Pogrom na koniec

5 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

W ostatnim meczu sezonu zasadniczego Prokom Trefl przegrał na wyjeździe z Anwilem Włocławek 68:100 (20:18, 21:23, 16:30, 11:29). Rozmiary porażki sopocian są kompromitujące. Nie po raz pierwszy w tym sezonie mistrzowie Polski pokazali, że jak nie muszą, to się nie wysilają. Dzisiaj kompletnie stanęli po przerwie. Podopieczni Eugeniusza Kijewskiego już wcześniej zapewnili sobie numer jeden do play off.

ANWIL: Pluta 25 (3x3), Hajrić 23 (2), Jagodnik 21 (2), Grudziński 2, Otasević 2 oraz Wołoszyn 14 (2), Thomas 8 (2), Soskić 3 (1), Białek 2.

PROKOM: Dalmau 14 (2), Slanina 12 (1), Hukić 5 (1), Wójcik 4, Besok 3 oraz Andersen 10, Masiulis 7 (1), Pacesas 6 (2), Dylewicz 6, Zamojski 1, Frank 0.

Powtórzyła się historia z przegranych meczów z drużynami z dołów tabeli (Polonią, Kotwicą czy Sokołem) bądź ostatniego spotkania grupowego Euroligi z Climamio Bolonia. Gdy Prokom nie musi grać na maksimum możliwości, nie gra wcale. We Włocławku sopocianie przypomnieli sobie o tym po przerwie. Drugą połowę oddali 37:53, czyli dokładnie taką różnicą, jaką przegrali cały pojedynek. Nawet absencja Rashida Atkinsa i tylko pobyt na ławce rezerwowych Jeffa Nordgaarda, nie tłumaczy mistrzów. Anwil też nie wystawił wszystkich najlepszych, oszczędzał trzech graczy, w tym Otisa Hilla.

- Powiedzieliśmy sobie, że gramy dla siebie, aby sprawdzić swoje umiejętności przed play off - podkreślał Andrzej Pluta, najlepszy snajper Anwilu. To właśnie ten rozgrywający, jakby chcąc zemścić się za to, że kilka lat temu skreślono go w Sopocie, dał sygnał do generalnej rozprawy z Prokomem. Pluta tylko w trzeciej kwarcie zdobył 14 punktów. Dzielnie wspierał go inny były zawodnik żółto-czarnych. To "trójka" Gorana Jagodnika podniosła wynik tuż przed ostatnią kwartą na 69:55. W ostatnich minutach do sopockiego kosza trafiał kto chciał i kiedy chciał. Dwadzieścia punktów różnicy było już w 34. minucie (81:61).

Prokom we Włocławku wygrał tylko pierwszą kwartę. Punkty zdobywano w niej falami. Sopocianie potrzebowali dokładnie trzech minut, aby znaleźć drogę do kosza. Gdy ta sztuka wreszcie udała się Adamowi Wójcikowi, gospodarze prowadzili 7:0, a już wtedy Jagodnik miał na koncie pięć punktów. Jego wyczyn skopiował Donatas Slanina. W 5. minucie Litwin wyprowadził gości na pierwsze prowadzenie 8:7. Po chwili Christian Dalmau podwyższył na 9:7. W odpowiedzi Anwil zdobył sześć punktów z rzędu. Z kolei Prokom z wyniku 9:13 wyszedł na 18:13. W tym okresie sopocianie grali bardzo zespołowo. Ręce same składały się do oklasków po podaniu Tomasa Pacesasa do Filipa Dylewicza, czy przechwytach i kontrach Slaniny.

W drugiej kwarcie sopocianie walczyli głównie z Saidem Hajriciem. Bośniacki center doskonale wykorzystał dano mu szanse, bo najczęściej jest zmiennikiem Hilla. Choć mierzy 203 centymetry, to bez kłopotu radził sobie ze znacznie wyższymi centrami mistrzów Polski. W drugiej kwarcie zdobył 12 punktów, a mecz ukończył z rekordem życiowym w polskiej lidze (23). Prokom prowadził jeszcze 36:32, ale tuż przed przerwą musiał ratować remis. Do wyniku 41:41 poprowadził Dylewicz, popisując się przechwytem.

14. Unia Tarnów 26 1579:2240 27

Pary w ćwierćfinale play off (do trzech zwycięstw, pierwsze mecze 11 kwietnia): Prokom - Polpharma, Turów - Gipsar, Śląsk - Polpak, Anwil - Czarni. Pozostali grają o miejsca 9-14.

• brawo Anwil

szkoda tak wysokiej porazki sopocian, ale sami zgotowali sobie taki los... za duzo wyrachowania, cieszy jedynie pierwsza polowa meczu. trudno mowic, ze w play off bedzie lepiej, nie o to chodzi. wazna jest gra, walecznosc liczy sie w kazdym pojedynku. gdzie est prawdziwy basket? gdzie jest show?

• 0 0

• nie ulega watpliwosci ze Kijek jest za slaby na Pipana:]wyglada to kiszkowato..nie sadze zeby to byla zaslona?Pacesas,Wojcik,Masilis,i Besok out!!!

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 29 5 24 2334:2555 34
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.