsk
25.09.2021 (sob) godz.15:00 LECHIA Gdańsk 30:26 ARKA Gdynia

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Jan Motyl 8 24 87.5%
2. Maciej Szpak 7 23 100%
3. Andrzej Starzyński 8 21 87.5%
4. Aneta Starzyńska 8 21 87.5%
5. Małgorzata Starzyńska 8 21 87.5%

Terminarz

30.10.2021 (sob) godz.16:00 ARKA Gdynia 14:66 OGNIWO Sopot
24.10.2021 (nd) godz.14:00 Posnania 24:37 ARKA Gdynia
17.10.2021 (nd) godz.12:30 Edach Budowlani Lublin 36:29 ARKA Gdynia
02.10.2021 (sob) ARKA Gdynia mecz odwołany Juvenia Kraków
25.09.2021 (sob) godz.15:00 LECHIA Gdańsk 30:26 ARKA Gdynia

Najwyżej ocenieni zawodnicy Ogniwa

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Stanisław Magdaleński 7 23 100%
2. Lech Zaremba 7 23 100%
3. Tomasz Bobkowski 7 23 100%
4. Mariola Sikora 7 23 100%
5. Daniel Klajnert 7 23 100%

Terminarz

30.10.2021 (sob) godz.16:00 ARKA Gdynia 14:66 OGNIWO Sopot
23.10.2021 (sob) godz.16:00 OGNIWO Sopot 56:19 Edach Budowlani Lublin
16.10.2021 (sob) godz.14:00 Juvenia Kraków 20:45 OGNIWO Sopot
02.10.2021 (sob) godz.16:00 OGNIWO Sopot mecz odwołany LECHIA Gdańsk
25.09.2021 (sob) godz.16:00 Awenta Pogoń Siedlce 14:57 OGNIWO Sopot

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane